Rech25
04.08.15,17:00
Dobrý deň,

Som absolvent VŠ a už počas školy som podnikal prostredníctvom internetu. Fakturáciu a všetko som dovtedy riešil cez mamu, ktorá bola živnostníčkou.

Chcel by som toto preniesť na seba a potrebujem poradiť či je výhodnejšie v mojom prípade založiť živnosť alebo s.r.o-čku ?
Keďže pochybujem že štát sa o mňa postará v budúcnosti, tak by som si radšej všetko riešil súkromným sektorom. Mojim hlavným kritériom medzi voľbou živnosti a s.r.o je platiť čo najnižšiu daň z príjmu a odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Môj profil:
1. Som absolvent, čiže som nepodnikateľ, avšak ZÁROVEŇ som už zamestnanec.
2. Mesačne vystavím faktúry za 1300 € bez DPH slovenským subjektom
3. Mesačne vystavím faktúry za 800 až 1000 € do zahraničia (ČR, Poľsko)

Viete mi poradiť, ako v mojom prípade začať podnikať a čo by bolo celkovo (daňové odvodové zaťaženie+ iné poplatky účtovníctvo atď) výhodnejšie ? Ako živnostník alebo s.r.o. ???
(P.S: Základný vklad 5000 € problém nie je)
Taktiež som počul, že mnoho živnostníkov zakladá s.r.o. v susednom Česku, kvôli množstvu výhod. Je možné aby toto bolo v mojom prípade výhodnejšie. Črtá sa mi totiž ďalšia možnosť a to zamestnať sa v ČR.

Ďakujem za odpovede
TomasBugiy
04.08.15,19:10
Tým, že podnikáš momentálne cez mamu, tak máš ľahšie počítanie, nakoľko rátaš s reálnymi číslami. Zabudol si ale napísať dosť podstatnú vec. Suma vystavených faktúr je ok, ale sú to tvoje služby (napr. programovanie) alebo len nejaký predaj tovaru alebo niečoho, kde sú aj vysoké náklady (výdavky) na obstaranie tovaru. Ak celá táto suma teda cca 2100 - 2300 mes. predstavuje tvoj príjem a mal by si len minimálne náklady, čiže mes. by si mal cca 2000 eur zisk, tak by som išiel jednoznačne do s.r.o. Zamestnať sa na polovičný úväzok, kde budeš mať aj odvody nižšie. Účtovníctvo je síce pri s.r.o. drahšie, ale myslím si, že je to pre Teba lepšie. Len skôr ako urobíš s.r.o. si sadni s účtovníkom, nech Ťa upozorní na nejaké veci ohľadom s.r.o., keďže v poslednom čase sa novelizoval Obchodný zákonník ako aj zákon o dani z príjmu a je tam pár zádrhelov.
Rech25
04.08.15,19:49
Práveže sa zaoberám internetovou reklamou a náklady vysoké nie sú. To je taký pasívny príjem popri zamestnaniu.
Zamestnať sa tam ? Práveže som všade čítal, že je lepšie byť vo firme jediným konateľom bez zamestnancov a vraj nemusím platiť sociálne odvody, jedine zdravotné.
Consultix
04.08.15,21:32
Tvoja otazka je zdanlivo jednoducha, ale vdaka nasej legisativne sa na nu odpoveda velmi tazko :)
Osobne si myslim, ze podnikanie ako pravnicka osoba, spolocnost s rucenim obmedzenym je predsalen urcitym sposobom vyssia forma pravnej istoty.
Z pohladu dane z prijmov: pravnicka osoba 22%, fyzicka osoba 19% (z predpokladaneho prijmu).
Kedze si zamestnany, tak si zdravotne poisteny, nemusis riesit status "samoplatcu". Po roku Ti pri danych prijmov, ako zivnostnikovi pravdepodobne vznikne povinne socialne poistenie, teda povinnost platit odvody do socielnej poistovne.
V pripade ak by si bol podnikal ako sro, tak kym nepoberas prijem, tak nemas povinnost odvodov. Na druhej strane, ak si vyplacas dividendy, tie su zatazene zdravotny poistenim.
Myslim si, ze z pohladu uctovnictva nie je velky rozdiel v nakladoch. Ved zodpovedne a korektne uctovnictvo tak ci tak nie je za par centov. :)
Sadni si s uctovnikom, alebo s konzultantom, ktory s Tebou prejde vsetky detaily a alternativne kombinacie, ktore sa tu nedaju rozpisat do detailov...
kobolcs
05.08.15,16:39
jednoznacne s.r.o. prip druzstvo (zabuda sa na tuto formu podnikania velmi casto, jediny zadrhel ze potrebujete byt 5 zakladatelia). pri s.r.o. nezabudat ze nie si doch.poist a nemocensky poisteny cize z tychto prijmoc ti nepocita nic len to co mas.zo zamestnania. treba zvazit registráciu na dph podla par.4, lebo podla par. 7 aj tak musis podavat vykazy, nech to mas aj nejake vyhody
TomasBugiy
06.08.15,17:47
Keď sa zamestnáš na 1/4 úväzok s povedzme minimálnou mzdou, tak Ťa odvody výjdu nižšie ako keby si bol dobrovoľne nezam. a platil si zdravotné.