Webess
06.08.15,10:40
Dobrý deň,

som študentom vysokej školy a popri štúdiu by som si chcel privyrobiť na stránke jaspravim tvorbou webstránok. Chcel by som sa opýtať, či je možné privyrobiť si tak aj bez živnosti a aké povinnosti mi potom z toho vyplývajú, či musím platiť odvody, dane a pod.. Nevyznám sa v tejto problematike, ale na stránke majú uvedené toto:


Jaspravim.sk nekontroluje predajcov, či spĺňajú všetky oprávnenia na výkon výrobnej či predajnej činnosti. Nemusíte mať žiadne oprávnenie, stránka vystavuje faktúry kupujúcim a taktiež vypláca peniaze. V prípade, že zarobíte viac ako cca 500 EUR ročne, je potrebné danú sumu zdaniť v rámci ročného zúčtovania dane z príjmu. Ak živnosť máte, treba si uviesť danú adresu v systéme a zmluvy o sprostredkovaní, ktoré stránka automaticky generuje si dáte do príjmu v rámci živnosti.

Pozor! Na niektoré príjmy sa však vzťahujú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Odporúčame v prvom rade navštíviť účtovníka, alebo daňového poradcu, ktorý Vám presne poradí ako máte postupovať vo vašom konkrétnom prípade. V rámci legislatívy SR existuje niekoľko desiatok možností podľa toho, či ste napr. nezamestnaný, zamestnaný, mamička na materskej, študent, dôchodca, na invalidnom dôchodku a pod, takže neexistuje univerzálne riešenie.

Teraz to funguje na princípe ZMLUVA O SPROSTREDKOVANÍ uzavretá podľa ust. § 642 a nasl. Obchodného zákonníka.

Dúfam, že som svoju otázku napísal zrozumiteľne.

Ďakujem za všetky odpovede.
Consultix
06.08.15,09:27
Takze podla Obchodneho zakonnika? Pozrime si co hovori Obchodny zakonnik:

§ 1 Rozsah pôsobnosti
(1) Tento zákon upravuje postavenie podnikateľov, obchodné záväzkové vzťahy, ako aj niektoré iné vzťahy súvisiace s podnikaním.
Takze pojmy: podnikatelov, obchodne vztahy, suvisiace s podnikanim. Logicky z toho vyplyva, ze musis byt podnikatel - mat opravnenie podnikat.
Ak by to bolo v zmysle §771 Obcianskeho zakonnika, tak OK, nemusi by podnikatelom. Ale odvolavaju sa na Obchodny zakonnik.

Pozrime sa este na ten limit 500 EUR. Vyuzivaju ustanovenie Zakona o dani z prijmov:

§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
g) podľa § 6 ods. 3 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150701#paragraf-6.odsek-3)a § 8 ods. 1 písm. a), (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150701#paragraf-8.odsek-1.pismeno-a)ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Presnejsie:

§ 8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20150701#paragraf-5), sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
Podmienkou je teda prilezitostna cinnost. Musi byt splnena podmienka, ze nie je to sustavna cinnost za ucelom dosiahnutia zisku.
Webess
06.08.15,09:49
Ak som to správne pochopil, tak by v tom nemal byť problém, ak sa bude jednať o príležitostnú - nepravidelnú činnosť spolu do 500€.
Teraz ma napadá otázka, či to platí aj v prípade, ak je na webe neustále uvedený inzerát, ale "predáva sa" iba príležitostne, priemerna raz za mesiac.
kopretinka
06.08.15,10:00
Zle si pochopil.Príležitostný predaj je napr.predaj starej práčky.Ak máš stránku,a tam inzerát,je to vlastne eshop,na to musíš mať živnosť.To,že predáš 1x za mesiac,to je tvoja neschopnosť alebo neúspech,ale nie príležitostný predaj.Robíš to predsa za účelom zisku.nerobíš to preto,že ti to doma zavadzia a už to nepotrebuješ
Consultix
06.08.15,10:06
Zakon o dani z prijmu nedefunuje co je "prilezitostna cinnost", ale odvolava s ana tento pojem. Klasicka situacia, ked vseobecny a jasny pojem zaklada pravnu podmienku, ale bez presneho vyznamoveho vymedzenia. Prave preto je to len o tom, ako si to spravca dane, alebo iny organ vysvetli. Ako pise kopretinka: tym, ze tam mas inzerat, tak moze to byt povazovane za umysel pravidelnosti, sustavnosti takejto cinnosti.
Staci sa pozriet na rozne stranky typu sashe a mimibazar, kde ludia vyrabaju a predavaju veci bez akehokolvek opravnenia podnikat. Nikto po nich zatial neide. Zatial.
mirko70
07.08.15,21:29
Dobrý deň.Môžete byť v kľude.Ak sa zamyslíte nad filozofiouu webu jasparavim,je jasne o čom je. Slúži hlavne pre ľudí,ktorí majú nejaký nápad ale nemajú vlastnú firmu. No a ak zarobíte viac ako 500 Euro ročne,tak v rámci zdaňovacieho obdobia si sumu prirátate k príjmom. Viete ak dáte do inzerátu aj vaše kontaktné údaje,tak nejaký záujemca bude volať vám a nie portálu,takže sprostredkovateľ odpadá.Dôležité je naformulovanie inzerátu tak aby si ju niekto všimol.Ostatné je už len na dohode medzi vami a záujemcom.A medzi nami,daňový úrad nemá ani chuť ani čas naháňať nejakého študenta zato,že si privyrobil 499 Euro za rok.