petkor
03.08.15,09:11
Zamestnanec, ktorý u nás pracuje viac ako 5 rokov, bol na PN cca 1/2 roka. Lekár mu doporučil, aby bol preradený na menej náročnú prácu. Takúto mu ale ponúknuť nevieme. Prosím o radu, ako máme ďalej postupovať? Nemáme pre neho žiadnu inú vhodnú prácu.
Teraz by sa mal vrátiť do práce po ukončenej PN. Musíme od neho žiadať lekársky posudok? Niekde som sa dočítala, že mu musíme nájsť inú vhodnú prácu u iného zamestnávateľa?
Ak mu dáme výpoveď, má nárok na 2-mesačné odstupné, a zároveň má 3-mesačnú výpovednú dobu? Ako má vykonávať prácu ďalšie 3 mesiace, ktorú vykonávať nemôže zo zdravotných dôvodov?
Ďakujem za všetky rady
Tweety
03.08.15,07:13
Čo na to ZP?
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom


(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,§ 76
Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
petkor
03.08.15,07:37
áno, toto som si aj ja našla. Z tohto mi vyšlo, že by sme mu dali výpoveď podľa §63 ods.1, písm.c) s tým, že musí doniesť lekársky posudok. Výpovedná doba 3 mesiace a odstupné 2 mesiace. Ak by sme ukončili PP dohodou, tak by dostal odstupné 3-mesiace.
Ale pochybujem, že sa bude chcieť dohodnúť, veď by vlastne prišiel o 2 výplaty.
Tweety
03.08.15,07:39
to ako myslíš inú vhodnú prácu u iného zamestnávateľa? to kde si našla? Nič také, v ZP nie je. S dohodou musí súhlasiť aj on. Ak nebude, potom platí výpoveď . v ZP je to jasné, s čím je teda problém?
petkor
03.08.15,08:48
Niekde som to čítala, ale potom som to už tiež nevedela nájsť. OK, takže to neplatí, to som rada.
Nie je mi jasné, ako má 3 mesiace chodiť do práce - cez výpovednú dobu, keď nemáme pre neho vhodnú prácu. Bude tam iba sedieť a my mu to musíme platiť?
jslancik
03.08.15,08:50
život je pes... Ber to pozitívne - mohla to byť choroba z povolania...
veronikasad
03.08.15,08:56
§ 66
Na začiatok

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
petkor
03.08.15,08:58
Zdravotne postihnutý nie je, iba mu lekár doporučil, aby vykonával ľahšiu prácu. zatiaľ čakáme na posudok.
veronikasad
03.08.15,09:04
Tak ten § 66 pre vás neplatí
petkor
03.08.15,09:09
Tak to našťastie nie je. Ďakujem za všetky rady.