val.c
07.08.15,11:02
Je voči mne už niekoľko dní vedené exekučné konanie z dôvodu nesplácania dĺžneho výživného.
Bol som včera kontaktovaný účtovníčkou môjho zamestnávateľa, ktorá mi oznámila, že mi vo výplatnom termíne tento mesiac nemôže vyplatiť celú sumu, pretože cca dve tretiny na príkaz exekútora musí pozdržať v akomsi depozite. Zároveň som v banke zistil, že mi ten istý exekútor zablokoval na účte peniaze vo výške dĺžneho výživného plus poplatky exekútora.
Nakoľko som bol ochotný splatiť dlh ihneď (nesplatil som ho v danom termíne, pretože sa na súde pojednávalo bezo mňa, napriek tomu, že som sa ospravedlnil písomne deň predtým z dôvodu účasti na pohrebe a ani k rozsudku som sa nedostal) navštívil som exekútora a spýtal som sa ho, ako mu mám uhradiť všetky peniaze, keď mi zablokoval aj účet aj ďalšiu výplatu.
Jeho odpoveď bola vyhýbavá, preto som nadobudol dojem, že nepostupoval správne.
Moja otázka znie: postupoval exekútor správne?
Ak nie, môžem na neho podať sťažnosť na Slovenskú komoru exekútorov?

Ďakujem za odpoveď
Consultix
07.08.15,09:40
Exekutor moze vykonat exekuciu aj niekolkymi sposobmi subezne, medzi ktore patri aj zrazka zo mzdy, aj prikazanie pohladavky z uctu.
Exekutor nemoze odmietnut, aby si splnil svoj zavazok okamzite a v plnej vyske. Ak tak ucinis do 15 dni od dorucenia oznamenia o zacati exekuci, dokonca ma narok len za polovicnu odmenu.
Ak mas na ucte prostriedky, tak sa dohodni s exekutorom, aby vydal exekucny prikaz banke (zatial je tam predpokladam len blokacia na ucte). Ten sa doruci banke, banka vykona prevod, exekutorovi a/alebo povinnemu sa pripisu peniaze na ucet. Ak bola pohladavka povinneho vratane prislusenstva uhradena v plnej vyske, tak musi vydat rozhodnutie o ukonceni exekucie, na zaklade coho moze zamestnavatel vyplatit celu mzdu.
Beznou praxou je, ze ak sa dohodne splatkovy kalendar a uhradi sa prva splatka, exekutor upusti od bokacie na ucte a od ostatnych foriem vymahania - za predpoladu raidneho platenia splatok.
Staznost mozes podat vzdy.
val.c
07.08.15,09:54
Ono to však na prvý pohľad vyzeralo tak, ako keby mi v podstate bolo zabránené, tie peniaze zaplatiť, keďže som mal prístup k všetkým peniazom blokovaný. Cítil som sa ako v bludnom kruhu. Aj som mu to povedal a on uznal, že mám pravdu. Chcel som tie peniaze uhradiť, ale nemohol som. Nakoniec som v banke požiadal o možnosť ísť do debetu a keďže mi vyhoveli, ešte včera som všetko uhradil a potvrdenie o úhrade odniesol exekútorovi, ktorý pravdepodobne zruší aj blokovanie výplaty u zamestnávateľa. O možnosti zníženia poplatkov za exekútora ma však neinformoval. Mám právo pýtať si polovicu sumy aj spätne?
val.c
07.08.15,09:58
inak, poplatok exekútorovi bol vyčíslený v sume 120 eur pri dĺžnej sume cca 860 eur ak zaplatim do 14 dní a vo výške 300 eur ak zaplatím až po 14 dňoch. Mohol mi teda už zo sumy 120 eur účtovať iba 60 eur? Rozumiem tomu správne?
NPeter
07.08.15,10:13
Z banky sa dá uhradiť celá pohľadávka priamo na účet exekútora aj keď je účet blokovaný. Pohľadávku je možné uhradiť aj priamo u exekútora, to nie je problém.
Consultix
07.08.15,10:13
Otazkou je, kedy zacala plynut lehota. Kedze tvrdis, ze oznamenie o zacati exekucie nemas, tak nevieme, odkedy sa pocita lehota na dobrovolne plnenie. Odmena exekutora je 20% z vymozenej ciastky, pri dobrovolnom plneni v urcenej lehote 10%. Je to ale len odmena. Pocitaj este s nahradou hotovych vydavkov. Takze nemozes delit dvomi cely poplatok.
Zo sumy 860 je 10% 86EUR, k tomu hotove vydavky a DPH na odmenu. Po lehote je 20% suma 172 EUR + DPH 34,40 + dalsie hotove vydavky. Preto boli predpokladane naklady urcene v sme 120 a 300 EUR. 120 bolo uz so zohladnenim polovicnej odmeny.
val.c
07.08.15,10:16
Ďakujem za odpovede.
draik
07.08.15,12:58
Exekútor najskôr blokuje majetok povinného, až potom posiela upovedomenie o začatí exekúcie. Obvykle oslovuje zamestnávateľa a banky (nemá ako vedieť, koľko a či vôbec má povinný zostatok na účte). Zablokovanú čiastku na účte (neblokuje sa viac) môžte použiť na úhradu dlžnej sumy.
Majetok povinného do výšky exekučne vymáhanej pohľadávky zostáva blokovaný, a to až dovtedy, čo povinnému uplynie po doručení upovedomenia o začatí exekúcie lehota na podanie námietok. Ak dlžnú sumu uhradíte do 14 dní (nie 15 dní, ako uvádza prispievateľ Consultix), odmena exekútora bude polovičná.

Odporúčam neriadiť sa radou prispievateľa Consultix, že "Ak mas na ucte prostriedky, tak sa dohodni s exekutorom, aby vydal exekucny prikaz banke (zatial je tam predpokladam len blokacia na ucte). Ten sa doruci banke, banka vykona prevod, exekutorovi a/alebo povinnemu sa pripisu peniaze na ucet."
Exekučný príkaz vydáva exekútor až po uplynutí lehoty na podanie námietok resp. po tom, čo tie boli súdom zamietnuté - to znamená, že exekútor by mal nárok na plnú odmenu, keďže by dlžná čiastka nebola uhradená v 14dňovej lehote od doručenia upovedomenia dobrovoľne, ale až na základe exekučného príkazu.

Predpokladám, že ide o exekúciu na zameškané výživné a nie na bežné výživné.
val.c
07.08.15,14:48
Bolo súdne pojednávanie na zvýšenie výživného. Spätne mám zaplatiť za rok a pol rozdiel medzi pôvodným výživným a zvýšeným výživným. Teda už som ho včera zaplatil a doklad o zaplatení doručil exekútorovi len deň po tom, ako som si na pošte prevzal oznámenie o začatí exekúcie. Dôvod, prečo to došlo až tak ďaleko je ten, že som sa nemohol zúčastniť pojednávania ktoré som inicioval ja. Žiadal som o splátky dĺžneho výživného, pretože som sumu vo výške cca 860 eur nebol schopný splatiť naraz. Sudkyňa na pojednávaní, kde sa rozhodlo o zvýšení výživného aj o spätné doplatenie výživného za rok a pol, sa so mnou vôbec nechcela baviť o tom, aby sme sa priamo na pojednávaní dohodli na splátkach a odvrkla mi, aby som si dal žiadosť o splácanie a bude ďalšie pojednávanie. Presne to som urobil, ale nakoniec som sa ho v apríli pre úmrtie v rodine nemohol zúčastniť. V deň pojednávania bol pohreb cca 100 km od môjho bydliska. Deň predtým som doručil na súd ospravedlnenie ale sudkyňa ho ignorovala, v rozsudku som si prečítal, že som sa vôbec neospravedlnil preto bolo pojednávané bezo mňa. Boli určené splátky, ktoré by som si nemohol dovoliť mesačne splácať. Nemal som šancu sa ani odvolať, pretože som nedostal rozsudok. Pravdepodobne zlyhala pošta. Bol som celý čas presvedčený, že mi príde termín náhradného pojednávania, miesto toho mi prišiel list o začatí exekúcie. Rozsudok som si prečítal len včera v kancelárii exekútora. Dieťaťu som bol nútený zrušiť niekoľkoročné sporenie a peniaze som vyplatil všetky aj s poplatkami exekútorovi.
Ak som teda všetky peniaze vyplatil deň po obdržaní exekúcie, je možné žiadať polovicu poplatkov od exekútora späť?
Ďakujem za pomoc
draik
07.08.15,15:19
V upovedomení máte uvedenú sumu, ktorú ste mali uhradiť do 10 dní, takisto máte predbežne uvedenú sumu, ak by ste tak neurobili. Ak ste zaplatili viac, ako bolo uvedené v upovedomení, exekútor Vám pri vyúčtovaní zvyšok vráti.
Škoda, že ste nekontaktovali právnika skôr, možno sa dala exekúcia zastaviť, napr. ak ste oprávnene neobdržali rozhodnutie súdu resp. boli iné procesné pochybenia.
val.c
07.08.15,15:35
Ďakujem za rady. Snažil som sa reagovať čo najskôr aby mi čo najskôr bola uvoľnená výplata, nakoľko manželka po materskej dovolenke začala pracovať len pred troma týždňami a máme finančné problémy. Zadržiavané peniaze potrebujeme na zaplatenie bytu, hypotéky... Bohužiaľ, právnika sme si nemohli dovoliť. Je pravdepodobné, že s ním by som bol inak dopadol na súdnom pojednávaní, ale ako píšem, nemohli sme si ho dovoliť. Pravdupovediac ani sme neverili, žeby sudkyňa zvýšila výživné na moje dieťa z prvého manželstva o 100% napriek tomu, že moja terajšia manželka bola rok a pol po materskej dovolenke nezamestnaná a mala príjem iba z príležitostných brigád, ktorý bol nižší ako rodič.príspevok. Neuspeli sme ani na odvolacom súde.
Pravdepodobne podám na súd sťažnosť, kde budem poukazovať na pochybenia - ignorovanie môjho ospravedlnenia na súde. Mám doklad o podaní na podateľni a osobne som si overil, že je to na podateľni zaznamenané. Predpokladám však, že neuspejem, tak ako som neuspel ani na odvolacom súde. Pojednávania boli vedené jednoznačne v prospech mojej exmanželky, ktorá bola zastupovaná právničkou.
Ešte raz ďakujem za rady.