jancibakanci
07.08.15,11:24
Zdravím. Potrebujem poradiť ohľadom stravovanie, ako szčo nemám gastro lístky ale takmer denne chodím na obedy ale na obed vždy inam, podľa toho v akom meste sa práve nachádzam, keďže dosť cestujem, z reštaurácii si vždy beriem blok, hádam to stačí a do akej výšky som si nie istý ale tuším, že okolo 4 eurá, keď ale nestíham reštauráciu a kúpim si napríklad v potravinách 5 rožkov a nejaký šalát , vodu ,môžem si aj to dať do nákladov? alebo to nie. za všetky odpovede k veci a téme pekne vopred ďakujem, zákony moc nečítam, nakoľko nie vždy to pochopím správne a píšu ich pre múdrejších ako som , takže , aby som to zhrnul, môžem si bloky z reštaurácie dať do nákladov a do akej sumy, a bločky z obchodu z potravín, alebo zo stánku rýchleho občerstvenoia, hamburger a pod
veronikasad
07.08.15,09:26
V akej oblasti podnikáš ? Ide o pracovnú cestu, na ktorej sa stravuješ ?
jancibakanci
07.08.15,09:43
nie pracovnu cestu , proste kam ma klient zavola tam ideem , mam viacej zivnosti ,
veronikasad
07.08.15,09:45
Podľa mňa ide o pracovnú cestu, ak výkon práce trvá viac ako 5 hod. denne. Vtedy máš nárok na stravné v zmysle Zákona o cestovných náhradách, ktoré nemusíš preukazovať nákupom stravy
Consultix
07.08.15,10:19
Blocky za obedy, nakupy potravin nie je mozne povazovat za naklady suvisiace so zabezpecovanim stravy v zmysle zakona o cestovnych nahradach. Mozes si to uplatnit ako nedanovy vydavok, ale je to len "zbytocny" doklad v uctovnictve FO. Zabezpec si gastrolistky a postupuj podla zakona, je to najefektivnejsie riesenie. Ak sa nechces babrat s gastrolistkami v obchode pri plateni, kupuj si drobne nakupy jedla nadalej v hotovsti ci bezkontaktne a gastrolistky vyuzi (napriklad vsetky naraz) pri velkom tyzdennom/mesacnom nakupe. Nezabudaj na to, ze ani gastrolistky netvoria danovy vydavok v celkovej menovitej hodnote.
veronikasad
07.08.15,10:22
K poslednej vete - prečo ? Akú menovitú hodnotu si myslel ?
jancibakanci
07.08.15,10:33
ja mam asi tak denne 12 hodin, to viem preukazat , nerozumiem vsak tzm cestovnym nahradam, co to zanmena
veronikasad
07.08.15,10:38
Účto si robíš sám ? Pri cestách používaš súkromné alebo firemné mot.vozidlo ?
jancibakanci
07.08.15,10:41
pouzivam vo vecsine bus, listky z busu si tak isto odkladam, uctovnictvo si robim aj sam aj znama , mal som buracku tak preto ten bus, robimm recepcneho pre jednu spolocnost ktoara ma viacej hotelov a kde ma poslu tam idem , vssetko cez zivnost
veronikasad
07.08.15,10:49
Recepčný na živnosť ? - to je síce závislá práca, ale ak si sa rozhodol pre živnosť a uplatňuješ si cestovné, tak aj stravné je cestovnou náhradou a vypisuješ mesačne cesťáky, kde si okrem cestovného uplatníš aj stravné podľa dlžky trvania pracovnej cesty. Nákup stravy nepotrebuješ nijako dokladovať
Consultix
07.08.15,10:53
Ak by poskytol stravne vyssie, ako zakonom stanoveny narok na stravne, tak si to moze uplatnit ako VOZD? Napriklad keby si kupil stravne listky v menovitej hodnote 10 EUR, predsa si nemoze dat celych 10EUR do danovych vydavkov?
Priznam sa, ze SZCO a FO neuctujem vobec, takze ak to viem zle, budem rad ak sa nieco nove naucim :)
veronikasad
07.08.15,10:56
a načo by to robil - kupovať gastráče vo vyššej hodnote ako mu umožňuje zákon ? Ak si v roku 2015 kúpi GL v hodnote 4,20€ na deň, v ktorom je výkon práce viac ako 4 hod. denne - celá hodnota GL je VOZD.
jancibakanci
07.08.15,10:57
nevypisujem si ziadne cestaky , proste kupim listok a idem , teda zatial som to nerobil, ani neviem ako to mam robit , a teda ci to mam robit , urcite ano len neviem to treba nejaky zosit kupit , a ano recepcny ma aj zivnost recepcny - informator , takto mi to vyhovuje viac nakolko mam aj inu zivnost, len toto robim cca 3 mesiac a so stravnymi som doteraz skusnosti nemal, ani s cestovnym, som mal gastrace a necestoval som tak preto som nejak mimo z toho
veronikasad
07.08.15,11:02
Nie, zošit, nato sú tlačivá, môžeš ich vypisovať aj do editovatelných tlačív na nete. Zadaj do google editovatelný domáci cestovný príkaz - aby si ich nemusel prepisovať v papierovej forme, keď sa náhodou pomýliš. Každý mesiac samostatne, vytlačíš a založíš do účtovníctva.
Možno ale táto práca je zbytočná a výhodnejšie sú pre teba paušálne výdavky, kde si odpočítaš 40 %, max. 420€ mesačne + zaplatené poistné bez preukazovania výdavkov.
jancibakanci
07.08.15,11:07
dohodnem sa s uctovnickou ona je viac v obraze jak ja, a s tou stravou nevies pomoct ked sa nestravujem v restauracii , napriklad ked kupim salat a rozky abo hamburger, kebab a pod? a aku sumu si mozem takto odpisovat denne? niekde som cital ze 4,20 ale nie som si isty, inak dakujem az info
veronikasad
07.08.15,11:08
čítal si, čo som písala v predch.komentároch ?
jancibakanci
07.08.15,11:13
cital, cital
veronikasad
07.08.15,11:14
Tak čítaj ešte raz, lebo inak ako po slovensky ti to napísať neviem.
jancibakanci
07.08.15,11:24
v poriadku kľud , nezobrazili sa mi všetky komenty, už som v obraze, vďaka
Consultix
07.08.15,11:57
Naco by to robil? Rozmyslanie slovenskeho podnikatela: "SL si mozem dat do nakladov. Tak si ich kupim v najvyssej moznej hodnote, aby som mal vyssie naklady." To len poznatok z praxe :)
kn-alka
07.08.15,12:11
však tá najvyššia možná hodnota je tých 4,20 € :)
Consultix
07.08.15,12:22
kn-alka: Nie. 4,20 je zakonom stanovena hodnota stravneho (za dany casovy rozsah). (NEPLATI: Je to minimum, ktory musis zamestnancovi poskytnut a maximum, z coho poctas danovo uznatelny naklad.) Ale ak chcem, tak si objednam hoci aj 100-eurove stravne listky...
veronikasad
07.08.15,12:26
Téma je o stravovaní SZČO, nie zamestnancov. Naozaj nechápem načo by to živnostník robil (kupoval GL v sume 10€/deň) ...
U zamestnancov je min. hodnota gastrolístka nie 4,20€/deň, ale 75 % z tejto sumy
Tweety
07.08.15,12:29
Vyberám z § 19 Zákona o DzP
2 p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),
Consultix
07.08.15,12:44
Moja pripomienka sa tykala toho, aby si zivnostnik nemyslel, ze si moze dat stravne listky do nakladov bez obmedzenia. Nic ine medzi riadkami nebolo. Asi vsetci dobre vieme, ako spekulanti rozmyslaju. Pripadne robia chyby z nevedomosti.
Toto je tu porada, tak radime. Ak moja rada bola nepochopena, tak som sa to snazil vysvetlit. Ale OK, uz to prosim neriesme. Stale som toho nazoru, ze stravny listok nie je vzdy danovym vydavkom v plnej nominalnej hodnote. Ani u SZCO.
Tweety: Dakujem za upozornenie :) Rychlo som pisal a nerozmyslal pri tom rozdielnosti sumy SZCO/zamestnanec... Je piatok, bude mi odpustene? :)
Tweety
07.08.15,12:54
pouvažujem nad tým
Consultix
07.08.15,13:25
Dnes sa budem radsej venovat uz len upratovaniu pracovneho stola...
Tweety
07.08.15,13:44
Ved moje vyjadrenie nemusíš brať smrteľne vážne.
Consultix
07.08.15,20:51
Ja som bral smrtelne vazne to upratovanie :)
jancibakanci
21.08.15,05:24
ja nechcem gastriolistky v zaidnom pripade ,
jancibakanci
21.08.15,05:31
jedine co potrebujem vedieť je ako si dat do nakladov ked som v praci 24 hodin denne autobus do prace a stravovanie, nechcem gastrolistky lebo je to vysoka cifra pri nakupe a daju len urcity pocet, odkaldam si napriklad uctenky z obchodu ked si kupim rozky a salaat, malinovku, pripadne blok za obed, pizzu a podobne, a do prace cestujem busom tak len tolko chcem vediet ako to mam robit , som z toho uplne mimo, vdaka za radu
Consultix
21.08.15,08:06
Ak si v praci 24 hodin denne, tak kedy chodis autobusom? Pokial si nenechas vysvetlit, ze blocky za jedlo si nemozes dat do nakladov, tak na Porade sa pomoci bohuzial nedockas. Zakon je zakon.
jancibakanci
21.08.15,09:49
po 24 idem domov , a ako si teda dam stravovanie do nakladov , a cestovanie sak nejak sa to musii dta, len nepis ze gastrace lebo aj ine su sposoby
Consultix
21.08.15,10:40
Ano su ine sposoby. Zriad si pre seba zavodnu jedalen. To je dalsi sposob.
jancibakanci
21.08.15,10:47
avalik
21.08.15,14:07
Ale ved vyssie si dostal radu - ak si na pracovnej ceste tak si vypisuj cestaky, prilep k nemu cestovne listky a uplatni si stravne ... uctovnicka ti to vysvetli ako to mas pocitat a zapisovat