dacanko
08.08.15,19:55
Dobry den,

som SZCO, neplatca DPH a chcem si z Talianska nieco kupit. Firma v Taliansku mi ponuka moznost predat vec bez ich DPH ale kedze som neplatca DPH musim tuto polozku priznat a samozdanit? Jedna sa o vec cca 1000 eur. Alebo musim ju aj priznat? Ako zistia, ze som ju kupil?


Dakujem
Dáša_
08.08.15,18:28
firmy podávajú tzv. súhrnné výkazy, kde zaznamenavajú podľa IC DPH všetky vývozy. Myslím, že toto platí pre šetky firmy v rámci európy. Takže ak ti predajú bez dph ako vývoz, mali by ťa do tohto výkazu "pripísať". A ten sa potom centrálne eviduje. Samozrejme, otázne je, ako je nastavená hranica, ktorá sa ešte kontroluje :D
zlatka.b
09.08.15,12:10
Iste, ale na to, aby ho dali do súhrnného výkazu, potrebujú jeho platné IČ DPH na Slovensku a to nemá. Celkom nerozumiem ako môže ako neplatca DPH kúpiť tovar v EU bez DPH. Firma v Taliansku má rovnaké podmienky pre predaj tovaru do EU ako u nás, teda predať bez DPH do EU môžem len ak mi kupujúci dá platné IČ DPH.
dacanko
10.08.15,22:12
Dakujem za info ;-).
dacanko
10.08.15,22:14
Ako neplatca SZCO som dostal IC DPH z DU ci? To nemozem pouzit?
Consultix
11.08.15,06:15
Riadime sa Zakonom o DPH:

§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 eur.
(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 14 000 eur.
Su teda dve moznosti:
1. Riadis sa odsekom 1, nakolko sa jedna o nizsiu sumu a nepodas ziadost o registraciu. V tomto pripade nebudes mat IC DPH a dodavatel z ineho clenskeho statu by Ti mal predat tovar aj vratane DPH.
2. Poziadas o registraciu, ziskas IC DPH a dodavatel z talianska Ti posle fakturu bez DPH s odvolavkou na povinnost samozdanenia. Ty predmetny tovar zdanis danou z pridanej hodnoty na SK.

Ak by si sa rozhodla prijat Fa bez DPH a nezdanit to na SK:
3a: Taliansky dodavatel nema povinnost podat suhrnny vykaz: Stale Ta moze DU dodanit v pripad kontroly.
3b: Taliansky dodavatel podava suhrnny vykaz: Zasvietis pri krizovej kontrole kontrolnych vykazov.

Suma sumarum: Okrem uvedenych moznosti 1 a 2 je to danovy delikt.
zlatka.b
20.08.15,17:09
neplatca DPH nemá pridelené IČ DPH, len DIČ