korela
03.08.15,22:00
Topenie človeka (tonutí), ako sa človek topí, topiť sa, pomoc topiacemu.

Topenie človeka vo vode prebieha úplne inak, ako sme sme zvyknutí z filmov. Volať o pomoc je to totiž fyziologicky nemožné. Každý z nás pri troche pozornosti pri hladinách vôd, môže inému človeku zachrániť život. Iba si treba všimnúť charakteristické pohyby topiaceho. Tie pripomínajú najskôr šľapanie vody a preto uniká takýto človek podozreniu, že sa nachádza v ohrození života.
Priložené video je dôkazom, že človek sa môže utopiť v tesnej blízkosti rekreantov, a čo je ešte horšie, pod ich pohľadom.
https://www.youtube.com/watch?v=X1mVcSUttX4

http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/ojoj/urazy/ako-rozpoznat-ze-sa-niekto-topi/ a 1 diskusný príspevok

http://video.idnes.cz/?c=A150728_154544_tv-zpravy_aki&idvideo=V150728_151657_webtv_aki
lacotinka
03.08.15,20:06
A čo si touto témou akože stela povedať ? !
marjankaj
03.08.15,20:13
A čo si touto témou akože stela povedať ? !
Že posledný raz kúpe?:D
jaros5
04.08.15,14:37
Kde si na to prišla, že zakričať o pomoc pri topení je fyziologicky nemožné?
Práve včasné zakričanie si o pomoc a hlavne nepreceňovanie svojich síl a plaveckých schopností by pomohlo zachrániť veľa životov. Nehovorím už o alkohole, nedodržiavaní pravidiel na kúpaliskách, vodných plochách a tokoch.
Je logické, že človek ktorý melie z posledných síl a nadýchal sa vody, si už o tú pomoc nezakričí.
Nedoporučujem preceňovať svoje sily a schopnosti ani pri zachraňovaní. Na to aby sme z vody vytiahli topiaceho sa 80-90 kg človeka nestačí byť len dobrým plavcom. Treba poznať a ovládať postupy a techniky pri záchrane topiaceho a následne poskytnúť aj štandardnú prvú pomoc.
kukučka
04.08.15,15:51
Kde si na to prišla, že zakričať o pomoc pri topení je fyziologicky nemožné?
Práve včasné zakričanie si o pomoc a hlavne nepreceňovanie svojich síl a plaveckých schopností by pomohlo zachrániť veľa životov. Nehovorím už o alkohole, nedodržiavaní pravidiel na kúpaliskách, vodných plochách a tokoch.
Je logické, že človek ktorý melie z posledných síl a nadýchal sa vody, si už o tú pomoc nezakričí.
Nedoporučujem preceňovať svoje sily a schopnosti ani pri zachraňovaní. Na to aby sme z vody vytiahli topiaceho sa 80-90 kg človeka nestačí byť len dobrým plavcom. Treba poznať a ovládať postupy a techniky pri záchrane topiaceho a následne poskytnúť aj štandardnú prvú pomoc.


To tvrdia odborníci a nakoniec aj ty, sám sebe odporuješ. Pozri si video, bola som prekvapená.
korela
04.08.15,16:08
Tému som nezaložila kvôli moralizovaniu zanedbania bezpečnostných opatrení zo strany topiacich sa ľudí. Utopiť sa môže človek aj pri ich dokonalom dodržaní, bez alkoholu, s dostatkom fyzických síl, aj dobrému plavcovi.
Ale ľudí, ktorí sa nachádzajú v blízkosti vody na jej brehoch, ktorí i keď sledujú hladinu, si neuvedomujú, že sledujú vlastne topiacu sa osobu iba preto, že tento opis topiacich sa doteraz bežne v osvete nevyskytoval.
Túto tému som nezaložila kvôli svojmu rozmaru "zaujať".
Na googli aj YT je veľa inštruktážnych videí, ako zachraňovať deti aj dospelých pri topení.

Mne išlo o upozornenie, aby ľudia neprichádzali zbytočne o svojich blízkych, a aby aj pomohli prežiť ďalším ľuďom vďaka poskytnutiu včasnej pomoci.
Nakoniec, je to pekne vidno v priložených videách. Ako je to možné, že deti, dospelí nevolali o pomoc?
Sama som to doteraz nevedela, a verím, že aj väčšina ľudí, ako vlastne prebieha utopenie. O tzv. suchom utopení som netušila vôbec. Túto informáciu by mali rodičia dostávať spolu s rodným listom dieťaťa.
Musel prísť impulz, aby som si to preštudovala.
.
Čo je podľa teba "včasné" zakričanie? Kedy k nemu prichádza a za akých okolností? Si záchranár? Ak áno, budem rada, ak to vysvetlíš zo svojej praxe.
kukučka
04.08.15,16:11
Nuž niekto si robí z témy posmešky, ja som naopak hneď rozposlala link.
korela
04.08.15,16:17
Nuž niekto si robí z témy posmešky, ja som naopak hneď rozposlala link.
Ďakujem.
korela
04.08.15,16:28
"Až na vzácné výjimky nejsou topící se lidé fyziologicky schopni volat o pomoc. Dýchací systém byl navržený pro dýchání. Řeč je druhořadou funkcí. Člověk musí dýchat, aby mohl mluvit.

Ústa topících se lidí se střídavě noří pod vodní hladinu a znovuobjevují se nad vodní hladinou. Nad hladinou ale nejsou dost dlouho na to, aby tonoucí lidé vydechli, nadechli se a zavolali o pomoc. Když mají ústa nad hladinou, rychle vydechují a nadechují se, protože se jejich ústa vzápětí začínají opět potápět pod hladinu.

Topící se lidé nemohou mávat rukama o pomoc. Instinktivně přirozená reakce je nutí rozpažit a rukama tlačit proti vodní hladině. „Šlapání“ vody rukama jim umožňuje vyzvednout jejich ústa z vody k nadechnutí.

Během Instinktivní reakce na tonutí, nemohou topící se lidé svobodně ovládat pohyby svých rukou. Fyziologicky, topící se lidé, zapasící o život na hladině vody, nemohou zastavit tonutí a vykonávat spontánní činnosti jako mávání o pomoc, pohybovat se směrem k zachránci, nebo dosáhnout na záchrannou výbavu.

Od začátku do konce Instinktivní reakce na tonutí zůstávají lidská těla ve vodě ve svislé poloze, bez známek pohybu. Pokud nejsou zachránění vycvičeným záchranářem, tito topící se lidé vydrží na vodní hladině od 20 do 60 vteřin, než se ponoří.

Toto neznamená, že člověk, který křičí o pomoc a máchá kolem sebe, není ve vážných problémech - prožívá vodní úzkost. Ta se neobjevuje vždy před instinktivní reakcí na topení a netrvá dlouho - ale na rozdíl od opravdového tonutí, tyto oběti stále mohou být nápomocny při své záchraně. Mohou se chytit záchranného lana, kruhů atd.

Pozorujete-li osoby ve vodě, věnujte pozornost těmto dalším příznakům tonutí:

Hlava nízko ve vodě, ústa v úrovni vodní hladiny
Zakloněná hlava s otevřenými ústy
Skleněné a prázdné oči neschopné zaostřit
Zavřené oči
Vlasy přes čelo nebo přes oči
Rychlé dýchání, nebo lapání po dechu
Snaha plavat určitým směrem, ale bez žádného úspěchu
Snaha přetočit se na záda
Snaha vylézt na žebřík, ale nemožnost dostat se z vody
Pokud tedy některý z členů vaší posádky přepadne přes palubu a všechno se zdá být OK, nebuďte si tak jistí. Někdy je nejčastějším příznakem toho, že se někdo topí, že vůbec nevypadá, jako když se topí. Mohou vypadat, jako když jenom šlapou vodu a dívají se nahoru na palubu.

Jak se tedy ujistit, že je vše v pořádku? Zeptejte se jich „Jste v pořádku?“ Pokud vám vůbec dokáží odpovědět, potom pravděpodobně v pořádku jsou. Pokud vám vrátí pouze prázdný pohled, můžete mít méně než 30 vteřin, abyste se k nim dostali. A rodiče: děti hrající si ve vodě dělají hluk. Když ztichnou, musíte se k nim dostat a zjistit, proč jsou zticha."

Autorem tohoto textu je Mario Vittone, přeložil Martin Pilný

http://www.pina.cz/2010/07/11/tonouci-vubec-nevypada-jako-kdyz-se-topi/
osky
04.08.15,19:29
velmi poucna tema.vdaka za nu.
buchač
04.08.15,19:43
velmi poucna tema.vdaka za nu.
Myslíš ???

Nuž niekto si robí z témy posmešky, ja som naopak hneď rozposlala link.


mimotemy

Ja by som tému (byť moderátorom) zavrel okamžite.
Dôvodov je viacero, no nemienim ich nejak pitvať.
ALE
Je potrebné si prečítať celý link a nie iba citáciu v príspevku...je potrebné si prečítať viac príspevkov z danej stránky.
Aby nedošlo k omylu, nejde o zášť voči zadávateľke...ide skôr o iné, čo táto robí stále a neustále.
Ide o šírenie poplašných správ, o konšpiračné bludy, o neznalosť problematiky (čo priznala aj sama).
Aby nedošlo k omylu...nie som baywatchák, no existuje plno iných linkov, ktoré by danú tému odniesli na šíre more a tam ju utopili, poslali do zabudnutia.
lacotinka
04.08.15,19:47
.
Čo je podľa teba "včasné" zakričanie?

Včasné ?
treba vedieť :
- koľko vydržím pod vodou / bez kyslíka
- za aký čas sa záchranca dostane ku mne (iný čas je ak som 3 m pri brehu, alebo 30 m )
- či môže čas skrátiť použitím člna
- za aký čas ma premôže
- za aký čas ma dostane nad hladinu

pridám 1 minútu
ešte mám určite 1 minútu
zohľadním teplotu vody

A ľahko si vypočítam čas, aby som zakričal včas / aby sa mi nepoškodil mozog

PS
Ak som sa prerátal, tak mi to už asi bude jedno
vlado 33
04.08.15,20:00
Totižto, stále neviem ako mám postupovať pri požití omamných látok. Mám dotyčnej osobe najprv vyhovoriť jeho konanie, alebo ako? Doteraz som to riešil, že som mu jednu urval, keď sa po mne driapal. Chodím na ryby, niekedy sa my to stáva.
kukučka
04.08.15,20:03
malé decko si to isto vie vyrátať
lacotinka
04.08.15,20:10
malé decko si to isto vie vyrátať

nemá čo samé ( v predškolskom veku ) loziť do vody
kopretinka
04.08.15,20:11
o čom to je? kde je to video,keď je to v rubrike video?
lacotinka
04.08.15,20:11
malé decko si to isto vie vyrátať

nemá čo samé ( v predškolskom veku ) loziť do vody

ani také čo má 4 z matiky !!!!!!!!!!!!

(to by mali kontrolovať pri vstupe na kúpalisko )
buchač
04.08.15,20:15
Že so mnou niekto nesúhlasí, to ešte neznamená, že nemám pravdu.

Takže sa nemienim ani nejak zvlášť realizovať v nejakej argumentácií...a ver/te, že tých argumentov je viac.
LEN ako príklad dám, že link od Badateľky http://www.porada.sk/t270017-krik-o-pomoc-pri-topeni-zabudnite.html#post2753888 pojednáva o topení sa a zachraňovaní v mori - ergo v slanej vode a nie v sladkej.
Lebo kua rozdiel aj medzi týmito dvoma vodami...cca 3 sekundy.
kukučka
04.08.15,20:23
buchač, ty si už úplne ochorel? Rád píšeš o matroši, teraz sa ja teba pýtam, nie si predávkovaný?
Začínaš sa podobať na Karasa, pri určitých osobách krvou podliate oči, hanbite sa obaja.
lacotinka
04.08.15,20:23
Že so mnou niekto nesúhlasí, to ešte neznamená, že nemám pravdu.

Takže sa nemienim ani nejak zvlášť realizovať v nejakej argumentácií...a ver/te, že tých argumentov je viac.
LEN ako príklad dám, že link od Badateľky http://www.porada.sk/t270017-krik-o-pomoc-pri-topeni-zabudnite.html#post2753888 pojednáva o topení sa a zachraňovaní v mori - ergo v slanej vode a nie v sladkej.
Lebo kua rozdiel aj medzi týmito dvoma vodami...cca 3 sekundy.

a z tej sladkej (ak je veľmi sladká) môže byť aj nábeh na cukrovku
vlado 33
04.08.15,20:24
Totižto, stále neviem ako mám postupovať pri požití omamných látok. Mám dotyčnej osobe najprv vyhovoriť jeho konanie, alebo ako? Doteraz som to riešil, že som mu jednu urval, keď sa po mne driapal. Chodím na ryby, niekedy sa my to stáva. Neviem prečo som dostal mínus. Zachránil som človeka ( nejedného). Potom aby sa tu mali pridávať seriózne komentáre.
lacotinka
04.08.15,20:28
buchač, ty si už úplne ochorel? Rád píšeš o matroši, teraz sa ja teba pýtam, nie si predávkovaný?
Začínaš sa podobať na Karasa, pri určitých osobách krvou podliate oči, hanbite sa obaja.

Kukulka



Ako keby som ja mohol za to, že sprosté príspevky sa u určitých osôb objavujú častejšie / často / skoro vždy



šag nech ich nepíšu = NEBUDEM komentovať



PS

odhadni napr za posledný rok, koľko som ja pridal tém !

v koľkých témach som ja prezentoval ako PRVÝ svoje názory



a ňékerým nedá a nedá pokoj ten čertík - pokušiteľ
kukučka
04.08.15,20:30
Nič si z toho nerob, ja mám dnes rekord, mínuska skoro za každú odpoveď. Niekto sa zabáva, možno jeduje, ktohovie? Jeho vec, mňa to netrápi. :--- :D
lacotinka
04.08.15,20:31
Nič si z toho nerob, ja mám dnes rekord, mínuska skoro za každú odpoveď. Niekto sa zabáva, možno jeduje, ktohovie? Jeho vec, mňa to netrápi. :--- :D

Neobhajuj sprostosti = dostaneš menej mínusiek
(odo mňa teda urkite :D )
kukučka
04.08.15,20:34
:--- :--- :---
vlado 33
04.08.15,20:38
Nič si z toho nerob, ja mám dnes rekord, mínuska skoro za každú odpoveď. Niekto sa zabáva, možno jeduje, ktohovie? Jeho vec, mňa to netrápi. :--- :D

Neobhajuj sprostosti = dostaneš menej mínusiek
(odo mňa teda urkite :D )
Nedrb do ničoho, takto nič nepokazíš . Ten debil si mysli, že to pokazí. Ty magor, napíš aspoň prečo?
buchač
04.08.15,20:56
a z tej sladkej (ak je veľmi sladká) môže byť aj nábeh na cukrovku

He, žeby som jej veľa vypil ? Že som ja neostal radšej pri tom pivečku...


buchač, ty si už úplne ochorel? Rád píšeš o matroši, teraz sa ja teba pýtam, nie si predávkovaný?
Začínaš sa podobať na Karasa, pri určitých osobách krvou podliate oči, hanbite sa obaja.

Neviem, bolo aj horšie...
Síce som si pred chvíľkou šľahol dávku, ale tým to nebude určite....ešte nepôsobí.

Začínam ? To mi potom aj lichotíš...u nás dvoch si je ale každý istý, že dostane svoju dávku pravdy (aj keď z nášho pohľadu, ale reálneho) rovno na podnose. Bez okolkov, bez zaobalenia...a aj (občas) bez ľútosti.

Ja sa ale opýtam inak. Nie ste už predávkovaní/é z tých (fakt) konšpiračných bludov Badateľky ?
Lebo ja aj hej. Nezabúdaj aj na to, že Porada ako taká je verejná...a sú aj neregistrovaní jednotlivci, ktorí ju čítajú ... a ak si poniektoré príspevky menovanej vezmú za Písmo, nuž zbohom rodina.
kukučka
04.08.15,21:25
Moja skúsenosť vo všeobecnej rovine je taká, že komu dochádzajú argumenty, resp. nemá informácie a vedomosti, alebo vieru*, začne hovoriť o konšpiráciách, keď sa ukáže, že je to pravda, potom čuší.
* dosaď si čo chceš.
Mal by si rozšíriť svoje obzory. Korela je podľa mňa top poraďáčka a dávať jej iné mená je grobianstvo.
Nečítala som od nej zlú radu, zbytočne sa tu pasuješ za rytiera bez bázne a hany a znevažuješ ju za rady z oblastí, ktoré ty neuznávaš a ktorými sa liečia na svete tisíce ľudí, je toho plný internet, aj videí na YT. Práve tvoje videnie je čiernobiele. Ty proste potrebuješ terč, môj názor.
A o Poradu a jej vplyv sa neboj, tá má svojho majiteľa.
Vlastne som to mala písať v množnom čísle, že Milan?
vlado 33
04.08.15,21:57
Moja skúsenosť vo všeobecnej rovine je taká, že komu dochádzajú argumenty, resp. nemá informácie a vedomosti, alebo vieru*, začne hovoriť o konšpiráciách, keď sa ukáže, že je to pravda, potom čuší.
* dosaď si čo chceš.
Mal by si rozšíriť svoje obzory. Korela je podľa mňa top poraďáčka a dávať jej iné mená je grobianstvo.
Nečítala som od nej zlú radu, zbytočne sa tu pasuješ za rytiera bez bázne a hany a znevažuješ ju za rady z oblastí, ktoré ty neuznávaš a ktorými sa liečia na svete tisíce ľudí, je toho plný internet, aj videí na YT. Práve tvoje videnie je čiernobiele. Ty proste potrebuješ terč, môj názor.
A o Poradu a jej vplyv sa neboj, tá má svojho majiteľa.
Vlastne som to mala písať v množnom čísle, že Milan?
Aj ja sa môžem pridať k tvojmu komentáru. Korela má nad mieru pozitívne príspevky, o tom niet pochyb. Iba nevedomosť núti človeka odporovať, o tom niet pochýb.
buchač
05.08.15,04:34
Moja skúsenosť vo všeobecnej rovine je taká, že komu dochádzajú argumenty, resp. nemá informácie a vedomosti, alebo vieru*, začne hovoriť o konšpiráciách, keď sa ukáže, že je to pravda, potom čuší.
* dosaď si čo chceš.
Mal by si rozšíriť svoje obzory. Korela je podľa mňa top poraďáčka a dávať jej iné mená je grobianstvo.
Nečítala som od nej zlú radu, zbytočne sa tu pasuješ za rytiera bez bázne a hany a znevažuješ ju za rady z oblastí, ktoré ty neuznávaš a ktorými sa liečia na svete tisíce ľudí, je toho plný internet, aj videí na YT. Práve tvoje videnie je čiernobiele. Ty proste potrebuješ terč, môj názor.
A o Poradu a jej vplyv sa neboj, tá má svojho majiteľa.
Vlastne som to mala písať v množnom čísle, že Milan?
Podľa mňa nie je korela top poraďáčka. Nejak som si nevšimol, že by sa realizovala v odbornejších témach, ale skôr v diskusných reláciách, ktoré majú malú výpovednú hodnotu.
Výnimku u korely tvoria témy, kde sa prejednávalo niečo okolo psychiky a psychológie. Tiež som ale nepostrehol, že by bola absolventkou VŠ. Mimochodom, ale do alayi (s dvoma VŠ ;) ) teda rúbala statočne.
Ak sa aj zapojí do zdravotnej (hlavne) témy, tak prílohou bolo vždy nejaký linki na všeliakých liečiteľov, psychotronikov a aj toho debila Bádateľa. Pozrel som si posledných 10 stránok v profile a :
http://www.porada.sk/t269015-ma-niekto-skusenosti-so-zamrznutym-ramenom.html#post2747881
http://www.porada.sk/t259430-zhrubnutie-a-bolest-klbov-oboch-ruk.html#post2747874
PRÁVE to, že je toho plný internet, plno videí...to je to markantné na tom, všetkého veľa škodí.
PRÁVE internet nie raz prispel k tomu, že nie jeden práve po tých informáciách, po sledovaní Yu trubky doslova exol.
Internet pred pár rokmi pre niekoho neexistoval...pre 99 % prispievateľov na Porade to bola krajina neznáma.
Ale čo už, keď je situácia taká ?
http://www.porada.sk/t264689-p34-co-sa-mi-dnes-stalo-co-ma-rozculilo-a-co-ma-potesilo-ix.html#post2745674
--------------------------------------------
...a k téme ????
Tomuto verím oveľa viac, ako nejakej TOP poraďáčke.


Příznaky:
- tonoucí začíná ve vodě zmateně mávat rukama, cákat a potápět se pod hladinu
- panicky sahá po všem, co se okolo něj mihne (strach o život může způsobit, že v tuto chvíli utopí i toho, kdo se jej pokusí vytáhnout z vody)
- postupně ztrácí síly a v důsledku tonutí a nedostatku kyslíku upadá do bezvědomí
- tělo chvíli „splývá na hladině“, poté se potápí
Pro ZP MV ČR zpracovala Libuše Terezie Vojtová, lektorka první pomoci
https://eforms.zpmvcr.cz/jforum/posts/list/85.page
--------------------------------------------
Pán Boh vám pomáhaj pri radách od Bádateľky...to vám prajú Pat a Mat (ako nás nazvala dotyčná).
korela
06.08.15,10:12
Možno niekomu dôjde zmysel tejto témy až vtedy, ak bude plávať popri niekom, kto ho stiahne pod vodu.
(Už som to musela obrátiť, aby niekto konečne pochopil.)
lacotinka
06.08.15,10:44
Moja skúsenosť vo všeobecnej rovine je taká, že komu dochádzajú argumenty, resp. nemá informácie a vedomosti, alebo vieru*, začne hovoriť o konšpiráciách, keď sa ukáže, že je to pravda, potom čuší.
* dosaď si čo chceš.
Mal by si rozšíriť svoje obzory. Korela je podľa mňa top poraďáčka a dávať jej iné mená je grobianstvo.
Nečítala som od nej zlú radu, zbytočne sa tu pasuješ za rytiera bez bázne a hany a znevažuješ ju za rady z oblastí, ktoré ty neuznávaš a ktorými sa liečia na svete tisíce ľudí, je toho plný internet, aj videí na YT. Práve tvoje videnie je čiernobiele. Ty proste potrebuješ terč, môj názor.
A o Poradu a jej vplyv sa neboj, tá má svojho majiteľa.
Vlastne som to mala písať v množnom čísle, že Milan?

čo v množnom ?
Kamilov je veľa
Ka Mil je iba jeden

terč ?
vyhľadávam v pár témach

ale píšu si to sami / dobrovoľne / verejne

PS
A Korelu ? - tú nebudem komentovať

Ale Cholera, tá píše viac ako 1/3 takých hovadín, že

keby si to napísala na papier a dala zožrať krave, tak ZDOCHNE !!!

PS
Tak ako Kukulka ?
Kedy dáme kavik ??? :D
korela
06.08.15,21:11
Doteraz som si myslela, že Balaton je jedno krásne, plytké, veľké a hlavne pokojné a bezpečné jazero.
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/362679-pri-burke-na-balatone-zachranili-desiatky-ludi-jeden-muz-sa-utopil/
Búrka bola avizovaná, ale ľudia sú nepoučiteľní. Očití svedkovia, čo boli na brehu, iba videli, ako sa blíži jedna na domáce pomery veľká súvislá vlna ako malé cunami, vznikol hromadný šprint k autám.

Koho to zachytilo vo vode, mal pech, ako vidno aj zo správy. Že ľudia podcenili predpoveď počasia, je zrejmé. Ale už sme tak zblbnutí horormi, adrenalínom, že to väčšine ľudí už ani nepríde, že sa vystavuje nebezpečiu.


Pre ilustráciu

hladina 21.7.2015 https://www.youtube.com/watch?v=WT2xwZ5RH_k

25.7. 2015 - predminulý víkend https://www.youtube.com/watch?v=c42_bLSV8so
25.7.02015 - https://www.youtube.com/watch?v=Leoe76yYDZ4
korela
06.08.15,21:34
Že so mnou niekto nesúhlasí, to ešte neznamená, že nemám pravdu.

Takže sa nemienim ani nejak zvlášť realizovať v nejakej argumentácií...a ver/te, že tých argumentov je viac.
LEN ako príklad dám, že link od Badateľky http://www.porada.sk/t270017-krik-o-pomoc-pri-topeni-zabudnite.html#post2753888 pojednáva o topení sa a zachraňovaní v mori - ergo v slanej vode a nie v sladkej.
Lebo kua rozdiel aj medzi týmito dvoma vodami...cca 3 sekundy.

a z tej sladkej (ak je veľmi sladká) môže byť aj nábeh na cukrovku
Je na každom jednom z vás, kto bude mať záujem ako prebieha topenie v sladkej alebo morskej vode, teplej či studenej, všetko vrátane záchrany topiaceho, nájde na googli. Niekto snáď odo mňa očakáva, že tu z témy vytvorím rigoróznu prácu? Niekto má zasa neuveriteľný arogantný prístup k tak závažnému problému.
Koľko hlavne mladých ľudí sa tento rok utopilo iba na Slovensku? Nezačnite tu spomínať alkohol, metlu ľudstva.
Každý by mal vedieť vo vlastnom záujme princípy a znaky topenia, keď už nie kvôli náhodnej udalosti, tak hlavne svojich blízkych.
korela
06.08.15,21:41
lacotinka
07.08.15,04:05
Totižto, stále neviem ako mám postupovať pri požití omamných látok. Mám dotyčnej osobe najprv vyhovoriť jeho konanie, alebo ako? Doteraz som to riešil, že som mu jednu urval, keď sa po mne driapal. Chodím na ryby, niekedy sa my to stáva. Neviem prečo som dostal mínus. Zachránil som človeka ( nejedného). Potom aby sa tu mali pridávať seriózne komentáre.

Lebo aj slépky čítajú tak prvoplánovo (ako ty píšeš ) :D
lacotinka
07.08.15,04:11
buchač, ty si už úplne ochorel? Rád píšeš o matroši, teraz sa ja teba pýtam, nie si predávkovaný?
Začínaš sa podobať na Karasa, pri určitých osobách krvou podliate oči, hanbite sa obaja.



Taký som zvedavý, či toto bolo



pochvala alebo pokarhanie
Nandrolon
07.08.15,04:54
Ako tak čítam túto debatu, najlepšie je začať kričať "TOPÍM SA!!!" už keď si človek dáva dole šľapky na brehu, prípadne vyzlieka tričko :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))
- aspoň by bola zaujímavá reakcia ostatných prítomných :-))
buchač
07.08.15,05:28
Ako tak čítam túto debatu, ....

Štatistiky

Utopení
http://www.minv.sk/?ine-statistiky

Dopravné nehody - mŕtvi
http://www.minv.sk/swift_data/scripts/search/search.php?category=2&text=nehodovos%C5%A5

Otázka :

Koľko ľudí by sa dalo zachrániť pri dopravných nehodách, ak by ostatní účastníci ovládali poriadne poskytnúť prvú pomoc ?
taiko
07.08.15,06:16
a z tej sladkej (ak je veľmi sladká) môže byť aj nábeh na cukrovku

He, žeby som jej veľa vypil ? Že som ja neostal radšej pri tom pivečku...


buchač, ty si už úplne ochorel? Rád píšeš o matroši, teraz sa ja teba pýtam, nie si predávkovaný?
Začínaš sa podobať na Karasa, pri určitých osobách krvou podliate oči, hanbite sa obaja.

Neviem, bolo aj horšie...
Síce som si pred chvíľkou šľahol dávku, ale tým to nebude určite....ešte nepôsobí.

Začínam ? To mi potom aj lichotíš...u nás dvoch si je ale každý istý, že dostane svoju dávku pravdy (aj keď z nášho pohľadu, ale reálneho) rovno na podnose. Bez okolkov, bez zaobalenia...a aj (občas) bez ľútosti.

Ja sa ale opýtam inak. Nie ste už predávkovaní/é z tých (fakt) konšpiračných bludov Badateľky ?
Lebo ja aj hej. Nezabúdaj aj na to, že Porada ako taká je verejná...a sú aj neregistrovaní jednotlivci, ktorí ju čítajú ... a ak si poniektoré príspevky menovanej vezmú za Písmo, nuž zbohom rodina.
Buchy, ved sa ukludni. Co je konspracne na teme o topeni ? Sirenie poplasnych sprav? To vazne si myslel?
Ci uz ked musis, tak musis? Ty uz si ako antisemita, co otvara kompoty, ci v nich nesedi nejaky Zid.
Musis predsa priznat, ze tato tema moze sposobit, ze nejaka mamicka bude davat lepsi pozor na svoje dieta. A uz len to ze " moze " a bude sa jednat len o jedno dieta znamena, ze tema ma vyznam.

ked budes mat cas prestuduj
http://www.medicalnewstoday.com/articles/196538.php
http://mariovittone.com/2010/05/154/
http://www.rd.com/advice/parenting/8-quiet-signs-of-someone-drowning/
http://www.webmd.com/children/news/20140602/dry-drowning-faq

dal som viac liniek, keby bola nahodou nejaka konspiracna ;)
buchač
07.08.15,08:01
Buchy, ved sa ukludni. Co je konspracne na teme o topeni ? Sirenie poplasnych sprav? To vazne si myslel?


Všeobecne myslené...teda v súvislosti s určitými príspevkami a aj linkami v nich.

Téma o topení sa ?
Tú nejak neriešim. Ako som spomenul, nie som baywotchák...ba dokonca fest mizerný plavec. Teda, ak si si všimol, neriešim samotnú záchranu (išiel by som ku dnu aj so zachraňovaným ;) )...mne išlo o úplne niečo iné.
Konkrétne ide o tie príznaky správania sa topiaceho.

Chápeme sa ?
Nandrolon
07.08.15,08:21
... buchač, akože nie si bajvajčiak? :D:D
buchač
07.08.15,09:52
... buchač, akože nie si bajvajčiak? :D:D
Nikto nie je dokonalý, mne len málo chýba. :---

Takže LEN ...ale aspoň dokonalý...;)
P.S.:
...a teraz som nahral na smeč, takže pome do mňa. :cool:
Nandrolon
07.08.15,10:03
buchač, ja by som ti mal z čoho dať :))
lacotinka
07.08.15,10:09
Nikto nie je dokonalý, mne len málo chýba. :---
. :cool:

Som to počul inak :

Vlani som bol ešte dosť chválenkár,
ale tento rok som už dokonalý
lacotinka
07.08.15,10:11
Ako tak čítam túto debatu, najlepšie je začať kričať "TOPÍM SA!!!" už keď si človek dáva dole šľapky na brehu, prípadne vyzlieka tričko :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))
- aspoň by bola zaujímavá reakcia ostatných prítomných :-))

aspoň vyše členkov do vody by sa patrilo !
bettylou
07.08.15,14:13
"Až na vzácné výjimky nejsou topící se lidé fyziologicky schopni volat o pomoc. Dýchací systém byl navržený pro dýchání. Řeč je druhořadou funkcí. Člověk musí dýchat, aby mohl mluvit.

Ústa topících se lidí se střídavě noří pod vodní hladinu a znovuobjevují se nad vodní hladinou. Nad hladinou ale nejsou dost dlouho na to, aby tonoucí lidé vydechli, nadechli se a zavolali o pomoc. Když mají ústa nad hladinou, rychle vydechují a nadechují se, protože se jejich ústa vzápětí začínají opět potápět pod hladinu.

Topící se lidé nemohou mávat rukama o pomoc. Instinktivně přirozená reakce je nutí rozpažit a rukama tlačit proti vodní hladině. „Šlapání“ vody rukama jim umožňuje vyzvednout jejich ústa z vody k nadechnutí.

Během Instinktivní reakce na tonutí, nemohou topící se lidé svobodně ovládat pohyby svých rukou. Fyziologicky, topící se lidé, zapasící o život na hladině vody, nemohou zastavit tonutí a vykonávat spontánní činnosti jako mávání o pomoc, pohybovat se směrem k zachránci, nebo dosáhnout na záchrannou výbavu.

Od začátku do konce Instinktivní reakce na tonutí zůstávají lidská těla ve vodě ve svislé poloze, bez známek pohybu. Pokud nejsou zachránění vycvičeným záchranářem, tito topící se lidé vydrží na vodní hladině od 20 do 60 vteřin, než se ponoří.

Toto neznamená, že člověk, který křičí o pomoc a máchá kolem sebe, není ve vážných problémech - prožívá vodní úzkost. Ta se neobjevuje vždy před instinktivní reakcí na topení a netrvá dlouho - ale na rozdíl od opravdového tonutí, tyto oběti stále mohou být nápomocny při své záchraně. Mohou se chytit záchranného lana, kruhů atd.

Pozorujete-li osoby ve vodě, věnujte pozornost těmto dalším příznakům tonutí:

Hlava nízko ve vodě, ústa v úrovni vodní hladiny ja zvyknem tak plávať, nesuším si účes nad vodou .
Zakloněná hlava s otevřenými ústy
Skleněné a prázdné oči neschopné zaostřit
Zavřené oči
Vlasy přes čelo nebo přes oči
Rychlé dýchání, nebo lapání po dechu
Snaha plavat určitým směrem, ale bez žádného úspěchu
Snaha přetočit se na záda
Snaha vylézt na žebřík, ale nemožnost dostat se z vody
Pokud tedy některý z členů vaší posádky přepadne přes palubu a všechno se zdá být OK, nebuďte si tak jistí. Někdy je nejčastějším příznakem toho, že se někdo topí, že vůbec nevypadá, jako když se topí. Mohou vypadat, jako když jenom šlapou vodu a dívají se nahoru na palubu.

Jak se tedy ujistit, že je vše v pořádku? Zeptejte se jich „Jste v pořádku?“ Pokud vám vůbec dokáží odpovědět, potom pravděpodobně v pořádku jsou. Pokud vám vrátí pouze prázdný pohled, můžete mít méně než 30 vteřin, abyste se k nim dostali. A rodiče: děti hrající si ve vodě dělají hluk. Když ztichnou, musíte se k nim dostat a zjistit, proč jsou zticha."

Autorem tohoto textu je Mario Vittone, přeložil Martin Pilný

http://www.pina.cz/2010/07/11/tonouci-vubec-nevypada-jako-kdyz-se-topi/

ok
bettylou
07.08.15,14:48
Doteraz som si myslela, že Balaton je jedno krásne, plytké, veľké a hlavne pokojné a bezpečné jazero.
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/362679-pri-burke-na-balatone-zachranili-desiatky-ludi-jeden-muz-sa-utopil/
Búrka bola avizovaná, ale ľudia sú nepoučiteľní. Očití svedkovia, čo boli na brehu, iba videli, ako sa blíži jedna na domáce pomery veľká súvislá vlna ako malé cunami, vznikol hromadný šprint k autám.

Koho to zachytilo vo vode, mal pech, ako vidno aj zo správy. Že ľudia podcenili predpoveď počasia, je zrejmé. Ale už sme tak zblbnutí horormi, adrenalínom, že to väčšine ľudí už ani nepríde, že sa vystavuje nebezpečiu.


Pre ilustráciu

hladina 21.7.2015 https://www.youtube.com/watch?v=WT2xwZ5RH_k

25.7. 2015 - predminulý víkend https://www.youtube.com/watch?v=c42_bLSV8so
25.7.02015 - https://www.youtube.com/watch?v=Leoe76yYDZ4

Tak boli aj časy, keď Balaton v zime zamŕzal, a na druhé ráno vyšlo slnko a to bolo iné dunenie, keď ľad praskol a zrobila sa tzv medza, tj prasklina aj na dva metre široká po celej dĺžke. starí maďari by vedeli o tom rozprávať. na ľade sa aj ryby opekali...a dobré maďarské víno pilo v zime. holt časy sú už iné
kukučka
07.08.15,15:15
velmi poucna tema.vdaka za nu.
Myslíš ???

Nuž niekto si robí z témy posmešky, ja som naopak hneď rozposlala link.


mimotemy

Ja by som tému (byť moderátorom) zavrel okamžite.
Dôvodov je viacero, no nemienim ich nejak pitvať.
ALE
Je potrebné si prečítať celý link a nie iba citáciu v príspevku...je potrebné si prečítať viac príspevkov z danej stránky.
Aby nedošlo k omylu, nejde o zášť voči zadávateľke...ide skôr o iné, čo táto robí stále a neustále.
Ide o šírenie poplašných správ, o konšpiračné bludy, o neznalosť problematiky (čo priznala aj sama).
Aby nedošlo k omylu...nie som baywatchák, no existuje plno iných linkov, ktoré by danú tému odniesli na šíre more a tam ju utopili, poslali do zabudnutia.



Buchy, ved sa ukludni. Co je konspracne na teme o topeni ? Sirenie poplasnych sprav? To vazne si myslel?


Všeobecne myslené...teda v súvislosti s určitými príspevkami a aj linkami v nich.

Téma o topení sa ?
Tú nejak neriešim. Ako som spomenul, nie som baywotchák...ba dokonca fest mizerný plavec. Teda, ak si si všimol, neriešim samotnú záchranu (išiel by som ku dnu aj so zachraňovaným ;) )...mne išlo o úplne niečo iné.
Konkrétne ide o tie príznaky správania sa topiaceho.

Chápeme sa ?

Chápeme, chápeme, len či sa chápeš aj ty sám? Veď už si korele aj manžela našiel! :--- :D

Pre tých čo to nepostrehli, mal by ním byť jar88. :rolleyes: :D

No môžeš prehodiť debatu na tretiu i štvrtú koľaj, alebo niečo zase vymazať, aby sa stratili súvislosti, nebolo by to ani, prvý, ani druhý raz.

Za desať rokov na porade som nedostala dokopy toľko mínusiek, ako tento týždeň, lebo si dovolím kritizovať pána veľkomožného buchača. Máš viac ctiteľov jak Fidel. :D
taiko
07.08.15,15:26
Buchy, ved sa ukludni. Co je konspracne na teme o topeni ? Sirenie poplasnych sprav? To vazne si myslel?


Všeobecne myslené...teda v súvislosti s určitými príspevkami a aj linkami v nich.

Téma o topení sa ?
Tú nejak neriešim. Ako som spomenul, nie som baywotchák...ba dokonca fest mizerný plavec. Teda, ak si si všimol, neriešim samotnú záchranu (išiel by som ku dnu aj so zachraňovaným ;) )...mne išlo o úplne niečo iné.
Konkrétne ide o tie príznaky správania sa topiaceho.

Chápeme sa ?
veru sa nechapeme. Naco su dobre , ako pises, vseobecnosti v suvislosti s urcitymi prispevkami, ak nesuvisia s temou?

Priznaky spravania sa topiaceho popisuju podobne viacere linky, ktore som pripojil ja a hadam nie su aj tie konspiracne. Ci mysllis, ze to spravanie topiaceho sa je uplne ine, nez popisali linky dane korelou, ci mnou. Ci o co uplne ine vlastne islo?
buchač
07.08.15,15:44
Chápeme, chápeme, len či sa chápeš aj ty sám? Veď už si korele aj manžela našiel! :--- :D
Pre tých čo to nepostrehli, mal by ním byť jar88. :rolleyes: :D
No a ??? Šak sa k sebe aj hodia...štýlom písania (nerozumie im ani vlastná mať)...odbáčanie od témy a či rozprávanie sám so sebou...;)

No môžeš prehodiť debatu na tretiu i štvrtú koľaj, alebo niečo zase vymazať, aby sa stratili súvislosti, nebolo by to ani, prvý, ani druhý raz.
Možno ani nie posledný krát...no a ? Nie som prvý a ani posledný, ktorý opraví, upraví, zmaže svoj príspevok.
Iní môžu - ja nie ???

Za desať rokov na porade som nedostala dokopy toľko mínusiek, ako tento týždeň, lebo si dovolím kritizovať pána veľkomožného buchača. Máš viac ctiteľov jak Fidel. :D
...a zabijem sa, keď som taký dobrý ? ;)
To je takto a je to známa vec. Niekto fandí jednému a druhý druhému. Rozdiel je občas aj v tom, že korelu a jarouška asi nikto osobne z Porady nepozná. Mňa však aj hej...a mám za to, že reálny pohľad nič nenahradí...ani tie litánie z internetu.

:)
lacotinka
07.08.15,21:11
To je takto a je to známa vec. Niekto fandí jednému a druhý druhému. Rozdiel je občas aj v tom, že korelu a jarouška asi nikto osobne z Porady nepozná. Mňa však aj hej...a mám za to, že reálny pohľad nič nenahradí...ani tie litánie z internetu.[/B]



A asi by sa zachovali, ako mi dve dosť známe (nezávisle od seba) napísali :

- keby bolo stretko neďaleko

- možno by aj zašli

- ale iba z povzdálí

- a inkognito = NEPRIHLÁSILI by sa :D

:)


A to ja zas nejsu taký posero
lacotinka
09.08.15,07:11
Moja skúsenosť vo všeobecnej rovine je taká, že komu dochádzajú argumenty, resp. nemá informácie a vedomosti, alebo vieru*, začne hovoriť o konšpiráciách, keď sa ukáže, že je to pravda, potom čuší.
* dosaď si čo chceš.
Mal by si rozšíriť svoje obzory. Korela je podľa mňa top poraďáčka a dávať jej iné mená je grobianstvo.
Nečítala som od nej zlú radu, zbytočne sa tu pasuješ za rytiera bez bázne a hany a znevažuješ ju za rady z oblastí, ktoré ty neuznávaš a ktorými sa liečia na svete tisíce ľudí, je toho plný internet, aj videí na YT. Práve tvoje videnie je čiernobiele. Ty proste potrebuješ terč, môj názor.
A o Poradu a jej vplyv sa neboj, tá má svojho majiteľa.
Vlastne som to mala písať v množnom čísle, že Milan?

čo v množnom ?
Kamilov je veľa
Ka Mil je iba jeden

terč ?
vyhľadávam v pár témach

ale píšu si to sami / dobrovoľne / verejne

PS
A Korelu ? - tú nebudem komentovať

Ale Cholera, tá píše viac ako 1/3 takých hovadín, že

keby si to napísala na papier a dala zožrať krave, tak ZDOCHNE !!!

PS
Tak ako Kukulka ?
Kedy dáme kavik ??? :D

Kukulka.

Zatál to vyzírá
2 : 0 proti kaviku :D :D