Alivia
05.08.15,21:33
V septembri mi končí MD, dieťatko bude mať tri roky. Odchádzame do podnájmu na 6-7 mesiacov a ja nedokážem zosúladiť autobusovú dopravu, dcérkinu škôlku a moju prácu. Môžem požiadať majiteľa o predlženie materskej kým nám skončí podnájom? Môže,alebo ma nemôže prepustiť? Ako mám postupovať s úradmi pri predlžení materskej.Ďakujem veľmi pekne
avalik
05.08.15,19:43
Matersku nepredlzis.

§ 166
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.

Poziadat majitela? Snad zamestnavatela, ci?

Mozes poziadat o upravu pracovneho casu

Úprava pracovného času
§ 164
(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.
(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

Ano, ak nenastupis po RD do prace, moze ta prepustit.
veronikasad
05.08.15,19:52
Tvojou povinnosťou je mesiac vopred písomne oznámiť zamestnávatelovi ukončenie rodičovskej dovolenky. Ak dieťa nemá zdravotné problémy a nepožiadala si UPSVaR o prehodnotenie zdravotného stavu, tvoja RD končí dovšením troch rokov veku dieťaťa.
Môžeš požiadať o neplatené volno na dobu 6-7 mesiacov, ale zamestnávatel nemusí tvojej žiadosti vyhovieť.

Počas RD sa na teba vzťahuje zákaz výpovede, pracovný pomer môžeš ukončiť dohodou - v tom prípade ale nemáš nárok na odstupné, ak o ukončenie prac.pomeru budeš žiadať ty.

Počas RD si bola poistená v nezamestnanosti, preto ti vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti. Poberá sa 6 mesiaov a možno po dohode so zamestnávatelom by to bolo jedno z riešení, namiesto neplateného volna.
Alivia
05.08.15,20:07
ak ukončím prac.pomer dohodou, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?
veronikasad
05.08.15,20:09
ak ukončím prac.pomer dohodou, mám nárok na dávku v nezamestnanosti?
UP neskúma dôvod skončenia prac.pomeru, podmienku 730 dní poist. v nezamestnanosti splňaš, preto ti vznikne nárok. Jej výšku však vieš značne ovplyvniť čerpaním, resp. preplatením časti dovolenky, na ktorú ti počas MD a RD vznikol nárok . Doplň presné obdobie MD a RD

Nekonči pracovný pomer posledným dňom rodičovskej dovolenky. Mesiac vopred oznám zamestnávatelovi ukončenie RD (nie prac.pomeru) k 13.9.2015 a požiadaj o čerpanie dovolenky 14.9. a týmto dňom ukonči pracovný pomer dohodou. Ostatnú dovolenku ti zamestnávatel preplatí pri skončení prac.pomeru.
ivka70
06.08.15,03:10
Mozes poziadat o neplatene volno, moze, ale nemusi ti vyhoviet.
Alivia
11.08.15,09:10
Dieťa sa narodilo 13.9. 2012, takže MD začala od tohto dátumu, ale od februára 2012 som ostala na rizikovom,takže som brala nemocenskú.Neviem dátum kedy začala RD.
veronikasad
11.08.15,09:23
Potrebujem presné dátumy začiatku MD a RD, inak sa nárok na dovolenku vypočítať nedá. Dieťa sa naradilo redčasne, keď tvrdíš že MD začala narodením dieťaťa ? (nástup na MD je 6-8 týždňov pred predpokl.termínom pôrodu)
Alivia
11.08.15,10:28
MD od 25.7.2012-19.3.2013....RD 20.3.2013-13.9.2015. Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
11.08.15,10:59
spočítaj ešte pracovné dní PN-ky (vrátane sviatkov). Dovolenka za rok 2012 sa ti bude krátiť z titulu PN-ky o 1/12 ročného nároku, ak PN trvala aspoň 100 prac.dní.

Za rok 2013 vznikol nárok na dovolenku za odpracované dni = 2/12 ročného nároku.
veronikasad
11.08.15,11:01
doplnila som odpoveď