martin.33
06.08.15,10:28
caute poradaci
viem, ze na tuto temu sa toho uz popisalo dost, ale chcel by som nazor/radu na moj konkretny pripad.
stary dom, od kupy problem s vlhkostou. urobil som: Cast z palenej tehly-podrezane a izolovane mury, nepalena tehla-injektaz. Severna strana aj drenaz/nopova folia z vonku. Tolko k izolacii stien.
Teraz k problemu-plesniva podlaha: V starej casi je celkom dole skvara, v nej tramy, na nich drevena dlazka (dosky), na nich parkety (mozno povodne neboli a dokladali ich predchadzajuci majitelia?). Koli vyrovnaniu/izolacii s okolitymi izbami (kuchyna bol beton, dal som izolacia ipa, 5 cm polystyren+na to betom a dlazba) som si svojpomocne urobil na hoeuvedene: tramy, medzi 8cm polystyren, OSB a planoval som plavajucu. No a prisiel som na to, ze pod tym polustyrenom tie parkety (dosky napodiv malo) plesneju - cierna plesen iba okolo stien, ca 20-30 cm smerom do miestnosti. Dalej su uz OK. Je teda mozne, se izolaciou stien sa ta vlhkost pobrala smerom do domu? Vsade radia vyhodit cely spodok-skvaru, ale nestacilo by podlahu v izbe nejako (ako? beton?) izolovat od stien?
Dik vopred.
PS: Parkety okolo stien som dal prec, v zime spalim v kachliach a dosky/prilahle parkety vystriekal pripravkom proti plesniam.
vlado 33
06.08.15,13:26
Musíš oddeliť vlhkú časť zemnej vlhkosti od suchej. Najlepšie nejakým málo nasiakavým materiálom, makadam, kamenivo. Urobiť lôžko z tohto materiálu, ja som robil 40 cm. Na to betónovú platňu, izoláciu proti vlhkosti, tepelnú izoláciu, podlahu. Tak som to robil ja. Dnes je množstvo rôznych systémov na odvlhčenie, ale stoja kopu prachov. Najväčšiu chybu podľa mňa si urobil s tým polystyrénom, ta voda sa tam dusí a ťahá po stenách.
buchač
06.08.15,16:05
Kedy si kúpil dom ?
Aký starý dom ?
Má základy ?
Kedy si robil reoknštrukciu ? Okamžite po kúpe ?
vlado 33
06.08.15,16:25
Dom ma 88 rokov. Podlahy som robil pred 12 rokmi. Ale vieš, že Košice sú na štrku. Voda mi zmizne po daždi do dvoch hodín. Kolega spravil to iste a nesťažuje si. Má ale ílovitý podklad.
buchač
06.08.15,16:33
vlado 33 (Dnes 19:25) Dom ma 88 rokov....
=========================

To je síce pekné...ALE ja som sa pýtal martina...;)
vlado 33
06.08.15,16:34
Aha.....
martin.33
07.08.15,05:26
ca. 70 rokov,
zaklady-co som obkopaval/drenazoval z vonku tu severnu stranu, tak kamen. Problem zrelme je, ze dom je priamo "na zemi" tzn, podlaha v urovni okoliteho terenu, bez navazky.
drenaze som robil nasledujuce leto po kupe domu, podlahu (tu drevo/parkety, co plesnivie, pred 2 rokmi.
Dom som kupil pred 5 rokmi.
este na upresnenie Vladovi - steny som izoloval ako som pisal hore podrezanie/injektaz, takze zrejme voda sa teraz netaha murmi, ale ide okolo do tej podlahy. No a polystyren jej nedoholi odparovat sa, takzostava na parketach/dreve a to plesnie.
martin.33
07.08.15,05:29
ak spravne rozumiem, netreba teda vyhodit podklad-skvaru v celomobjeme (izba 5*5m) ale len ca. 40 cm po obvode zvnutra makadam/kamem?
Beton moc nechcem, staci dat na to hranoly,dosky, tepelnu izolaciu (ten nestastny polystyren?), osb a plavajucu?
buchač
07.08.15,05:38
Bingo...a sme doma...a toto som čakal.

Ono bola možno aj chyba, že si eodvetral poriadne a hneď si rekonštruoval.