Mey
30.05.06,13:52
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ako postupovať.
S priatelom sa chceme vziať a jeho rodičia nám chcu darovať pozemok ktorý je vlastne ich záhrada a prístup je tam len cez ich dvor.
Chceli by sme tam stavať dom.
Viem že najskôr sa musí pozemok prepísať na nás, potom zariadiť prístupovú cestu a pozemok zmeniť na stavebný.
Poradíte mi kde začať, ako postupovať a aké dokumenty k tomu budeme potrebovať a čo to bude stáť.
Ďakujem.
Mey
30.05.06,12:12
A ešte som zabudla napísať že priatel má ešte troch súrodencov, takže ani nevieme ako to ešte riešiť aby v budúcnosti sme namali problémy s vlastníctvom a s nárokmi na pozemok.
Nandrolon
30.05.06,12:28
to zaujima aj mna
josh
31.05.06,08:20
prepis pozemku - darovaciu zmluvu - vam rad spravi ktorykolvek pravnik. ak ten pozemok ma hodnotu do 50.000,-Sk, napr. u notara by ste mali platit ca 1500 sk za zmluvu s dph. navrh na vklad je 2000 sk. notarovi bude treba cerstvy list vlastnictva s 250 sk kolkom.
co sa tyka pristupovej cesty, mozete si zriadit dohodou vecne bremeno - pravo prechodu cez pozemok. ak ho chcete zriadit iba cez urcitu cast, bude nutne zamerat tento prechod (napr. 2 metre siroky) geometrickym planom. tato dohoda by mala stat ca 3000 sk u notara s DPH. kolok 2000 sk opat na katastri.
tieto dve zmluvy je mozne spravit aj v jednej notarskej zapisnici, mali by ste platit dokopy menej. kolok je treba ale dvakrat.
potom budete musiet zmenit zahradu na zastavanu plochu, to uz bude troska viac behaciek a vybavovaciek, to by bolo idealne sa spytat na prislusnom pozemokom urade, daju vam zoznam listin, ktore k tomu je treba. mozno by bolo vhodne sa spytat este pred darovanim tych pozemkov, ci to vobec je mozne (u niektorych pozemkov patriacich do polnohospodarskeho podneho fondu to moze byt problem).
co sa tyka darovania, v pripade ak rodicia daruju jednemu z deti nejaky dar, v pripade dedicskeho konania sa tento dar zapocita, tzn. ten, ktory uz dostal nieco za zivota, bude o tolko menej dedit. ak teda budu na tom ostatni dedicia trvat. ak su dobre vztahy, dohodnu sa tak, ako chcu. v kazdom priade ale ostatni surodenci nemozu ziadat uz darovany pozemok spat, alebo nieco podobne. ak je zmluva v poriadku (u notara zodpoveda stat za to v pripade nahrady skody a pod.), tak by tam nemali byt ziadne problemy.
Mey
31.05.06,08:41
[quote=josh]
ĎAKUJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nandrolon
01.06.06,06:33
nebolo by vyhodnejsie, keby ten pozemok radsej kupili za symbolicku cenu???
josh
01.06.06,08:43
Osobne klientom stale odporucam spisat taku zmluvu, aky ukon sa v skutocnosti robi. Prave preto je dane na vyber. Samozrejme, ak by chceli obist zapocitanie v dedicskom konani, je mozne uvazovat o tom...