Babulica
07.08.15,11:38
Je mozne dat vypoved mamicke po RD (zamestnana od 2001roku), po RD nastupi, bude si hned cerpat dovolenku co jej zostala a dostala by vypoved podla paragr.63,1pism.b....moze takto dostat vypoved??? V pripade, ze by sa jej ta dovolenka mala preplatit z ktoreho obdobia sa to bude ratat ked naposledy pracovala pred 7 rokmi?? A ake je odstupne a vypovedna doba?? Dakujem vopred.
veronikasad
07.08.15,09:41
Počas RD sa na zamestnankyňu vzťahuje zákaz výpovede. Ak oznámi nástup do práce a začne čerpať dovolenku, zamestnávatel jej môže doručiť výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
Náhradu mzdy za dovolenku preplácaš pravdepodobným priemerným zárobkom, ktorý nesmie byť nižší ako aktuálna minimálna mzda pre daný stupeň náročnosti vykonávanej práce.
veronikasad
07.08.15,09:42
Snažím sa ti odpovedať, ale predsa mi nedá poznámočka - Mzdárka nemusí čítať Zákonník práce? (reakcia k odstupnému a výpovednej dobe)
Tweety
07.08.15,09:43
A doplním , nárok na odstupné vznikne, rovnako aj na VD. O VD nájdeš v paragrafe 62 a o Odstupnom v 76.VD aj odstupné sú trojmesačné.
Babulica
07.08.15,09:48
OK, tak nastupi, dostane nadbytocnost (vypoved) a ake bude jej odstupne a vypov.doba?? je to teraz tak, ze ma narok aj na odstupne aj na vypovednu dobu??
Tweety
07.08.15,09:48
Tak, pri výpovedi je to tak.
veronikasad
07.08.15,09:51
Babulica
07.08.15,09:55
a na kolkomesacnu vypov.dobu a kolkomesacne odstupne ma narok?? dakujem :)
Tweety
07.08.15,09:56
Ved pozri uvedené paragrafy ZP.
Babulica
07.08.15,10:01
pozeram, pozeram, ....mne to vychadza, ze pani po RD dostane 4-nasobok mes.zarobku a vypovednu dobu kde najdem???...dakujem
Tweety
07.08.15,10:03
v 62 , to som tiež uviedla, ale to odstupné nemáš dobre ,podľa ZP je trojmesačné
Babulica
07.08.15,10:07
ked pracovala u nas od roku 2001? to je 14rokov....ZP pismen d....štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov...co je na tom zle?
Babulica
07.08.15,10:08
takze ak trval 14 rokov prac.pomer tak vypoved.doba polda paragrafu 62 je 3 mesiace spravne??
Tweety
07.08.15,10:15
Si si ho dobre prečítala? Pri výpovedi má len trojmesačné pri Dohode áno, 4-mes.
veronikasad
07.08.15,10:17
Nič, ak končí pracovný pomer dohodou ...
Tweety
07.08.15,10:19
§ 76
Odstupné
Na začiatok

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Babulica
07.08.15,10:20
prepac, moja chyba, citala som o odsek nizsie..dakujem za upozornenie....
Babulica
07.08.15,10:21
a vypov.doba je tiez 3 mesiace, prosim potvrdte mi to niekto.....lebo ma uz picne....
Babulica
07.08.15,10:24
musi to je samozrejme....to je bez komentu...
veronikasad
07.08.15,10:25
Babulica, viem že vonku je poriadne horúco, ale pozorne prečítať dva paragrafy Zákonníka práce ešte zvládneš ...
Tweety
07.08.15,10:27
doplnila som do príspevku