Chrusťa
08.08.15,08:05
ahojte, chcela by som zaviesť túto debatu ohľadne problematiky prevádzkovania internetovej siete -tzv. provideri, poskytujúci internet. pripojenia občanom, podnikateľom a pod. Zaujíma ma aká je najekonomickejšia právna forma podnikania. Či skrz právnickej osoby- s.r.o., alebo ako SZČO, nakoľko ako vieme aj jedno aj druhé má svoje za a proti. Je tu niekto na porade, kt. vedie účtovníctvo providerom, že ako to u nich funguje? Súčasne na mieste mi príde aj otázka DPH, či byť platiteľom DPH už hneď od začiatku-tzv. dobrovoľným do doby dosiahnutia obratu, lebo predsa len keď som neplatiteľ DPH som viac konkurencie schopný najmä pre nepodnikateľov, občanov, či neziskovky a pod.
Budem povďačná za akékoľvek postrehy či skúsenosti z praxe ďakujem
Consultix
08.08.15,09:49
Poskytovanie elektronickych komunikacnych sluzieb nema ziadne specifika ktore by ovplyvnili rozhodovanie SZCO vs. PO, platca vs. neplatca DPH. Platia tie iste zasady, ako v pripade ostatnych beznych sluzieb.
Rozhdovanie medzi zivnostou a sro je pre niekoho dilema, ja mam v tom celkom jasno - v prospec podnikania bez rucenia vlastnym majetkom. Mozno v pripade datovych, alebo elektronickych komunikacnych sluzieb by som bol este viac za obmedzene rucenie, lebo regulator moze ukladat slusne a likvidacne pokuty. Viem, ze podnikat treba tak, aby si dodrziaval legislativu, ale vzhladom na chaos, ktory tu je, zastavam nazor, ze eliminovat riziko na 100% nieje mozne.
Z hladiska DPH je to jednoduche: Ak budem mat klientov len sukromne osoby, teda budem poskytovat sluzby obyvatelstvu, tak nie je dovod byt platcom DPH, nakolko je zbytocne odvadzat DPH zo zisku statu. Ak ale budu mojimi odberatelmi aj platcovia DPH, v pripade ktorych navysenie zakladnej ceny o DPH netrapi, tak treba prepocitat, ci "strata" z odvodu DPH z prijmov od neplatcov DPH (obyvatelia, podnikatielia neplatci DPH) je vyvazena odpoctom DPH z nakladov.
Chrusťa
08.08.15,11:02
aj ja sa prikláňam k názoru, že napriek súčasným nastaveným podmienkam v podobe daň. licencie stále je to výhodnejšie ako SZČO, kde navyše sú aj odvody do SP a ZP o ručení vlastným osobným majetkom nehovoriac a o dani z príjmu 25% pri prekročení sumy cca 35000eur detto. zaujímali ma len postrehy, ako to funguje vo firmách, kt. sa zaoberajú poskytovaním elektronických služieb. Či dané osoby majú založené aj dve, tri, štyri firmy a takto si "regulujú" výšku obratov, alebo prípadné iné "straty" z odvodu DPH kompenzujú ináč, aby boli stále konkurencie schopný aj medzi tými väčšími monopolnejšími poskytovateľmi.
Consultix
08.08.15,11:51
Poskytovat el. kom. sluzby sa v malom neda a neoplati. Budovanie siete, zakladne fixne investicie, ktore s poctom uzivatela nerastu linearne su podstate vysoke s porovnanim tych poplatkov, ktore je dnes mozne od ucastnika ziadat.
Ak chce byt poskytovatel konkurencieschopny, musi mat porovnatelne spektrum sluzieb (hlas-data-televizia), kvalitu sluzieb (casova a kapacitna dostupnost siete) a cenu sluzieb.
Dostavame sa tu viacmenej k staremu vtipu: Pracujeme rychlo-lacno-kvalitne. Zakaznik si moze vybrat 2 z uvedenych moznosti. Pre tieto sluzby to plati dvojnasobne.
Consultix
08.08.15,12:01
Mimochodom: Nechapem co maju ludia taky probem s danovou licenciou. Kazdy place, ze danova licencia... V pripade neplatitela DPH je to 480 EUR rocne = 40 EUR mesacne, takze je to taka vyska mesacnej dane, ktoru by danovnik platil pri zaklade dane 181 EUR. Prosim Vas, to sme tak chamtivi, ze nedokazeme priznat ani takyto minimalny zisk a zdanit ho? Alebo ak by niekto chce argumentovat. ze je v strate, tak toho sa spytam: Naco potom podnika? Danova licencia je zapocitatelna 3 dalsie zdanovacie obdobia. Ak ma niekto taky majetok, ze dokaze 3 roky dotovat firmu v strate, tak je na tom asi dobre a jedinym jeho problemom je, ci DL zaplati z praveho, alebo zlaveho vrecka.
Nie som statny zamestnanec, ani som DL nevymyslel, ani si nemyslim, ze je to spravne a dobre riesenie. Na jednej strane je dobre, ak sa OR konecne vycisti od mrtvych firiem. Na druhej strane je to zakon a bohuzial sa ho musime drzat bez ohladu na to ci je rozumny, spravny, spravodlivy... Je to blble, ale ak my nedame statu, neda stat ani nam. Ano, viem. Ono by to realne fungovalo vtedy, ak by sa vacsina toho, co statu dame, nerozkradla. Ale to sa bohuzial nikdy nestane.
Je to zacarovany kruh: Je su obstrukcie, budu aj restrikcie. A kde su restrikcie, bud aj obstrukcie.