iwetta80
04.08.15,19:54
Ja osoba VS vzdelana mam po RD predĺženej 6 ročnej davku v nezamestnanosti skoro minimalnu !!!
Dostala som výpoveď/dohodou o skonceni PP/po 6 rokoch doma a pracovala som na dohodu o vykonani prace počas RD a to 122 dni so zarobkom cca 1000 eur spolu.
Dostala som 5 mesac.odstupne/plat 816 brutto/ + 7 dni som mala posunutu vypoved po skonceni RD kedze som cerpala zvysnu dovolenku.
SP mi vypocitala DvN sokujucu a to 220 eur/ mesacne!Zevraj mi ju pokazila dohoda.
Nezapocitali cele odstupne 5 mesacne ale len alikvot za 7 dni + prijem z dohod / pocet dni.
Je to prosim Vas spravne?Preco mi nezapocitali celu vysku odstupneho/ moj prijem tak isto ako i prijem z dohody/ ale len sumu,kt.bola odvedena do SP za 7 dni.
Dakujem odbornikom za vysvetlenie a Vas cas.
Iveta
avalik
04.08.15,18:07
Oddovodnenie mas v rozhodnuti aj s uvedenim prislusnych paragrafov.
veronikasad
04.08.15,18:14
Skontroluj si na výplatnej páske vymeriavací základ pre odvod poistenia v nezamestnanosti. Určite tam nemáš celú výšku hrubej mzdy, ale len max. vymer.základ za 7 dní. (cca 960€)
Vymeriavací základ sa počíta z príjmu z posledných 24 mesiacov a v tvojom prípade si si ho naozaj pokazila príjmom na dohodu. Ak by si na dohodu nebola pracovala, tvoj vymer.základ by bol max. aj dávka v nezam. v max. výške.
Na aké obdobie bola uzatvorená dohoda ? Nie je totiž dôležité kolko dní si odpracovala, ale ako dlho trvala dohoda. To by si mala mať uvedené pri výpočte dávky v nezamestnanosti.
iwetta80
05.08.15,11:17
Vdaka Veronika,vsetko co pises mi je jasne.Vymeriavaci zaklad za 7 dni je tych 960 eur ako pises ale nechapem aj tak preco sa neberie cely prijem za dane obdobie ale len odvod a alikvot z celeho prijmu,keby totizto brali do uvahy cely prijem co som zarobila za 7 dni kedze je v tom i odstupne mala by som DvN cez 500 euri a to uz sa mi pozdava a nie blbu minimalnu davku ako niekto kto zarobil min,mzdu alebo matka ,kt.nepracovala zakonnou formou.....Ach tie nase zakony su neni pre ludi....
Dohoda o vykonani prace mi trvala 4 mesiace co je tych 122 dni + 7 dni a to je podiel cim sa deli sucet prijmu za tych 24 mes.dozadu.
Vzorec mi je jasny ale zohladnit by mali i novelu od 1.1.2014 zakona 461/2003 o soc,poist.kedy sa berie vyssi vymeriavaci zaklad,kt.sa porovnava so zakladom ked si matky na dohodu privyrabaju....a to sa v mojom pripade nestalo,podala som odvolanie,uvidim,ale spravodlivost na Slovensku neexistuje.....
veronikasad
05.08.15,11:27
Ivetka, max.mesačný VZ pre platenie PvN je 4120 a prepočítava sa na kal.dni trvania poist.v nezam., teda obdobia čerpania dovolenky. Počas RD si mala PvN prerušené, ale do dní pre posúdenie nároku na dávku v nezam.sa započítava. Pre teba bohužial, z dohody sa PvN platí, preto ti neberú VZ ani :
1. z preplatenej dovolenky a odstupného - vtedy by si mala max.dávku v nezam.
2. z príjmu pred nástupom na MD a RD
ale
3. zo súčtu VZ z príjmov z dohody a príjmu po skončení RD.
iwetta80
05.08.15,12:38
Ved ale moj prijem po skonceni RD bol 4160,70 brutto a z toho prislusne odvody cize za 7 kalend.kni bolo do SP odvedene 961 eur z danej sumy.Ach nechapem tomu i po tvojej absolutnej snahe vysvetlit to nejakej inzinierke zdeptanej nastavenymi zakonmi a systemami.
Dakujem ti za tvoj cas.
Katy a R
05.08.15,12:43
ivetka - musíš si spraviť priemer ... teraz už síce nič s tým nespravíš, ale tá dohoda ti znížila priemer - ten zárobok 1000 eur sa rozráta na celú dobu toho poistenia ..... hoď do excelu a skontroluj.
z akých príjmov sa platí poistné, výška (aj maximálna)poistného, VZ (aj maximálny) sú dané zákonom o SP
veronikasad
05.08.15,14:53
Príslušné odvody na poistenie v nezam. boli len zo sumy 960€, nie 4160€ ako píšeš. Z tejto sumy si mala zrazené len zdravotné poistenie a daň, časť ktorej, ak nebudeš do konca roka pracovať, ti vrátia. Preto bol postup výpočtu taký, ako som napísala - v súlade so zákonom o soc.poistení. Škoda že si sa na Porade neinformovala pred uzatváraním dohody.
iwetta80
06.08.15,04:41
Ďakujem pekne Veronika.Aj tak ma to neskutočne štve a určite sa už volieb zúčastňovať nebudem,lebo zase sa 1 obyčajný čestný človek poučil že zákony sú tu nie pre ľudí ale sú nastavené tak,aby to vyhovovalo istým skupinám ľudí,
V každom prípade,ďakujem všetkým za vysvetlenia.
avalik
06.08.15,05:11
Iwetta80, v tlaci boli viackrat publikovane clanky, ze dohodou pocas RD si mozes pokazit PvN
Ingrid Ondruskova
06.08.15,06:03
ani ja s manželom už do volieb NEPOJDEME, lebo dnes prišlo manželovi-SZČO vyúčtovanie zdrav.poistenia za rok 2014, no skoro z toho exol....
ivka70
06.08.15,06:14
Praveze by ste volit ist mali, aby taki, co sa tvaria ako socialna vlada ( ci socialna demokracia) a poto vyrabaju jeden nesocialny zakon za druhym, uz v dalsom volebnom obdobi sancu nedostali. :(
Ingrid Ondruskova
06.08.15,06:24
Pravda, pravda.......
Katy a R
06.08.15,06:44
Ingrid - veď počkaj, možno to bude len tá chyba, spôsobená "ľudským faktorom" na FS ;)
Ingrid Ondruskova
06.08.15,07:05
Rada by som tomu uverila, výpočty sme skontrolovali, žiaľ všetko "sedí", dobre to vláda vymyslela, keď k zákl.dane za r.2014 sa automaticky pripočítavajú odvody do zdrav. a sociálky a táto suma potom tvorí VZ pre ďalšie výpočty /platí pre zdrav.poistenie/ a koeficient?? To radšej ani nekomentujem: z čísla 2 sa postupne znižuje na 1, toto všetko diametrálne zvyšuje predpísanú mesačnú platbu do zdravotky
P.S.: vôbec si nemyslím, že manžel "královsky" ako SZČO zarába, ale pritom odvody sú "královské"!!!!
Katy a R
06.08.15,11:50
koeficient 1,486 má byť už konečný! - len či zase zmeny nebudú ??
Ingrid Ondruskova
06.08.15,16:44
Katy....moc tomu neverím.....vláda /a asi jedno ľavá či pravá/ má jedinú úlohu: zodrať národ z kože!!!
iwetta80
07.08.15,06:30
Súhlasím s tebou Ingrid,to je jedno kto bude pri moci a zdroji....vždy to bude o tom istom....Múdri ľudia to už pochopili dávno a volieb sa nezúčastňujú už roky.A tak by mala byť prejavená nedôvera voči politikom a vládnutiu skorumpovanému,neísť voliť nikoho,venovať energiu sebe a nie niekomu,kto si to ničím nezaslúži.Lebo reči sa hovoria,chlieb sa je:-)