Anna1958
02.08.15,10:48
V 1.6.2014 som si objednala u kamenara kamenny plot ... Vyplatila som mu 1000eur ako zalohu na material. Co je 50% z ceny zakazky. Mam na to prijmovy doklad. Podla objednavky ktoru sme spisali mal prace dokoncit za 30dni ... Presiel rok a prace ani nezacal ... ani nevratil zalohu navyse k 6.1.2015 zrusil zivnost. A ani ma o tom neinformoval aj ked som od zaciatku roka za nim bola 7x aby dodal objednane prace prace. Otazka 2 ma povinnost oboznamit zakaznikov o tom ze ukoncuje zivnost ak u neho maju objednane prace ? Otazka 3 Dopustil sa tresntneho konania ak zobral peniaze na material a pouzil ich inak nez na kupu materialu ?
Consultix
02.08.15,10:15
1.Poslat mu pre istotu pisomnu vyzvu na vratenie penazi s lehotou napr. 7 dni. Ak svoj zavazok nesplni, nasledne podat navrh na vydanie platobneho rozkazu. Je to fyzicka osoba - ta podnika vo vlastnom mene a na vlastny ucet - ktora ruci za svoje zavazky celym majetkom, bez ohladu na to, ci vznikli z podnikatelskej cinnosti, alebo z ineho dovodu.
2. Povinnost v podstate nema, nakolko je to fyzicka osoba a ta nezanika ukoncenim zivnosti. Ale riesit co sa ma a co sa nema v pripade niekoho, kto si zoberie zalohu a potom to neriesi je asi irelevantne. Ak mal objdnanu pracu, tak hlavne tu pracu mal dodat, to je podstatne.
3. Myslis trestneho cinu. Konat bude organ :) Naplnenie skutkovej podstaty trestneho cinu nie je mozne jednoznacne definovat z pohladu zobrania zalohy a nedodania veci. V tomto pripade sa jedna alebo o porusenie zmluvy z jeho strany, ze vec nedodal, aj ked zmluva o dielo bola uzatvorena (aj ked asi len ustne, kedze ste sa dohodli), alebo o bezdovodne obohatenie, cestou coho by som isiel v nadvaznost na prvy bod odpovede. Vid Obciansky zakonnik:
BEZDÔVODNÉ OBOHATENIE
§ 451
(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.
§ 457
Ak je zmluva neplatná alebo ak bola zrušená, je každý z účastníkov povinný vrátiť druhému všetko, čo podľa nej dostal.
Anna1958
03.08.15,05:48
Zmluva bola uzatvorena v july 2014 pisomne (teda ak sa za nu povazuje objednavka ) v ktorej je presne uvedene kolko metrov plotu, kolko ciapok na stlpy, kolko betonu je na dielo potrebne... Mam od neho taktiez podpisany prijmovy doklad na 1000eur v ktororom je tiez napisane naco bol vystaveny ( ako zaloha na kamen, beton a pod.) V pisomnej objednavke je presne urceny termin do kedy mal byt plot hotovy.
Anna1958
03.08.15,05:52
a ten had si zrusi zivnost 6.1.2015 a od maja tohto roku mi tvrdi ze to pride dokoncit ale uz je august a este tu nebol a o tom ze uz nevykonava samostatne zarobkovu cinnost nepadlo ani slovo ... Pytam sa ako mi to moze prist dokoncit ??? ked uz nema zivnost ako moze vykonavat tu pracu ??? ak nema zivnost a ako ju chce vyfakturovat .... ???
lacotinka
03.08.15,05:58
keď nemá živnosť , robiť ešte môže
len fakturovať NYJEEEEEEEEE

ale tipujem, že ani robiť NEBUDE
Consultix
03.08.15,06:57
No a nastal zmatok. Ktory z Tvojich tvrdeni je pravdivy? "Presiel rok a prace ani nezacal" alebo "od maja tohto roku mi tvrdi ze to pride dokoncit". Ono to totiz dost meni situaciu! Takze:
- aka bola dohodnuta celkova cena?
- kolko z dohodnutej prace/materialu uz odovdzal?
Anna1958
03.08.15,09:31
No kedze sme objednavku spisali 1.6.2014 tak teraz uz presiel rok a prace nezacal ani sa tu neukazal... ani nedodal material ani nevratil zalohu a k 6.1.2015 zrusil zivnost .... ako to chce dokoncit ked uz nema zivnost a tym padom nemoze rezat kamen a fakturovat pracu ?

Oba vyroky su pravdive... Presnejsie aj minuleho roku po uplynuti 30dni (pisomne dohodnutych v objednavke teda po 1.7.2014) som za nim bola nespocetne vela krat ...tvrdil stale, ze urcite pride a potom znova, ze urcite pride a takto dookola a potom, ze uz len niekde nieco dokonci a ze pride a potom, ze uz je chladno ze uz sa neda betonovat a tak, ze to urobi tento rok. To iste tohto roku 2015 od kedy pocasie dovolovalo betonarske prace som za nim bola nespocetne vela krat a stale tie iste vyhovorky.. ... O mesiac dva uz znova nebude pocasie dovolovat znova vykonavat taku pracu ... A on to znova bude chciet odsunut na dalsi rok ...ale to uz nechcem dopustit.

Celkova cena prace bola dohodnuta na 2000eur
Prebral 1000eurovu zalohu na material (na kamen a beton)
Do dnesneho dna dodal :
- uplne presne 0% z dohodnutej prace
- a tak isto uplne presne 0% z dohodnuteho materialu

-to "presne" vzhladom k praci znamena, ze sem ani raz od prebratia zalohy nedorazil
- a 0% z materialu znamena ze mi nic nedodal a ze ho nema ani doma.
Consultix
03.08.15,10:16
Anna, teraz sa zbytocne rozculujes... Tiez nechapem, preco si to vyse roka neriesila, ale nie je to moja vec, odpovedame tu len na otazky v snahe pomoct.
Ak napisem "dokoncit", znamena to, ze uz doslo k nejakemu plneniu, ale nebolo to dokoncene. V Tvojom pripade teda prace neboli ani zacate.
Ak by dotycny splnil svoju zakonnu povinnost, priznal by zaplatenu zalohu a zahrnul by do prijmov dohodnutu cenu a tu zdanil v poslednom zdanovacom obdobi ked bol SZCO (teda aj v roku 2015), tak by mohol pracu zeralizovat aj po ukonceni podnikania.
Navrhujem teda, aby si postupovala podla bohu 1. mojej povodnej odpovede.
PS: Chapeme Tvoje rozhorcenie, ale akekolvek cynicke, utocne, alebo hanlive oznacenia, ci urazky su uplne zbytocne. Skor budu mat za dosledok, ze Tvoju otazku budu ludia ignorovat...