OXO
06.08.15,17:25
Pekny dobry den. Mozem prijat robotu bud na TPP alebo na ZL. Rad by som sa dozvedel, ak bude mzda 500, alebo druha 600 eur brutto (z toho vsetky odvody a dane), ze ak budem pracovat na ZL, kolko mam ziadat, aby sa to po zaplateni mojich odvodov a dane na konci roku vyrovnalo. Vlastne ma zaujima, ak pracovnik pracuje na TPP, kolko to organizaciu mesacne stoji aj so vsetkymi odvodmi a danami pri tych 500, alebo 600 eurach mesacne. Lebo na ZL prichadzam o dovolenku a gastrolistky za stravu.Rad by som v tom mal jasno, ak niekto poradi, respektive vypocita tieto hodnoty, budem rad. Dakujem pekne

Este dodavam, ze zijem sam a nemam vyzivovaciu povinnost.
veronikasad
06.08.15,15:50
Tu som robila na jar jedno porovnanie

http://www.porada.sk/t260851-szco-vs-zamestanie.html#post2683931

Tu si zadaj hrubú mzdu zamestnanca, vypočítaš odvody a daň.

https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAAahUKEwjvs6SD-5THAhVCECwKHc4qBK0&url=http%3A%2F%2Fekonomika.sme.sk%2Fkalkulacky%2Fk alkulator-cistej-mzdy-2015.php&ei=lJbDVe-ZFcKgsAHO1ZDoCg&usg=AFQjCNEFTZcq-hsMuyhzbHWxQIcHVHvgcA&sig2=JDcTMPvlfuUiBU2JHeiFEw&bvm=bv.99556055,d.bGg

Ako živnostník v prvom roku podnikania (minimálne do 30.6.2016) budeš platiť len minimálne preddavky do zd.posiťovne - do 31.12.2015 sumu 57,68€ mesačne, od 1.1.2016 sumu 58,80€ mesačne). Odvody do SP začneš platiť od 1.7.2016 za predpokladu, že tvoj príjem=tržby v roku 2015 dosiahnu viac ako 12*420€ - bez ohladu na počet mesiacov podnikania.

Aj pre teba platí posledná veta z odkazu, ktorý som priložila ...
OXO
06.08.15,16:12
Veronika,velmi pekne dakujem, ale neriesi to moju otazku. Chcel som poslat sukromnu spravu, ale neide mi to, mas to vraj blokovane. Rad by som upresnil drobnosti, ale nechcem verejne.
veronikasad
06.08.15,16:14
To bolo porovnanie živnosti a zamestnania pri vyšších príjmoch ...
Neodpovedám cez súkromné správy
veronikasad
06.08.15,16:22
doplnila som odpoveď
OXO
06.08.15,16:36
OK a vedela by si mi odpovedat na moju otaku? Z mojeho pohladu, aby som neprerobil. Kolko si mam pytat na fakturu, aby som sa dostal po odvodoch na taku istu cistu mzdu, ako zamestnanen pri 500 a 600 v hrubom. Dakujem
Nemam prenajaty priestor, nemam najomne a nemam prihlasene auto na podnikanie. Mam mobilny pausal na komunikaciu s klientami
veronikasad
06.08.15,16:42
Veď si to ľahko vypočítaš z podkladov, ktoré som uviedla.
Zadaj si do kalkulačky hrubú mzdu, vypočíta ti čistú mzdu zamestnanca.

Ako živnostník si z príjmu odrátaj len zdravotné poistenie, neviem v akej oblasti budeš podnikať, aké budeš mať výdavky. Ak si aj uplatníš paušálne výdavky, tak ti daň pri príjme ktorý uvádzaš, nevyjde žiadna.
Tvoj čistý príjem min. do 30.6. 2016 bude dohodnutá odmena - zaplatený preddavok na zdr.poistenie.
Keď sa staneš povinným platitelom poistného do ZP tak už rovnaký príjem bude pre teba nevýhodný, nehovoriac ešte o nákladoch na stravovanie a nejakej rezerve na dovolenku.
Minimálne navýšenie ako živnostník voči zamestnancovi 200-300€ mesačne. Nedaj sa teraz odbiť, že odvody do SP ešte platiť nebudeš.
Niektorí "zamestnávatelia" zvyknú navyšovať odmenu živnostníkom o poistné platené zamestnávatelom (zistíš na tej kalkulačke čo som priložila), to je ale minimum, ktoré nezohladňuje stravu a dovolenku.
OXO
06.08.15,17:19
No hura, po dosadeni do tej kalkulacy som hned zistil, ze mzdove naklady su vyssie nez hruba mzda, o to islo. Teraz mam podklad na vyjednavanie, ze ked pytam viac, tak preto, ze aj tak musi zamestnavatel celkovo zaplatit viac nez je hruba mzda. Teda je rozdiel medzi hrubou a celkovymi nakladmi, dobre som to pochopil?
veronikasad
06.08.15,17:36
V tej tabulke máš poistné zamestnávatela, minimálne o túto sumu by ti mal odmenu navýšiť.