ace24
05.08.15,08:02
Dobrý deň prajem.

Chcel by som sa opýtať aký je postup v prípade, pokiaľ by sme chceli predať pozemok na ktorom sú dvaja vlastníci - moja babka a ešte jeden pán. Ten pán tam má 1/4 podiel, ktorý nám odmietol predať a je dosť neochotný v nejakom ďalšom jednaní. Pozemok sa k tomu nachádza pod stavbou ktorú vlastní babka a ako 1/4 vlastník je aj v záhrade. Je teda možné mu napríklad jednoducho vymerať 1/4 hocikde z daného pozemku bez jeho súhlasu? Poprípade na LV je uvedené pri jeho mene titul nadobudnutia:

R I 39/74
PKV 12
ROZH.OPPLH A99/05606/LHF (ROEP)

Čo presne znamená to R I? Môže sa jednať aj o darovaciu zmluvu? Môžem si tento dokument niekde pozrieť? Podľa jedného známeho geodeta by sa takto nadobudnutý pozemok dal aj právne napadnúť.


Vopred ďakujem za Váš čas a rady!
Consultix
05.08.15,11:08
Ak je to jedna parcela, ktoru maju v spolovlastnictve dvaja vlastnici s podielmi 1/4 a 3/4, tak to znamena, ze kazdy vlastnik z kazdeho milimetra stvorcoveho svoj podiel. Nie je mozne urcit, ktora cast pozemku komu patri. Ako celok je pozemok v podielovom spoluvlastnictve.
V pripade predaja nemozes opomenut, ze spoluvlastnik ma zo zakona predkupne pravo, takze predat babkin spoluvlastnicky podiel mozes az potom, ak si predmetny podiel ponukol ostatnym spoluvlastnikom a ti si neuplatnili predkupne pravo.
Vymerat 1/4 na zaklade spoluvlastnickeho podielu nemozes. Mozete sa ale spoluvlastnici dohodnut, ze parcela sa rozdeli a kazdy zo spoluvlastnikov ziska parcelu primeranej plochy, kde bude jedinym vlastnikom.
Ohladom udajov v LV nepomozem, lebo by som vedel poradit len neuplne, tak to radsej necham na skusenejsieho v danej problematike.
Peggynka
05.08.15,11:28
Ak nejde dohodou (je dobré mať písomnú korešpondenciu),tak jedine súdom:
http://www.pravny-poradca.sk/podielove-spoluvlastnictvo/
Mária27
05.08.15,14:31
Presne tak: Zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo súdom. Navrhnúť:
1. rozdelenie veci – ide o deliteľnú vec, ktorej rozdelenie je dobre možné a ak naďalej môže plniť svoj účel
2.prikázanie do vlastníctva babke za primeranú náhradu (ak spoluvlastník nebude chcieť samotnú 1/4) – má na pozemku stavbu.