Zuzka2510
10.08.15,08:22
Dobrý deň chcela by som sa opýtať ak niekto daroval nehnuteľnosť, prebehol vklad do katastra a po čase chce za tú nehnuteľnosť peniaze tak sa môže spraviť kúpno predajná zmluva že darca prijal peniaze za tú dar. nehn. alebo sa musí spraviť zrušenie darovacej zmluvy a až potom kúpno-predajná zmluva? Obidve strany so všetkým súhlasia.
Anik
10.08.15,07:00
definícia daru - vec, ktorú dávame niekomu do vlastníctva zo svojho, bez protihodnoty, bez náhrady
Je potrebné zrušiť darovaciu zmluvu a urobiť kúpno predajnú
Zuzka2510
10.08.15,07:11
Aj keď sa obidve strany dohodnú je to zlé?
Tweety
10.08.15,07:22
Zuzka2510 (Dnes 10:11) Aj keď sa obidve strany dohodnú je to zlé?

Samozrejme, že to takto nemôže byť, darovacia zmluva a výplata daru.

Na predaj a kúpu potrebujete KPZ, to už ti bolo napísané.
Anik
10.08.15,07:40
mňa by zaujímalo prečo by chceli za darované ešte zaplatiť?
Medzi darovaným a kúpeným je obrovský rozdiel
a hlavne môžu nastať za určitých okolností aj rôzne komplikácie
Zuzka2510
10.08.15,08:08
prečo? to už vedia len oni a ešte sa nič nespravilo ( myslím čo sa týka kúpy a predaja), len chcú vedieť či sa to dá alebo nie
Chobot
10.08.15,08:15
Dobré by bolo napísať, čo je za tým. Z akého dôvodu to chcú obe strany takto zmeniť.

Lebo darovaním sa právny akt prevodu nehnuteľnosti na obdarovaného už vykonal, na katastri prebehol zápis a je tam uvedené číslo darovacej zmluvy. Tá istá zmuva je uložená v archíve a na katastri. Nie je možné jednoducho tú darovaciu zmluvu zrušit a vymeniť ju za kúpnu zmluvu. Z pohľadu katastra to nie je možné.

Ak darca chce za nehnuteľnosť peniaze, nech sa dohodnú ústne. Napíš, prečo to chcete mať písomne, aký je dôvod k tomu. Potom bude ľahšie poradiť prípadné iné riešenie.

Lebo ak by ste to chceli mať úplne na poriadku, tak by vlastník nehnuteľnosti musel darovať späť nehnuteľnosť, zavkladovať to na katastri a následne by sa nehnuteľnosť predala späť tomu, čo bol pôvodne obdarovaný. A znovu by sa to zavkladovalo do katastra. Tzn. 2x overenie zmlúv, 2x poplatok za vklad.

Ale zrušiť dohodou darovaciu zmluvu tak, aby nehnuteľnosť bola prevedená späť sa nedá. Na LV bude tá darovacia zmluva už uvedená.
Erzebeth
11.08.15,07:36
Ak darca chce peniaze za darovanú nehnuteľnosť a obdarovaný s tým súhlasí, nebolo by dobré pre obdarovaného, aby vyplatil peniaze len tak, na základe nejakej zmluvy medzi sebou. Nehnuteľnosť treba vrátiť, pritom podpísať zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, po prevode darovacej zmluvy späť na darcu spísať kúpnu zmluvu. Poplatky za to samozrejme sú, ale po právnej stránke je to v poriadku a je to istota.
Chobot
11.08.15,08:02
Však to isté som napísal aj ja.