1988leon
07.08.15,10:16
Priateľka, študentka VŠ robila v roku 2014 osobnú asistenciu a mal príjmy aj z dohody. Príjmy z osobnej asistencie nepresiahli 1 901,67€ ale spolu s príjmami z dohody áno. Podala teda daňové priznanie a uviedla tam oba príjmy. Príjmy z dohody boli zdanené zamestnávateľom, odvedené odvody do SP a ZP. Musí platiť aj zdravotné poistenie z príjmu z osobnej asistencie aj keď táto nepresiahla sumu 1 901,67€ ale spolu s príjmami z dohody áno? Neposudzujú sa príjmy osobitne - t.j. z dohody zaplatím odvody ale z osobnej asistencie sú oslobodené? Ďakujem za rady.
kn-alka
07.08.15,08:22
http://www.unss.sk/aktuality/2015/2015-zdanovanie-prijmov.php



Podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa odmena, ktorú dostáva osobný asistent za výkon činnosti osobnej asistencie od fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, považuje za príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti a podlieha dani z príjmu fyzických osôb.


Neposudzujú sa príjmy osobitne, nakoľko príjmy z os.asistencie nepatria medzi oslobodené príjmy.



V DP sa spočítavajú príjmy z dohody+príjmy z os.asistencie, odpočítaš zaplatené odvody, odpočítaš nezd.časť na seba a vyjde ti základ dane.

Odvody do ZP sa z príjmov os.asistencie neplatia.
Anik
07.08.15,08:23
Predpokladám, že Tvoja otázka je na základe došlého RZZP
Z osobnej asistencie sa odvody na ZP neplatia. Ak prišiel zo ZP nedoplatok bolo treba do 31.5.2015 predložiť papier
1988leon
07.08.15,08:48
Áno na RZZP, a keď sa to do 31.5. nepredložilo čo s tým. Nedá sa to dodatočne alebo nejako riešiť, keďže je príjem z osobnej asistencie oslobodený od odvodov na ZP.
Anik
07.08.15,08:53
jednoducho treba napísať odvolanie a dodatočne doložiť oznámenie o príjmoch za rok 2014, aby bolo aj pre ZP jasné, že je to príjem z OA
čím skôr napísať odvolanie a doložiť
1988leon
07.08.15,08:53
OK, ďakujem za info
Katy a R
07.08.15,09:23
tak ako píše Anik - treba si plniť povinnosti (oznámenie). aj keď by bol príjem 10 eur;)
Myslím si, že priateľka ani nevyplnila stranu 12 v DP ??? ... lebo ak by ju vyplnila, tak by podľa mňa ZP nevypočítala nedoplatok - ale by ju vyzvala aby predložila "Oznámenie o príjmoch".
neviem - či aj nejaké sankcie uplatňujú v praxi ??
Anik
07.08.15,12:23
aj keď za rok 2013 bolo riadne vyplnené DP aj tak bolo potrebné podať oznámenie, lebo jednoducho nebrali na vedomie , že je to príjem z OA a vypočítali nedoplatok
čo sa týka sankcii za rok 2012, a ani 2013 som sa s tým v praxi nestretla, žeby niekto mal z toho problém ak sa podalo oznámenie a odvolanie riadne to uznali
Katy a R
07.08.15,13:22
jasné - to oznámenie musí byť .. - je to jedna z mála povinností OA.
ja som sa stretla vlani s tým, že keď robili RZZP - pýtali doložiť oznámenie - že v DP je príjem OA a že nemajú oznámenie. (a v skutočnosti ho aj mali - len asik nevedeli nájsť;))