niko.presov
04.08.15,15:41
Invalidny dochodca ID 75% ma moznost pracovat na animatorsku zmluvu. cez vyhladavac sa nenasiel ziaden odkaz, preto sa pytam tu, ake odvody a dane sa platia pri takejto zmluve, ked odmena za sluzbu bude kazdy mesiac roznej vysky. Netraba k tejto zmluve aj zivnost?
veronikasad
04.08.15,13:53
ak má živnosť na predmetnú činnosť, je úplne jedno ako túto zmluvu pomenuješ. Odvody a dane rieši animátor sám.
niko.presov
04.08.15,14:07
Dakujem, nema zivnost a bolo povedane, ze pri tejto zmluve zivnost netreba, preto ma zaujimaju odvody,dane, nie je to praca napr. animatora v tabore a pod. je to praca tzv .umelca cez telefon. Bola ponuknuta praca bud cez zivnost, alebo cez tuto animatorsku zmluvu.
Mila123
04.08.15,14:20
jedná sa o umelca?
avalik
04.08.15,14:23
Nech teda vysvetlia podla ktoreho zakona ta "animatorska zmluva" bude uzatvorena.

Tiez vysveli co je to "umelec cez telefon".

Animatorsku zmluvu mi google nasiel v suvislosti so salezianmi.
niko.presov
04.08.15,14:39
ano, o umelecky vykon.
niko.presov
04.08.15,14:41
..... o vytvorení umeleckého výkonu a udelení
súhlasu na použitie umeleckého výkonu

uzavretá v zmysle zákona č. 618/2003 Z.z. (Autorský zákon) a § 262 zákona č. 513/1990 Zb. (Obchodný zákonník) medzi zmluvnými stranami:
Mila123
04.08.15,14:48
v tom prípade nie je žiadna reč o živnosti.....
dotyčný si vybaví DIČ na DU a bude szčo
niko.presov
04.08.15,14:50
Ak rozumiem dobre, musi platit odvody aj DP vystavit?
avalik
04.08.15,15:22
Obchodny zakonnik sa vztahuje na podnikatelov ... definuje aj kto je podnikatel. ... este si nevysvetlil pojem umelec cez telefon
veronikasad
04.08.15,15:23
Je považovaný za SZČO. Preddavky do ZP platiť nemusí, resp. určí si v prvom roku nula - rozdiel doplatí v RZZP.
Či bude platiť odvody do SP závisí od výšky ročného príjmu, bez ohladu na počet mesiacov, za ktorý bol príjem dosiahnutý. Ak bude v roku 2015 vyšší ako 12*420€, od 1.7.2016 sa stane povinným platitelom odvodov do SP. Treba ale lepšie pozrieť zmluvu, nie všetky príjmy umelcov sa do tohto limitu započítavajú.
Mila123
04.08.15,15:28
príjmy umelcov sa delia na aktívne - poistní sa z nich platí
a na pasívne kde sa žiadne poistné neplatí....
ale z oboch druhov príjmov sa platí daň.....
niko.presov
04.08.15,15:30
podnikatel je sro "Predmetom tejto zmluvy je záväzok umelca vytvoriť umelecký výkon - ako animátor so zameraním zábavné služby prostredníctvom telefónu prípadne iných komunikačných prostriedkov v súlade s platnými právnymi predpismi (napr. internet, televízia, rozhlas, tlač a pod.) pre zákazníkov .......sro (ďalej len „Služby“) pri prevádzkovaní a predaji služieb ....sro(ďalej len „umelecký výkon“) a udeliť....sro súhlas na jeho použite (ďalej len „licencia“) v rozsahu a za podmienok uvedených v tejto zmluve ako aj úprava práv a povinností zmluvných strán v súvislosti s predvedením umeleckého výkonu umelcom. "

Ide mi len o to, ze ked nebude mat zivnost, lebo pri tomto type zmluvyvraj netreba, co ma urobit, aby mal vsetko osetrene. je to inval.dochodca 75% .
veronikasad
04.08.15,15:47
Veď už si dostal odpoveď v komentároch pod mojim príspevkom. Ak ide skutočne o umelecký výkon (nevysvetlil si, čo ako umelec cez telefon bude robiť), treba sa registrovať na DU a vybaviť si DIČ a prihlásiť sa v prísl. zdr.poisťovni.