Vivien16
06.08.15,13:15
Dobrý deň,



prosím o informáciu:

Pracujem od 15.04.2014 nepretržite, predtým som bola 7 mesiacov evidovaná na úrade práce.Termín pôrodu mám 23.03.2016.Prosím Vás mám nárok na materskú.

Ďakujem.

Vivien
Tweety
06.08.15,11:16
Áno, nárok Ti vznikne.
Zo stránky DP
zamestnanec
vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok
absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie
veronikasad
06.08.15,11:21
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia a aktívne nem.poistenie v čase nástupu na materskú, alebo nástup z ochrannej doby.
Obidve podmienky splňaš, nárok na materské ti vznikne. Vymeriavacím základom bude príjem z roku 2015
Vivien16
06.08.15,11:26
Ďakujem za odpovede.