lipanek
05.08.15,23:19
Dobrý deň, uvažujem zaradení auta do svojej sro kde som jediným spoločníkom a konateľom. Zaujímalo by ma:
1. Aký je presný postup pri zaradení - krok za krokom (dopravý inšpektorát, PZP, a pod.)
2. je potrebné dať oceniť auto znalcovi aby bola jasná vstupná hodnota? Alebo to predpisy nevyžadujú?
3. Aké sú náklady navyše navyše okrem cestnej dane? (vyššie PZP? iné náklady?)
4. Aký je rozdiel medzi cesťákmi (v prípade ak auto zostane súkromné a využíva sa na podnikanie) a knihou jázd (keď je auto vo firme)?
Ďakujem.
Consultix
06.08.15,07:32
1. Zaradit je mozne majetok, ktory uctovna jednotka riadne obstarala. Takze podmienkom zaradenia je, aby spolocnost sa stala vlastnikom vozidla (kupou, darovanim, kapitalizaciou).

2. Spolocnik pri prevode majetku, ktoreho dohodnuta cena je vyssia ako 10% zakladneho imania musi ulozit znalecky posudok do zbierky listin. Zmluva sa stane ucinnou az ulozenim znaleckeho posudku v zbierke listin. Ak spolocnost existuje menej ako 2 roky, takyto prevod musi schalit valne zhromazdenie.

3. Naklady na co? Na prevadzku? Okrem beznych nakladov vznika naozaj len povinnost zaplatenia aj cestnej dane. Ale naklady suvisiace s prevadzkou vozdila v ramci podnikania su danovo uznatelnymi nakladmi, takze setris na dani z prijmov. AK si platca DPH, mas narok na odpocet. Pozor ale na rozne obmedzenia uplatnitelnosti nakladov (charakter osobnej spotreby, kniha jazd...).

4. Cestaky su na zaklade zakona o cestovnych nahradach. Firma vyplati zamestnancovi spotrebovane PHM a pausalnu nahradu 0,183 EUR/km. Pre firmu je to danovy vydavok, pre zamestnanca prijem, ktory nezdanuje. Firma si nemoze uplatnit ziadne dalsie naklady (servis, prev. material...) tie su zahrnute v pausalnej nahrade.

V pripade knihy jazd u vozdila, ktore je majetkom spolocnosti, alebo ma spolocnost v najme sa uplatnuju vydavky na PHM, opravu a udrziavanie v takom pomere, aku cast predstavuju najazdene km v ramci podnikania. Ak sa vozidlo nepouziva na sukromne ucely, tak sa tieto naklady uplatnia v plnej vyske. Danovnik sa moze rozhodnut, ze knihu jazd viest nebude, v tom pripade si moze uplatnit ale len 80% z nakladov na PHM.