ezexyel
30.05.06,14:29
pls, poradte mi, pokial mam zaujem zvysit zakladen imanie spolocnosti nepenaznym vkladom, podlieha toto zvysenie DPH??? a ak ano, preco?:confused:
DušanČ
30.05.06,12:45
Nepodlieha. Predmetom dane je len dodanie tovaru alebo služby. Navýšenie ZI nie je ani jedno, ani druhé.
ezexyel
31.05.06,06:29
ale ak davas nejaky majetok do IZ da sa to chapat ako dodanie tovaru...
a § 10 zakona o DPH urcuje, ze dodanim tovaru nie je "vloženie podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku ako nepeňažný vklad do obchodnej spoloťnosti" cize vsetko ostatne by malo podliehat, nie?
ezexyel
31.05.06,09:32
uz mam riesenie..ale vobec sa mi nepaci....
podla danoveho uradu zvysenie ZI nepenaznym vkladom sa povazuje pre tieto ucely za dodanie tovaru a preto podlieha DPH :-(
KEJKA
31.05.06,17:47
nie...nepodlieha
ondrejvla
31.05.06,17:53
Súhlasím a doplňujem, veď navyšuješ základné imanie a to môžeš navýšiť aj vkladom majetku, napr.pozemok, budova a iné.
Určite to nie je dodanie tovaru a služieb.
ayya
31.05.06,20:14
ak to mas uz vyriesene, mozno sa pytam zbytocne... ale nerozumiem celkom tvojej otazke...

mozes, prosim, upresnit - kto komu (v zmysle: platca alebo neplatca) chce zvysit zakladne imanie nepenaznym vkladom?
- su oba subjekty platcovia dph?
- nejaky platca dph chce zvysit ZI inemu platcovi,
- a z pohladu ktoreho platcu chces mat odpoved?
z pohladu toho, komu sa ZI zvysuje, alebo z pohladu toho, kto bude vkladat ten nepenazny vklad?

pripadne: z pohladu subjektu, ktoremu bude zvysene ZI nepenaznym vkladom ... prekracoval by ten vklad limit na povinnu registraciu? alebo nieco ine?
neviem tomu rozumiet a celkom ma tvoja otazka zaujala, tak by som bola rada, keby si to mohol (ak by sa ti chcelo) upresnit
vdaka
:)
ezexyel
01.06.06,06:26
je to iba teoreticka otazka klienta, ktory potrebuje odpoved a podla toho sa zariadi, v podstate potrebuje vediet rozne kombinacie platca - neplatca

zatial, co som zistil, podlieha zvysenie ZI nepenaznym vkladom DPH, okrem vynimiek, ktore su uvedene v zakone - t.j. vlozenie podniku, nehnutelnosti - 5 rokov od prvej kolaudacie, nestavebny pozemok a pod.

akonahle je spolocnost platcom DPH, je potrebne odviest dan

priznam sa, ze v tomto sa velmi nevyznam, takze rad privitam vase nazory...
ale viem, ze danove urady maju pokyn ohladom vkladov a su povinne tuto dan vymahat...pre ucely 222/2004 sa takyto vklad povazuje za dph. podla mna je to blbost a je to v rozpore s §2, ale zamer miklosovej novely bol vraj takyto. cize pokial nema niekto chut pustit sa do sudnych sporov s neistym vysledkom, musi bud odviest, alebo dufat, ze sa na to nepride
DušanČ
01.06.06,11:58
Pre úplné upresnenie ešte dodávam k príspevku č. 2, že sa jedná o dodanie tovaru alebo služby za protihodnotu. V prípade navýšenia ZI nepeňažným vkladom subjekt, ktorý dodal povedzme nejaký hmotný majetok za účelom navýšenia ZI, žiadnu protihodnotu nedostane.
ezexyel
01.06.06,12:48
Pre úplné upresnenie ešte dodávam k príspevku č. 2, že sa jedná o dodanie tovaru alebo služby za protihodnotu. V prípade navýšenia ZI nepeňažným vkladom subjekt, ktorý dodal povedzme nejaký hmotný majetok za účelom navýšenia ZI, žiadnu protihodnotu nedostane.

viem, preto som si od zaciatku myslel, ze sa to na tento pripad vobec nevztahuje. kazdy uctovnik, sktorym som sa o tom bavil, mi to potvrdil. ale ked som to rozoberal s danovym poradcom a pracovnikom danoveho uradu - pravnikom, povedali mi to, co mi povedali.
faktom je to, ze je to hovadina, ale pre ucely sa to povazuje za dodanie tovaru za odplatu...
ezexyel
01.06.06,12:49
oprava - pre ucely 222/2004
ayya
01.06.06,13:47
viem, preto som si od zaciatku myslel, ze sa to na tento pripad vobec nevztahuje. kazdy uctovnik, sktorym som sa o tom bavil, mi to potvrdil. ale ked som to rozoberal s danovym poradcom a pracovnikom danoveho uradu - pravnikom, povedali mi to, co mi povedali.
faktom je to, ze je to hovadina, ale pre ucely sa to povazuje za dodanie tovaru za odplatu...

takze sa to vlastne v tej firme prijimajucej da odpocitat z danovej povinnosti? tak to myslis? ... stale sa v tom neviem vyznat, na aky problem sa pytas v tej prvej otazke...
ale nevadi - nepotrebujem teraz riesit nic podobne, takze ked nemas cas to presnejsie popisat, netrap sa kvoli mne ;)
ALBO
01.06.06,17:08
a
Pre úplné upresnenie ešte dodávam k príspevku č. 2, že sa jedná o dodanie tovaru alebo služby za protihodnotu. V prípade navýšenia ZI nepeňažným vkladom subjekt, ktorý dodal povedzme nejaký hmotný majetok za účelom navýšenia ZI, žiadnu protihodnotu nedostane.
aJ BEZODPLATNE DODANIE JE DODANIE ZA PROTIHODNOTU §8/3
Milan Benka
01.06.06,17:24
Nie je navýšenie ZI, a tým aj podielu v spoločnosti, dostatočnou protihodnotou ???
ALBO
01.06.06,17:39
Podla mna ten §10/1 vklad podniku nie je predmetom dane , iba z dovodu administrativneho zjednodusenia,/naco by si prehadzovali dan, ale ak sa vklada napr. banke tak tam to uz neplati, lebo tam to uz nie je plus,minus vysledok nula/.
No a uz tento § ma vlastne navadza k tomu, ze ostatne vklady zdanit treba, lebo vylucil len jednu cast vkladu z predmetu dane ostatne nie.
Dnes sa uz dani vsetko, ja tam tu protihodnotu vidim.
andrej_rv
01.06.06,17:50
Nepodlieha. Predmetom dane je len dodanie tovaru alebo služby. Navýšenie ZI nie je ani jedno, ani druhé. Podstata asi nespočíva v tom, že ide o navýšenie ZI, ale v tom, že ide nepeňažný vklad. To, že nepeňažný vklad nie je pre účely DPH zdaniteľným plnením, priamo obsahoval § 2 ods. 3) ZDPH č. 289/1995 Z.z.:
"(3) Zdaniteľným plnením nie je
a) nepeňažný vklad vložený do obchodnej spoločnosti alebo družstva,3) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=250559#3)) ak sú tieto platiteľom alebo sa stanú platiteľom dňom ich vzniku..."
Túto formuláciu obsahoval ZDPH č. 289/1995 naposledy v znení zákona č. 555/2001 Z.z. a platila do 31.12.2002. Nasledujúcou novelou ZDPH zákonom č. 637/2002 Z.z., účinnou od 1.1.2003 bolo toto znenie § 2 ods. a) zo zákona vypustené.
Podľa mňa pri posúdení otázky treba vychádzať zo súčasného znenia § 8 ods. 1) ZDPH: "Dodaním tovaru je:
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva, ak tento zákon neustanovuje inak..."
Nepeňažný vklad určite spĺňa definíciu tovaru v zmysle DPH, pri vklade dochádza nepochybne k zmene vlastníckeho práva, pri jeho kúpe vkladateľom bola zrejme DPH uplatnená. A s myšlienkou, že pri vklade vkladateľ neobdrží žiadnu protihodnotu, by som tiež celkom nesúhlasil - nadobudnutie resp zvýšenie obchodného podielu asi predsa len nejakou protihodnotou podľa mňa je :) (ak by aj nebolo, potom podľa mňa platí odvolávka na § 8 ods. 3, ktorú uviedla ALBO vyššie).
Možno si to vysvetľujem zle, ale mne to podľa "súčasného stavu poznania" vychádza tak, že pre účely DPH naozaj vzniká nepeňažným vkladom u vkladateľa daňová povinnosť a u príjemcu zase nárok na odpočítanie dane, samozrejme ak sú splnené ostatné zákonom stanovené podmienky.
ayya
01.06.06,18:41
"pri vklade dochádza nepochybne k zmene vlastníckeho práva, pri jeho kúpe vkladateľom bola zrejme DPH uplatnená"

Vdaka aj za mna Andrej, teraz tomu uz rozumiem, preto som sa aj pytala na to odpocitanie - ved pri vklade ide velmi pravdepodobne o spriaznene subjekty, (kto uz nespriazneny by nieco vkladal inde) :) a preto sa mi to zdalo, ze to vlastne bude plus-minus ;)
DušanČ
01.06.06,20:10
Nie je navýšenie ZI, a tým aj podielu v spoločnosti, dostatočnou protihodnotou ???
S týmto argumentom nemôžem súhlasiť. Lebo keď má niekto v spoločnosti napr. 100 %-ný podiel a navyšuje ZI z dôvodu, že je spoločnosť v predĺžení, jeho podiel vplyvu na spoločnosť sa tým navýšením nezmení. Argumentom môže byť len ten § 8, ods. 3.
andrej_rv
01.06.06,20:54
Lebo keď má niekto v spoločnosti napr. 100 %-ný podiel a navyšuje ZI z dôvodu, že je spoločnosť v predĺžení, jeho podiel vplyvu na spoločnosť sa tým navýšením nezmení. Argumentom môže byť len ten § 8, ods. 3. To je síce pravda, že podiel jeho vplyvu sa v relatívnom vyjadrení nezmení, ale absolútna hodnota majetku, ktorým bude na základe svojho vplyvu disponovať, sa predsa zvýši o hodnotu toho nepeňažného vkladu...
DušanČ
02.06.06,05:33
To je síce pravda, že podiel jeho vplyvu sa v relatívnom vyjadrení nezmení, ale absolútna hodnota majetku, ktorým bude na základe svojho vplyvu disponovať, sa predsa zvýši o hodnotu toho nepeňažného vkladu...

Nemyslím si, že autori zákona sa zaoberali až takýmito filozofickými úvahami, hraničiacimi so špekuláciou. Pre mňa je protihodnotou finančná, prípadne naturálna náhrada s upresnením chápania dodania tovaru podľa § 8, ods. 3 zákona o DPH, aj to len pre účely tohto zákona, ktorý sa snaží zdaniť všetko.
Aj autorka nášho zákona č. 222/2004 Z.z. vo vysvetlivkách k § 2 uvádza :
Všeobecne platí, že dodanie tovaru pri neexistencii protihodnoty nie je predmetom dane. Avšak v určitých zákonom ustanovených prípadoch sa za dodanie tovaru za protihodnotu považuje aj bezodplatné dodanie tovaru (bližšie § 8, ods, 3 a 4 zákona). Ďalej rozvádza, že predmetom dane nie je dodanie tovaru osobou, ktorá nie je zdaniteľná. Definícia zdaniteľnej osoby je v § 3 zákona.
Jana Acsová
02.06.06,06:59
Prikláňam sa k názoru, že sa nejedná o bezodplatné dodanie tovaru. Nepeňažným vkladom sa jednoznačne zvyšuje kapitálová účasť bez ohľadu na stav vlastného imania spoločnosti, ktorej vklad náleží. Čiže vkladateľ vloží (dodá) majetok - nepeňažný vklad a získa podiel v spoločnosti. Keby sa jednalo o bezodplatné dodanie, nič by nezískal, čo nie je podľa môjho názoru tento prípad.
ezexyel
02.06.06,07:57
Podstata asi nespočíva v tom, že ide o navýšenie ZI, ale v tom, že ide nepeňažný vklad. To, že nepeňažný vklad nie je pre účely DPH zdaniteľným plnením, priamo obsahoval § 2 ods. 3) ZDPH č. 289/1995 Z.z.:
"(3) Zdaniteľným plnením nie je
a) nepeňažný vklad vložený do obchodnej spoločnosti alebo družstva,3) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=250559#3)) ak sú tieto platiteľom alebo sa stanú platiteľom dňom ich vzniku..."
Túto formuláciu obsahoval ZDPH č. 289/1995 naposledy v znení zákona č. 555/2001 Z.z. a platila do 31.12.2002. Nasledujúcou novelou ZDPH zákonom č. 637/2002 Z.z., účinnou od 1.1.2003 bolo toto znenie § 2 ods. a) zo zákona vypustené.
Podľa mňa pri posúdení otázky treba vychádzať zo súčasného znenia § 8 ods. 1) ZDPH: "Dodaním tovaru je:
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva, ak tento zákon neustanovuje inak..."
Nepeňažný vklad určite spĺňa definíciu tovaru v zmysle DPH, pri vklade dochádza nepochybne k zmene vlastníckeho práva, pri jeho kúpe vkladateľom bola zrejme DPH uplatnená. A s myšlienkou, že pri vklade vkladateľ neobdrží žiadnu protihodnotu, by som tiež celkom nesúhlasil - nadobudnutie resp zvýšenie obchodného podielu asi predsa len nejakou protihodnotou podľa mňa je :) (ak by aj nebolo, potom podľa mňa platí odvolávka na § 8 ods. 3, ktorú uviedla ALBO vyššie).
Možno si to vysvetľujem zle, ale mne to podľa "súčasného stavu poznania" vychádza tak, že pre účely DPH naozaj vzniká nepeňažným vkladom u vkladateľa daňová povinnosť a u príjemcu zase nárok na odpočítanie dane, samozrejme ak sú splnené ostatné zákonom stanovené podmienky.

je to presne tak... v zakone to nie je jednoznacne vyjadrene a viem si predstavit, ako by sa dali najst protiargumenty, ale povodnym zamerom bolo dosiahnutie takehoto stavu... a tak sa to aj aplikuje
andrej_rv
02.06.06,14:29
Všeobecne platí, že dodanie tovaru pri neexistencii protihodnoty nie je predmetom dane. Avšak v určitých zákonom ustanovených prípadoch sa za dodanie tovaru za protihodnotu považuje aj bezodplatné dodanie tovaru (bližšie § 8, ods, 3 a 4 zákona). Ďalej rozvádza, že predmetom dane nie je dodanie tovaru osobou, ktorá nie je zdaniteľná. Definícia zdaniteľnej osoby je v § 3 zákona.
Aby som náhodou neuviedol niekoho do omylu, trošku svoj prvý príspevok v tejto téme doplním. Môj názor, že vzhľadom na súčasné znenie zákona o DPH vzniká u vkladateľa nepeňažného vkladu daňová povinnosť, platí iba v náväznosti na § 2 ods. 1 písm. a) ZDPH - predmetom dane je len "...dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou". Daňová povinnosť pri nepeňažnom vklade vo všeobecnosti vzniká len v prípade, ak vkladateľ je platiteľom DPH. V praxi sú to zväčša prípady, ak jedna s.r.o. zakladá ďalšiu s.r.o. s úplným alebo čiastočným použitím nepeňažného vkladu. V ostatných prípadoch neňažných vkladov pri zakladaní spoločností či zvyšovaní základného imania (spoločník je fyzická osoba alebo právnická osoba - neplatca DPH) nepeňažný vklad t.j. "dodanie tovaru" neuskutočňuje zdaniteľná osoba a daňová povinnosť DPH nevzniká.
Svaťo
05.06.06,07:08
Protihodnotou sú cenné papiere (akcie) spoločnosti do ktorej smeruje nepeňažný vklad. Zdanenie nepeňažných vkladov sa zaviedlo od 1.1.2003. V metodickom pokyne č. 11/ND/2002 (Dańové riaditeľstvo SR) sa uvádza:
"... každý nepeňažný vklad je považovaný za zdaniteľné plnenie ... V prípade nadobudnutia nepeňažného vkladu si platiteľ, spoločnosť do ktorej bol vklad vložený, môže odpočítať daň...". Myslím si, že toto pravidlo sa prenieslo aj do nového zákona platného od 1.5.2004 (svedčí o tom § 10 ods. 1 zákona).
Je fakt, že za stroje nadobudnuté u vkladateľa (spoločnosť A) mohla táto spoločnosť DPH odpočítať na vstupe a keby presun tohto majetku do dcérskej spoločnosti (spoločnosť B) sa odohral bez DPH, tak by mohla spoločnosť B, ak nie je platiteľ dane predať stroje hocikomu aj za cenu bez DPH. Asi tejto špekulácie sa daniari boja.
Jana Acsová
05.06.06,17:01
Javí sa mi vhodnejšia formulácia, že v prípade nepeňažného vkladu zdaniteľnou osobou - neplatiteľom sa predmetný vklad nezahŕňa do obratu pre povinnú registráciu, nakoľko sa jedná o "príležitostné dodanie" podľa § 4 ods. 9 (ak uvažujeme s tuzemským podnikateľom, ktorému by vznikla povinnosť registrácie podľa § 4).
ALBO
09.06.06,06:15
Vklad nehnuteľnosti do ZIÚčtovníctvo a dane - DPH, vydanie: 16/2005, vyšlo: 13.9.2005

Ako sa posudzuje vklad nehnuteľnosti do základného imania spoločnosti z hľadiska DPH?



Nepeňažný vklad je z hľadiska DPH považovaný za dodanie tovaru, t.j. je predmetom DPH.
Ak je predmetom nepeňažného vkladu nehnuteľnosť, ktorá je v zmysle zákona o DPH považovaná za tovar, uplatňoval by sa režim dodania nehnuteľnosti (pozemku, stavby vrátane stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí) podľa § 38 zákona o DPH. To znamená, že:
ak by bolo dodanie stavby (nepeňažný vklad) uskutočnené po 5 rokoch od jej prvej kolaudácie, na základe ktorej bolo povolené jej užívanie, takéto dodanie nehnuteľnosti by bolo oslobodené od dane. Platiteľ (vkladateľ) sa však môže rozhodnúť, že takéto dodanie nebude oslobodené od DPH a v tom prípade by z hodnoty vkladu odviedol DPH do štátneho rozpočtu;
ak by bol predmetom nepeňažného vkladu pozemok (okrem stavebného pozemku), uvedené dodanie tovaru by bolo oslobodené od dane. Vkladateľ sa nemôže rozhodnúť, že by uvedený vklad zdanil DPH;
ak by bol predmetom nepeňažného vkladu stavebný pozemok, vkladateľ je povinný z hodnoty nepeňažného vkladu odviesť DPH;
ak by bol predmetom nepeňažného vkladu stavebný pozemok, ktorý sa vkladá do základného imania obchodnej spoločnosti spolu so stavbou, platilo by pre takéto dodanie oslobodenie obdobne ako pri stavbe, t.j. po 5 rokoch od prvej kolaudácie stavby, ktorou bolo povolené jej užívanie.
AltaKE
09.06.06,07:31
Nepeňažný vklad je z hľadiska DPH považovaný za dodanie tovaru, t.j. je predmetom DPH.
Ak je predmetom nepeňažného vkladu nehnuteľnosť, ktorá je v zmysle zákona o DPH považovaná za tovar, uplatňoval by sa režim dodania nehnuteľnosti (pozemku, stavby vrátane stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí) podľa § 38 zákona o DPH. To znamená, že:

ak by bolo dodanie stavby (nepeňažný vklad) uskutočnené po 5 rokoch od jej prvej kolaudácie, na základe ktorej bolo povolené jej užívanie, takéto dodanie nehnuteľnosti by bolo oslobodené od dane. Platiteľ (vkladateľ) sa však môže rozhodnúť, že takéto dodanie nebude oslobodené od DPH a v tom prípade by z hodnoty vkladu odviedol DPH do štátneho rozpočtu;

Ak sa vkladá budova do ZI, podmienka 5 rokov od jej prvej kolaudácie je splnená, ale vkladateľ túto budovu kúpil napr. pred 2 rokmi s DPH a túto DPH si odpočítal, bude mať táto skutočnosť nejaký vplyv na to, či bude tento nepeňažný vklad oslobodený od dane alebo nie??? :confused:
ALBO
09.06.06,07:54
Ak sa vkladá budova do ZI, podmienka 5 rokov od jej prvej kolaudácie je splnená, ale vkladateľ túto budovu kúpil napr. pred 2 rokmi s DPH a túto DPH si odpočítal, bude mať táto skutočnosť nejaký vplyv na to, či bude tento nepeňažný vklad oslobodený od dane alebo nie??? :confused:
Obavam sa, že ked budovu dodáte ako oslobodenú ,ste v § 54/7 a musite vratiť alikv. DPH.
Ak dodate s DPH, nemate problem.
5 rokov od kolaudacie ubehlo, takže sa môžete rozhodnút ako to vložíte. Tie dva roky od kupy na vaše rozhodnutie uz nemaju vplyv.
AltaKE
09.06.06,08:01
Obavam sa, že ked budovu dodáte ako oslobodenú ,ste v § 54/7 a musite vratiť alikv. DPH.
Ak dodate s DPH, nemate problem.
5 rokov od kolaudacie ubehlo, takže sa môžete rozhodnút ako to vložíte. Tie dva roky od kupy na vaše rozhodnutie uz nemaju vplyv.

Tohto som sa obávala.. zrejme v tomto prípade sa zaplateniu dane nevyhneme :cool: . Ďakujem.
holubička1
10.01.10,21:21
Prosím o radu SZČO skončila v máji svoju činnosť a založila s.r.o., Niektoré stroje ako szčo predala do sro a odpísané stroje si previedla do osobného vlastníctva. No v novembri začala stroj v osobnom vlastníctve ako s.r.o. používať?! a následne v decembri ho ako sro predala. Dnes mi doniesol doklady:D hoci ho vmajetku sro nemal predal ho aj s DPH, čo mám ja teraz urobiť ako to správne ošetriť aby som z toho vykorčuľovala slušne:confused:, prosím poradte miii
holubička1
11.01.10,05:36
Prosím o radu SZČO skončila v máji svoju činnosť a založila s.r.o., Niektoré stroje ako szčo predala do sro a odpísané stroje si previedla do osobného vlastníctva. No v novembri začala stroj v osobnom vlastníctve ako s.r.o. používať?! a následne v decembri ho ako sro predala. Dnes mi doniesol doklady:D hoci ho vmajetku sro nemal predal ho aj s DPH, čo mám ja teraz urobiť ako to správne ošetriť aby som z toho vykorčuľovala slušne:confused:, prosím poradte miiiprosíím nikto neporadíí???
domenico.office
11.01.10,05:45
Pred predajom strojov s.r.o.-čkou, by mala kúpiť tieto stroje od fyzickej osoby, ktorá vlastnila stroje. Príjem z predaja týchto strojov by mala fyzická osoba zdaniť. Nech je to všetko OK. Tým pádom si može s.r.o. dať do nákladov kúpu strojov, samozrejme bez DPH a následne predať s DPH.
holubička1
11.01.10,05:53
Pred predajom strojov s.r.o.-čkou, by mala kúpiť tieto stroje od fyzickej osoby, ktorá vlastnila stroje. Príjem z predaja týchto strojov by mala fyzická osoba zdaniť. Nech je to všetko OK. Tým pádom si može s.r.o. dať do nákladov kúpu strojov, samozrejme bez DPH a následne predať s DPH.Ok takže on prizná vo svojom daňovom priznaní predaj, akä cenu si tam môže dať ako najnižšiu, nedá sa to vložiť do sro bezodplatne alebo za minimum? starý držgloš nechce nič zdaňovať....
domenico.office
11.01.10,05:57
Môže aj darovať, prečo nie, ale zase príjem z predaja bude celý na s.r.o. Je jedno, kto zdaní, ale zdaniť sa musí.
holubička1
11.01.10,06:00
Môže aj darovať, prečo nie, ale zase príjem z predaja bude celý na s.r.o. Je jedno, kto zdaní, ale zdaniť sa musí.Veď hej zdaniť musí samozrejme, takže darovať to môže darovacou zmluvou ako sa to zaúčtuje majetok s nulovou hodnotou alebo ako, keď to ako fo nevlastní po skončení živnosti 5 rokov???