mosajko
05.08.15,12:41
Prosim o poradu, ak je je obcas CID, ci ho automaticky vyradia z UP?
Peggynka
05.08.15,10:44
misoft
05.08.15,13:43
Neviem, ale mám dojem, že ČID neexistuje, len ID s vyjadrením percentuálneho postihnutia.....
Katy a R
05.08.15,14:42
zrejme máš na mysli ID s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 40 do 70% - nevyradia ho z evidencie UoZ z tohto dôvodu - dokonca môže mať aj nejaké výhody ako znevýhodnený UoZ (doložiť treba)
- ako misoft napísal - že CID neexistuje;)
veronikasad
05.08.15,14:45
Kolko %-ná invalidita bola priznaná ?
veronikasad
05.08.15,14:46
Na UP radi týmto spôsobom znižujú % nezamestnanosti ...
Katy a R
05.08.15,14:50
- navrhnúť vyradenie môžeu - ale vyradiť nie (ak by nechcel).
Ale ja by som na mieste ID na UPSVaR ani nešla - s robotou mu aj tak nepomôžu ... jedine ak poberá dávku v nezamestnanosti, alebo kvôli nejakej dotácii, resp dotovanému miestu ??
veronikasad
05.08.15,14:55
Súhlasím, nechcela som sa rozpisovať ... Ak ako uchádzač o zamestnanie nejaví záujem o prácu, evidencia je zbytočná. Niekedy evidenciu naopak požadujú kvoli dávkam v hmotnej núdzi
karakul
05.08.15,16:22
... nechce sa mi teraz týmto zaoberať, ale je rozdiel, či príslušný UPSVaR eviduje, či neeviduje znevýhodneného uchádzača - má to (ak sa dobre pamätám) súvis s odvodom za nezamestnávanie ZTP...
veronikasad
05.08.15,16:32
Pre zamestnávatela, ktorý prevádzkuje chránenú dielňu to význam má, lebo na preobsadenie prac.miesta musí prijať evidovaného uchádzača o zamestnanie so zdr.postihnutím . Či to aj nejako súvisí s odvodom za nezamestnávanie podielu občanov so zdr.postihnutím - neviem ...
veronikasad
05.08.15,16:36
Toto som našla na stránke UPSVaR :
Zamestnávateľ je v zmysle zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon") pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím povinný:

- zabezpečovať vhodné podmienky na výkon práce,
- vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania,
- viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím,
- zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, v počte, ktorý predstavuje 3,2 % z celkové počtu jeho zamestnancov
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCUQFjABahUKEwjL943dvJLHAhUGfywKHfFWCxM&url=http%3A%2F%2Fwww.upsvar.sk%2Fsluzby-zamestnanosti%2Finformacie-pre-zamestnavatela%2Fpovinnosti-zamestnavatelov-a-moznosti-pri-zamestnavani-obcanov-so-zp.html%3Fpage_id%3D13012&ei=0UjCVYvLMYb-sQHxra2YAQ&usg=AFQjCNEohdWz-ry73sDy45fe_QrJHf1Crw&sig2=Mb9DdFVj07ci-NC-8DobtA
mosajko
06.08.15,03:10
dakujem
mosajko
06.08.15,03:16
dakujem,,,, prave sa zvazuje ist na UP, kvoli moznosti pracovat na dohodu a tam je podmienka byt na UP.....
veronikasad
06.08.15,03:46
Z akého dôvodu má byť dohodar na UP ? Veď platitelom zdr.poistenia je za neho štát a ako uchádzač o zamestnanie bude obmedzený príjmom ... Ak by išlo o zamestnanie na PZ v chránenej dielni - chápala by som ...