teta Miky
05.08.15,17:09
Dobrý deň,

prosím viete mi niekto poradiť?. Kúpila som pred mesiacom zrekonštruovaný byt. Po mesiaci bývania sme na základe veľkých nepríjemností odhalili, že bývali majiteľ vyviedol odpad z kuchyne tak, že ho napojil do zvodu daždovej vody zo strechy, čo je závažne porušenie zákona. Keď prší, tak cez kuchynský drez vychádzajú veľmi hlučné a nepríjemné zvuky + ide tade silný ťah vzduchu, tak sme zhodili sadrostenu a zistili kam to napojil. Podľa mňa sa jedná o vážne zamlčanie skrytých závad. Ak nahlásim na bytovom takýto zásah, bojím sa koho budú pokutovať, či mňa ako nového vlastníka bytu, alebo bývalého majiteľa, ktorý to prerobil. Podľa zákonov, musím odpad z kuchyne správne napojiť kam patrí a teda robiť rekonštrukciu. Mám právo od bývalého majiteľa bytu žiadať náhradu škody za novú rekonštrukciu bytu?. ďakujem za pomoc
buchač
05.08.15,18:17
Môj názor.

Čím skôr nahlásiť správcovi domu....písomne a odniesť osobne - žiadne mailovanie. Samozrejmosťou je patričná fotodokumentácia...vyhotoviť viac kópií.
Jednu kópiu si nechať opatriť razítkom a podpisom v podateľni u správcu.

Áno, môžeš žiadať o náhradu škody...ale priprav sa na negatívne správanie.
Takže počítaj aj so súdnou žalobou...tam je vysoký predpoklad úspechu.

Pokuty od správcu by som sa nejak neobával...správca bytu nemá na nejaké pokuty právo a v tomto prípade už vôbec nie.
teta Miky
06.08.15,05:14
ďakujem pekne
Ferdosondo
06.08.15,07:24
A čo takto: Prepojiť odpad z kuchyne do odpadového potrubia, namiesto doťahovania sa?
Aká rekonštrukcia bytu? Bože ľudia nič v zlom, ale niekedy žasnem.
buchač
06.08.15,07:45
Tu ide o love...

Proste raz zaplatili za byt po rekoštrukci a aj "rekonštrukcii", tak chcú nejakú kompenzáciu.
Nič iné za tým nehľadaj a ani ja v tom nevidím niečo iné.

Ale aj by ma zaujímalo z technického hľadiska, že ako to bývalý majiteľ urobil. Že ako ťahal ten odpad od drezu v kuchyni do okapovej rúry...
teta Miky
06.08.15,07:46
Dobrý deň,

odpad z kuchyne chceme riadne vrátiť, naspäť do odpadového potrubia. Nakoľko však kuchyňu bývaly majiteľ pri rekonštrukcii premiestnil do inej a opačnej časti bytu, mi neostáva nič iné ako urobiť rekonštrukciu kuchyne na pôvodné miesto, aby som sa dostala k odpadovému potrubiu.
Ferdosondo
06.08.15,07:52
Aha tak prepáč, to som nevedel. Tak sú potom dve možnosti: Žiadať kompenzáciu - na dlhé lakte, ak sa bude brániť.
Priviesť odpad z kuchyne do stupačky. Dá sa schovať pod SDK. Či je to však možné neviem, nepoznám dispozíciu bytu. Samozrejme, tiež žiadať kompenzáciu.
teta Miky
06.08.15,07:54
izba kde kuchyňu premiestnil je hneď pri vhode do bytu, vnútri v chodbičke vybúral stenu a v nej vedie iba zvod dažďovej vody a tam to napojil ako to dokázal samozrejme netuším.
jslancik
06.08.15,08:10
nepoteším ťa...

ako by si chcela dokázať, že to robil práve bývalý majiteľ? Pokiaľ nemáš detialné fotografie toho zvodu priložené ako prílohu kúpnej zmluvy, tak ty budeš tvrdiť, že to spravil on, a on, že si to spravila ty. A na súde nemáte šancu.

Ďalej môže napr. tvrdiť že o tom nevie, že to už také kúpil. Opak mu nedokážeš.

Iné tvrdenie - že to nie je chyba, ale vlastnosť. Tak, ako je vlastnosť, že zo stupačiek počuješ, keď susedia splachujú, alebo hocičo iné. Opäť - dokázať mu to bude fuška. Ale táto možnosť nie je tak pravdepodobná, lebo by pripustil, že on s tým niečo má.

Mimochodom, napojenie odpadu do odpadovej rúry sa považuje za rekonštrukciu?
teta Miky
06.08.15,08:21
Dobrý deň,

dokázať by som to chcela na základe znaleckého posudku, kde je fotodokumentácia bytu, a podľa popisu inzerátu realitnej kancelárie že byt je celý prerobený, vrátane nových rozvdov vody, ďalej tým že susedia vedia že byt prerábal skoro trištvrte roka, a prizvať realitnú kanceláriu, kt mi je svedkom, že v takomto stave bez môjho zásahu som byt pred mesiacom kúpila.
+ Mám aj jeho starý znalecký posudok a fotodokumentáciu, kt. mi majiteľ sám odovzdal a tam je byt v stave akom ho kúpil v roku 2014 a teda v zlom a pôvodnom.

Ako by ste nazvali napojenie odpadu do odpadovej rúry, ktorá sa nachádza na opačnej strane bytu a jedine akoby som sa k nej dostala je umiestnenie kuchyne naspäť na pôvodné miesto, kde sa teraz už nachádza detská izba?.

Prípadne rada uvítam radu ako to urobiť. ďakujem
jslancik
06.08.15,08:27
ja osobne by som to nechal tak, vyriešil by som problémy vyplývajúce z toho napojenia - prúd vzduchu a hluk. Prúdu vzduchu nerozumiem, vy tam nemáte sifón? alebo z neho vytiahne vzduch? Zvuk sa dá tiež poriešiť. O to viac, keď to už máte rozobrané, ako vravíš.
teta Miky
06.08.15,08:36
nič to nevadí, zle som to opísala, i tak ďakujem za radu, no zatiaľ to dispozične vyzerá že jediná možnosť kade by sme to mohli ťahať ak nechceme prísť o detskú izbu je po podlahe a v byte vznikne žiaľ schodík. Ale veľmi ma trápi ak to i tak nahlásim, či ma naozaj stavebné družstvo nemôže pokutovať za to čo napáchali, lebo vlastníkom bytu som už ja.
hanusvas
06.08.15,08:48
na uvod musim uviest, ze nie som odbornik v danej problematike. ani pravnik, ani nevykonavam hromadnu spravu bytovych domov. Ale mam zivotne skusenosti s podobnymi spinavostami v tejto krajine. Podla mojho nazoru sa jednalo o skrytu vadu na ktoru vas predavajuci mal upozornit. Tym ze ju zamlcal vy ste nemali moznost ju odhalit pri kupe. Cize, ak by to spravca chcel na vas hodit, musel by vam tiez dokazat, ze ste to vykonali vy. Nechali ste sa napalit pri kupe od vychcaneho predajcu, tak ako desattisice inych ludi v tejto krajine. Ak by ste sa chceli dopracovat k spravodlivosti, aj tak by to nakoniec skoncilo na sude, tym ze si budete vymahat kompenzaciu nakladov o dpredavajuceho. Ale, to je iba teoria - vid. nizsie. Lebo spravca Vam samozrejme nariadi urychlene vratit odpad tam kam patri. Na vase naklady. Viac ho zaujimat nebude. Vas z toho neobvinia, lebo iba psychopaticky sudca by uznal za pravdepodobne, ze byt kupite, nasledne urobite technicky nepovolenu upravu a nasledne sam seba pojdete udat....nema to motivaciu.
Myslienka na domahanie sa spravodlivosti na sude je ib ateoria. Lebo je jasne, ze v tejto krajine sa k spravodlivosti nedopracujete. Ak ak by ste chceli, zaplatite za to taku cenu, ktora je porovnatelna s hodnotou vzniknutej skody (podvodom). Takze, kazdy poctivy okradnuty clovek, ktory ale dokaze kalkulovat na ziadny sud nejde, lebo vie, ze to nema cenu. A budte rada, ze sa jedna iba o naklady v radoch desiatok eur (=kozmeticke) a rada si to sama prerobite naspaet.. Ini ludia sa nachadzaju v takejto situacii a boli podvedeni o statisice, alebo o celozivotne rezervy na starobu. A vedia ze spravodlivost je pre standardneho obcana nedostupna.
lubko6394
06.08.15,08:58
Takýto dažďový zvod som mal aj ja na byte v rohu chodby. Či je to proti zákonu tak to netuším, celkom kóšer to nie je, ale ten dažďový zvod aj tak končí v kanalizácii a čistička si vypýta peniaze aj za tú dažďovú vodu. Takže tá kuchynská sa dostane na správne miesto inakadiaľ. Keď Ti tá kuchyňa vyhovuje tak rieš odvetranie a odhlučnenie.
teta Miky
06.08.15,09:07
Bojím sa to to nechať tak, údajne chodia občas kontrolovať kanalizáciu alebo ako sa volá kam to padá zo strechy a čistiť ju. Vraj by na to prišli, môžem spôsobiť upchatie a tak isto mi tam bude odchádzať mastnota, čistiace prostriedky a to vraj ide do pvrchových vôd, čo by som veľmi nerada, ďalšie škody prípadne susedom na prvom poschodí rokmi a tak podobne, neviem aké by sa prípadne ešte mohli vyskytnúť a žiť s takým pocitom.. :(

Tak isto sa bojím ako to tam navaril, navrtal alebo čo robil aby mi to jedného dňa pekne nepovolilo a vodu zo strechy mám v byte..ale to neviem či je možné.Keďže je to taká ošemetná vec, neviem ani akého vodára zavolať čo by mal dovahu sa do toho obuť, odstrániť to zavariť a napojiť riadne ako to má byť a teda by sme nikomu nič nenahlasovali.
Máme sifón, a toto je aj pre nás záhada.je to ako keď počujete fúkať vietor taký ťah a je to hlučné natoľko, že sa nedá spať a akoby tam bubnuje dážd, nič však nevidíme. :( Ce víkend ideme rozobrať drez a pozrieť sa aj na toto.
teta Miky
06.08.15,09:13
ďakujem
hanusvas
06.08.15,09:20
a este dodavam. Aku sancu mate domahat sa sprvodlivosti v tejto krajine (mizivu) vie velmi dobre vycurany predajca. Vie to aj spravca, A preto sa obaja budu chovat tak, ako som popisal. Rovnako sa preto chova aj tisice dalsich podvodnikov smejdov a nekalych obchodnikov (vratane bank, telefonnych operatorov, energetickych rozvodnych zavodov a samozrejme urandikov podla spravneho prava)v tejto krajine.