anonym123
09.08.15,20:33
Dobrý deň,

mala som predajňu v ktorej aj sama pracujem. Nakoľko som prešla na s. r. o. sa chcem opýtať, či sa potrebujem zamestnať vo vlastnej s. r. o. alebo tam môžem naďalej pracovať ako konateľka.

Ďakujem
Cobra99
09.08.15,18:47
Môžete ostať ako konateľka.
jsf
09.08.15,18:49
Ako konatelka nemozes vykonavat cinnost nesuvisiacu s cinnostou konatela, a ktora ma charakter zavislej prace - pozri zakon c. 82/2005 Z. z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-82)
Je problem prefakturovat si tuto cinnost na SZCO, v rozumnej miere (aby si sa vyhla plateniu socialneho poistenia)?
Consultix
09.08.15,19:21
Prefakturovat si cinost na SZCO? Fajn rada, ako sa vyhnut zakonnym povinnostiam :) Len akosi si zabudol upozornit napriklad na transferove ocenovanie....
Nesuhlasim s takto okatym obchadzanim zakona...
flector
10.08.15,06:26
Nepotrebuješ sa zamestnať a napriek tomu vo svojom obchode predávať smieš, z pozície spoločníka a konateľa v jednej osobe. Pretože závislá práca je definovaná ako práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, čo spoločník a konateľ v jednej osobe v žiadnom prípade nespĺňa! V dôsledku toho môže pre svoju spoločnosť vykonávať aj tie činnosti, ktoré sú nad rámec obvyklých činností spadajúcich do kompetencií konateľa a to aj v prípade, že so svojou spoločnosťou nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu. Tj. môže napríklad predávať vo svojom obchode, či vykonávať všetky aktivity, ktoré má jeho spoločnosť v predmetoch činnosti, teda tie, ktoré ktoré bežne spadajú do kompetencií zamestnancov. O závislú prácu a teda ani o tzv. čiernu prácu sa však v prípade konateľa-spoločníka jednať nemôže, pretože v jeho prípade neboli naplnené atribúty definície závislej práce!
anonym123
10.08.15,09:42
dakujem vam za rady. živnost uz je zrusena tak takto to nepojde ale som rada ze sa nemusim zamestnavat :)