vikiz
04.08.15,23:11
Dobrý večer,chcela by som sa spýtať firma zaplatila preddavok za odborné knihy, ktoré si objednal majiteľ. Následne po úhrade mu bola zaslaná na email vyúčtovacia faktúra,ktorú mi nepriniesol a ja som si ju zabudla pýtať. Záloha sa platila pred tromi mesiacmi ide o malú čiastku. Sme platci DPH, musím podať opravné DP k Dph? ide o malú čiastku.

Ďakujem
Consultix
05.08.15,06:44
Ci sa jedna o malu, alebo velku ciastku, je v tomto pripade nerozhodujuce.
Narok na odpocet DPH vznika ked mas od dodavatela fakturu. Tak sa treba rozhodnut, ci uctivna jednotka mala fakturu v case, ked bola dorucena mailom (a potom o nej musela uctovat este vtedy), alebo az teraz, ked bola konatelom dorucena Tebe.

§ 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
Ak sa teda riadime tym, ze fakturu mal platitel k dispozicii az toto zdanovacie obdobie, tak DDP podavat nemusis.
kn-alka
05.08.15,07:50
Nárok na odpočet vzniká najskôr v mesiaci, kedy k dodaniu došlo, najneskôr v poslednom mesiaci zdaň.obdobia (december)

Kedy si uplatníš nárok na odpočet je len a len na vlastnom uvážení podnikateľa.
kuravesele
05.08.15,11:08
len sa treba zamyslieť nad tým či ide o tuzemského dodávateľa alebo zahraničného.
Consultix
05.08.15,12:30
Ako si mozes uplatnit napriklad DPH od tuzemskeho dodavatela, ak nemas fakturu v ZO ked doslo k dodaniu? Narok na odpocet Ti vznika obdrzanim faktury podla par 51 ods. 1. Vid v mojom prispevku...
kn-alka
05.08.15,12:32
Zadávateľka píše, že MAL faktúru, len ju neodovzdal účtovníčke.

Hovoríme o tom istom, len každý inými slovami.

A k tvojej poslednej vete, že ak mal faktúru k dispozícii až toto obdobie, nemusí podávať DDP - nemusí ho podávať, aj keby mal faktúru už pred 3 mesiacmi.

Nárok na odpočet pri tuzemských faktúrách je kedykoľvek do konca kal.roka. Kvôli došlej tuzemskej faktúre NEMUSÍ podávať dodatočné DPH nikdy (ale môže, nikto jej v tom nebráni :D )
Consultix
05.08.15,12:47
OK, v tomto pohlade ano :) Prepac, ak sme na nepochopili :)
Moj mozog na pozadi riesil to, ze ak mal uctvony doklad, tak mal vyhotovit uctovny zapis. Kedze to zauctuje az teraz, teda uctovny zapis vznikne v aktuanom ZO, tak sa tvarime, ze uctovny doklad nebol, prisiel az teraz :)
Klasicke "casove rozlisene" medzi kastlikom v aute / suflikom doma / krabickou od topanok konatela a sanonom uctovnika :)
karakul
05.08.15,13:30
"Kedze to zauctuje az teraz, teda uctovny zapis vznikne v aktuanom ZO, tak sa tvarime, ze uctovny doklad nebol, prisiel az teraz "

vôbec sa nemusíme tváriť, že doklad došiel teraz - prečo by mal byť problém zaúčtovať doklad do správneho mesiaca a DPH uplatniť až teraz??? teda pokiaľ to účtovný softvér podporuje - ja mám 3 dátum - dátum dokladu, dátum účtovného prípadu, dátum uplatnenia DPH (a samozrejme ešte mám i 4. dátum pre KV)
Consultix
05.08.15,14:41
Ak sa zadavatelka drzi toho, ze mala fakturu vtedy, ked sa vystavila, tak porusila zakon o uctvonictve:
§ 10 Účtovný doklad
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
§ 11 Účtovný zápis
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
Pre toto som uviedol, ze sa drzime toho, ze doklad sme obdrzali teraz, takze vytvorim uctovny doklad a na zaklade toho uctovny zapis. Preto odpocet az v tomto ZO DPH.
vikiz
10.08.15,16:53
Ďakujem Vám, ide o tuzemského dodávateľa.