nájomník
06.08.15,06:19
Dobrý deň. Prosm o radu. Mal som škodovú udalosť v autodoprave. Poškodil sa tovar. Poisťovňa sa vyjadrila že škoda sa nestala naším zavinením, ale zákazník pre ktorého sme tovar viezli aj napriek vyjadreniu poisťovne tvrdí že škoda sa stala naším zavinením a žiada náhradu škody. Žiada náhradu oprávnene? A prečo žiada náhradu škody odo mňa a nie od poisťovni?
Consultix
06.08.15,08:06
A zakaznik mal poisteny prepravovany tovar? Alebo to malo byt pocas prepravy poistene v ramci Vasej poistky? Vztahuje sa Vasa poistka aj na skody, ktore ste nesposobili, ale vznikli pocas prepravy? Je zname, kto skodu sposobil?
Consultix
06.08.15,08:09
Od Vas si moze skodu ziadat v pripade, ak unesie dokazne bremeno toho, ze ste skodu sposobili Vy - samozrejme, ak sposobenie skody nepriznate priamo vy. V ostatnom pripade sa mozu domahat nahrady skody sudom. Vyjadrenie poistovne, ze ste skodu nesposobili Vy nie je pre sud zavazne.
nájomník
06.08.15,08:17
Po prešetrení udalosti sa poisťovňa odvoláva na dohovor CMR čl. 17 ods.4 pis.b chybný obal od odosielateľa.
Consultix
06.08.15,08:35
V tom nie som doma, ale da sa to nastudovat :) Vysvetlujem si to teda tak, ze je to vina zakaznika, nezabezpecil vhodny ochranu balenim... Tak potom ostava to, co som pisal dole, ze si od Vas mozu ziadat nahradu skody sudom, ale to by museli dokazat, ze ste skodu posobili Vy. Ak existuje uvedeny vseobecny dohovor, ktory je zauzivany, tak si myslim, ze sta vo vyhode.
nájomník
06.08.15,08:54
Poisťovňa píše že príčinou škody bolo nedostatočne stiahnutie viazacích pások balenia zo strany odosielateľa, len zákazník tvrdí že sme tovar mi nezabezpečili a od prevzatia až do odovzdania tovaru zodpovedáme za tovar my.
Consultix
06.08.15,09:09
Ak dobre chapem: Vy mate poistku, ktorym kryjete skody vzniknute pri preprave z Vasho zavinenia. Zakaznikovi sa poskodil balik, ziadal od Vas nahradu, vy ste si to chceli uplatnit ako poistnu udalost, ale poistovna sa vyjadrila, ze ste skodu nesposobili vy, takze sa na to Vasa poistka nevztahuje. Nasledne zakaznik ziada nahradu skody od Vas? Zhrnul som to spravne?
nájomník
06.08.15,09:13
Malo to byt poistenie v rámci našej prepravy
nájomník
06.08.15,09:15
ano správne
Consultix
06.08.15,09:26
V tom pripade mozu ziadat nahradu skody prostrednictvom sudu. Ak si myslia, ze sud im da za pravdu, tak nech sa o to pokusia. Nepoznam danu problematiku, ale ak je tu spominany dohovor, ktorym sa riadia poistovne, tak sud by mal tiez uznat, ze dovodom vzniku skody bola nedostatocna ochrana prepravovaneho tovaru pri baleni odosielatelom. Ale ak by aj sud dal za pravdu klientovi, ze skodu ste sposobili vy, tak je to pre Vas precedens, na zaklade ktoreho mozete ziadat poistne plnenie od poistovne a uhradit skodu zakaznikovi.
nájomník
06.08.15,09:39
Veľmi pekne Vám ďakujem.
nájomník
06.08.15,09:44
Podľa tohto dohovoru CMR sa riadi celá medzinárodná doprava.
Consultix
06.08.15,10:05
Je fajn vediet, cim sa riadi medzinarodna doprava. Obcas by som ale daleko viac chcel vediet, cim sa riadia nase sudy :)
nájomník
06.08.15,10:12
Súhlasím.
nájomník
06.08.15,10:28
Mám ešte jednu otázku. V prípade vymáhania škody súdnou cestou budem volaný na súd v CZ keďže zákazník je z CZ.
Consultix
06.08.15,10:40
Podla mojho nazoru by Vas mali zalovat tu, na miestne prislusnom sude v zmysle vasho sidla. Ak to teda v zmluve nie je dohodnute inak...
nájomník
06.08.15,10:59
Ďakujem.
nájomník
17.08.15,07:48
Zdravím Vás. Došli mi všetky doklady od poisťovne a chcem Vás poprosiť či mi viete poradiť ako mám ďalej postupovať či to mám poslať zákazníkovi alebo komu? Je tam vyjadrenie poisťovne, analýza zodpovednosti.
Consultix
17.08.15,08:06
A vyzval Vas uz klient nejaky oficialnym sposobom (listom), alebo zatiel len "vykrikoval, ze on Vam to da k uhrade"?
nájomník
17.08.15,08:47
Zatial žiadne doklady nemám iba emailom písal že nesuhlasí s vyjadrením poisťovne ani mojim a bude žiadať náhradu škody
Consultix
17.08.15,09:23
Ak nesuhlasi s vyjadrenim poistovne, moze ist do poistovne. Ak napisal, ze bude ziadat nahradu skody, tak si pockajte, kym tak ucini...
nájomník
17.08.15,09:53
OK. Ďakujem.