balala
30.05.06,14:40
ahojte milí poraďáci :)

momentálne mi napadla otázočka v súvislosti s poistnými udalosťami. Keď mi klient prefakturuje nejakú svoju opravu, ktorú ja účtujem na 548, a potom si uplatňujem poistné plnenie od poisťovne, môžem si uplatniť DPH? Som trošku v pomykove, pretože my si normálne z takýchto faktúr DPH uplatňujeme, ale ktosi minule rozprával, že však DPH vám štát vráti, keď požiadate. Tak teraz neviem, či je myslená takáto DPH z faktúrok...
Luckah
30.05.06,12:57
Z mojich skúseností viem, že poisťovne tieto fa preplácajú bez DPH, nakoľko DPH si platca uplatní v priznaní a poisťovne o tom aj informujú, že nám bude uhradené čiastka bez DPH poprípade mínus spoluúčasť.
ALBO
30.05.06,14:23
ahojte milí poraďáci :)

momentálne mi napadla otázočka v súvislosti s poistnými udalosťami. Keď mi klient prefakturuje nejakú svoju opravu, ktorú ja účtujem na 548, a potom si uplatňujem poistné plnenie od poisťovne, môžem si uplatniť DPH? Som trošku v pomykove, pretože my si normálne z takýchto faktúr DPH uplatňujeme, ale ktosi minule rozprával, že však DPH vám štát vráti, keď požiadate. Tak teraz neviem, či je myslená takáto DPH z faktúrok...

Vy máte nárok na odpočet dane z opravy, bez ohľadu na to , či je vec poistená.
Poisťovňa toto zohľadní pri výplate PU, a teda postup poisťovne pri preplatení FA je taký, že platiteľovi preplatí fa bez DPH a neplatiteľovi s DPH.
balala
01.06.06,06:18
ďakujem za vaše odpovede, ste zlatí :D
my si dph uplatňujeme a poisťovňa vypláca sumu bez dph a prípadne nejakú spoluúčasť. len akurát niekto tu minule niečo ohľadom dph splietal a skoro ma domotal. veľmi pekne vám ďakujem za ukľudnenie mojej malej dušičky :rolleyes:
Tweety
01.06.06,06:21
ďakujem za vaše odpovede, ste zlatí :D
my si dph uplatňujeme a poisťovňa vypláca sumu bez dph a prípadne nejakú spoluúčasť. len akurát niekto tu minule niečo ohľadom dph splietal a skoro ma domotal. veľmi pekne vám ďakujem za ukľudnenie mojej malej dušičky :rolleyes:
Trochu to opravím: poisťovňa práveže spoluúčasť neprepláca ako si uviedla, tú znáša poistený. Náhrada za poistnú udalosť je o spoluúčasť ponížená.:cool:
ajacik
22.05.08,06:37
Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
veľmi pekne dakujem
ajacik
22.05.08,14:08
.......... posúvam. veľmi pekne dakujem.
ajacik
23.05.08,06:02
Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
veľmi pekne dakujem

pekne prosím o pomoc. dakujem
Jana Acsová
23.05.08,06:16
Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť? Mne z toho vychádza iba prediskutovať problém s poisťovňou. Poistná udalosť pre platiteľa, ktorému nevzniká právo na odpočítanie dane predstavuje inú nákladovú položku ako u platiteľa s plným právom na odpočíanie dane. Podľa § 52 ods. 5 postupov účtovania je DPH u koeficientára súčasťou ocenenia služby v danom zdaňovacom období. Aj z uvedeného sa javí, že k náhrade by malo dôjsť vo výške účtovanej ceny služby t.j. vrátane neodpočítanej DPH. Odporúčam prediskutovať predmetné s poisťovňou a preveriť si dohodnuté poistné podmienky.
ajacik
23.05.08,06:38
veľmi pekne dakujem za odpoved. dam vediet, ako to dopadlo.
ALBO
23.05.08,07:11
Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
veľmi pekne dakujem

To je bežný postup poisťovní. Poisťovne majú kritérium platiteľ neplatiteľ (to mal uvádzať aj pri podpise zmluvy) a následne platiteľovi preplatia bez DPH neplatiteľovi s DPH.
adam
21.07.09,16:16
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri poukázaní škody z poisťovni. Auto v majetku firmy bolo po poistnej udalosti uznané ako totálna škoda. Dostala som od poisťovni oznámenie : všeobecná hodnota vozidla : 3770,00Eur
hodnota použiteľných zvyškov: 312,37Eur
Náhrada skutočnej škody: 3457,63Eur
Túto sumu mi poisťovňa poukázala na účet. Z tejto sumy mám odviesť DPH? Teda zdaniteľný príjem 3457,63 + 656,95 DPH ?
alebo 2905,57 + 552,06 DPH (spolu 3457,63) ?????????
Mária.K.
21.07.09,16:28
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri poukázaní škody z poisťovni. Auto v majetku firmy bolo po poistnej udalosti uznané ako totálna škoda. Dostala som od poisťovni oznámenie : všeobecná hodnota vozidla : 3770,00Eur
hodnota použiteľných zvyškov: 312,37Eur
Náhrada skutočnej škody: 3457,63Eur
Túto sumu mi poisťovňa poukázala na účet. Z tejto sumy mám odviesť DPH? Teda zdaniteľný príjem 3457,63 + 656,95 DPH ?
alebo 2905,57 + 552,06 DPH (spolu 3457,63) ?????????
Myslím, že by to nemalo byť predmetom DPH a celá suma priznaná poisťovňou by mala byť zdaniteľný príjem na dani z príjmov.
adam
21.07.09,16:32
Myslíš, že v štvrťročnom výkaze DPH to nebudem nikde uvádzať?
Mária.K.
21.07.09,16:33
Myslíš, že v štvrťročnom výkaze DPH to nebudem nikde uvádzať?
Nikde
adam
21.07.09,16:38
Ďakujem pekne za pomoc, máš odo mňa bodík za rýchlu radu :-)
Mária.K.
21.07.09,17:22
Ďakujem pekne za pomoc, máš odo mňa bodík za rýchlu radu :-)
Ďakujem veľmi pekne
preboha
21.07.09,19:03
ak preukáže, že nemá možnosť odpočtu DPH, mal by dostať plnenie vrátane DPH