Pugonda
05.08.15,15:45
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či ako geodetická firma sme povinný používať elektronickú registračnú pokladňu? Jedná sa o to, že po vyhotovení objednaného diela, niektorý zákazníci platia v hotovosti pri odovzdaní diela. Vystavíme im faktúru, ktorú im spolu s vyhotoveným dielom donesieme a vydáme príjmový pokladničný doklad, je to OK? Ďakujem za odpoveď.
Consultix
05.08.15,14:50
Ano, mate povinnost v zmysle Prílohy č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice.
Predmetna prilohu uvadza povinnost pri cinnosti "71.12 Inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo", pod ktoru patria nasledovne kategorie SK NACE2:
71.12.1 Inžinierske činnosti a poradenstvo
71.12.2 Geologický prieskum
71.12.3 Geodetické činnosti
71.12.9 Ostatné inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo
Pugonda
05.08.15,15:02
Ja som našiel toto:

Kto je povinný používať na evidenciu tržieb ERP

Používanie ERP sa vzťahuje na každú fyzickú alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje vymedzené služby, pričom za predaj tovaru alebo za poskytovanie vymedzených služieb prijíma tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

Používanie ERP sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky.

To znamená, že povinnosť používať ERP sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý súčasne spĺňa tieto podmienky:

vykonáva podnikateľskú činnosť,
prijíma tržbu na predajnom mieste,
predáva tovar alebo poskytuje službu.


Dôležité sú pre mňa tie posledné 3 podmienky, pričom podľa mňa nespĺňame 2 podmienku -> "prijíma tržbu na predajnom mieste", nakoľko nemáme žiadne predajné miesto v ktorom by sme inkasovali tržby.

Alebo sa za predajné miesto považuje akékoľvek miesto na území SR pokiaľ tam prevezmem peniaze? Napr. niekedy nám zákazník vyplatí u neho doma, inokedy sa s ním stretneme niekde na káve resp. prídeme za ním do práce a tak.
Consultix
05.08.15,15:10
Zakon o ERP:
§ 2 Vymedzenie základných pojmov
Na účely tohto zákona sa rozumie
l) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

Takze som Ta asi nepotesil...
Pugonda
05.08.15,15:13
uff..okej..poviem im, nech mi to pošlú na účet :D
Ingrid Ondruskova
05.08.15,17:26
Jedine!!!!