Tomy
10.08.15,10:05
Neviem, či mám storno fa antidatovať na obdobie 1/2015 a podať dodatočné DP DPH, alebo z júlovým dátumom a podať DP za 7/2015. Ide o duplicitnú faktúru, ktorá nebola odberateľovi doručená. Chyba pri vyhotovovaní faktúr.
emma01
11.08.15,06:30
Pokiaľ neopravuješ základ dane v zmysle § 25 zákona o DPH (a duplicitné vystavenie faktúry v § 25 definované nie je) , mal by si podať DDP.
Tweety
11.08.15,06:50
Duplicitu by som vystornovala do januára s tým, že podáš DDP, veď si takto za rovnaké dodanie zaplatil 2x dph.
Tomy
11.08.15,07:04
Ďakujem za odpovede. Ešte jedna otázka. Odvedenú DPH mi vrátia na účet, alebo ju mám považovať za preddavok ako pri nadmernom odpočte?
Consultix
11.08.15,07:23
Antedatovat (nie antidatovat) by sme nemali ziadny uctovny doklad a ani danovy.
Storno faktura sa povazuje za rovnaky druh faktury, ako dobropis ci tarchopis:

§ 71 Faktúra
(2) Za faktúru sa považuje aj každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje.
Ohladom terminov najdes odpoved v prislusnom metodickom pokyne
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2014/2014_06_23_vykazovanieudajov.pdf

Vykazovanie údajov z vyhotovenej opravnej faktúry dodávateľom tovaru alebo služby
Platiteľ dane (dodávateľ) uvádza r ozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil doklad o oprave základu dane . V nadväznosti na uvedené, keďže sa v kontrolnom výkaze uvádzajú údaje o daňovej povinnosti, platiteľ dane uvedie údaje z oprav nej faktúry v kontrolnom výkaze za zdaňovacie obdobie, v ktorom vyhotovil opravnú faktúru, a to bez ohľadu na to, či ju vyhotovuje v zákonom stanovenej lehote podľa § 73 ods. 1 písm. e) zákona o DPH alebo po tejto lehote. Ak platiteľ dane nevyhotoví opravn ú faktúru v lehote u stanovenej zákonom o DPH, pričom je povinný ju vyhotoviť, ide o porušenie povinnosti nepeňažnej povahy, ktorou je nevyhotovenie faktúry v lehote u stanovenej zákonom o DPH.
Tweety
11.08.15,07:31
ale tu neide o zmenu faktúry, je to duplcita
Consultix
11.08.15,07:43
Takze si toho nazoru, ze sa nevystavi storno, faktura sa zrusi (v uctovnych knihach zostane zapis, ale preciarknuty/neplatny - ak teda uvazujeme striktne v zmysle zakona), nakolko bola omylom vystavena a poda sa opravne DP a KV DPH za prislusne obdobie, s vynatim tohoto duplicitneho zaznamu? Aj to je samozrejme cesta, dokonca ta spravna :) Ale otazka sa tykala strona, tak som podla toho odpovedal. Z pohladu otazky storna spravne, ale nie v kontexte situacie. Dik za upozornenie!
Tomy
11.08.15,07:55
Keďže v účtovných programoch nejde len tak prečiarknuť nejaký zápis a potrebujem to dostať aj do elektronického KV, tak nejaké storno musím urobiť, aby sa mi tá nešťastná fa znulovala. Takže DDP za január?
emma01
11.08.15,08:02
Consultix, máš pravdu v tom, že každý doklad, ktorým sa opravuje pôvodný doklad, je považovaný za opravnú faktúru a tie sa uvádzajú v riadnom KV. Ale to nič nemení na tom, že musí podať dodat. DP DPH. Nevystavuje opravnú faktúru podľa § 25 zákona o DPH. V ods. 1 je presne stanovené, kedy opravíš základ dane bez toho, aby si musel roviť DDP. Tak ako napísala Tweety, v januári odviedol daň 2x a za január si ju bude žiadať späť. A zadávateľ sa nepýtal na KV, ale na obdobie, za ktoré má vystaviť opravnú faktúru a v tomto duchu sme odpovedali.
Tomy
11.08.15,08:36
...a dodatočný KV DPH bude musieť byť takisto za 1/2015?
To docielim len, ak zadám zdaniteľné obdobie storno faktúry za január však?
Tweety
11.08.15,08:38
áno, tak, DP aj KV v januári
emma01
11.08.15,09:47
Nie, KV podáš riadny za obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovíš. Len DP DPH podáš dodatočné. V júni 2014 vydalo FR metodické usmernenie k uvádzaniu údajov z opravných faktúr v KV. Neviem sem priložiť link, ale nájdeš ho cez názov: Metodický pokyn
k vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze
podľa § 78a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších
predpisov a k postupu pri prijatí platby na budúce dodanie tovaru, ktoré podlieha
prenosu daňovej povinnosti, a vykázaní údajov v kontrolnom výkaze.
emma01
11.08.15,10:31
To hej, ale stále sa jedná o opravnú faktúru. Je to trošku nelogické, ale hneď po vydaní spomínaného MU sme sa dopytovali na FR presne na prípad "storna" a bolo nám odpovedané, že i keď je to storno, je to opravná faktúra, patrí do odd. C.1. a uvedie sa v riadnom KV, napriek tomu, že sme povinní podať DDP DPH.
Tomy
11.08.15,10:34
neviem sa v tom už zorientovať, takže po lopate. Duplicitnú faktúru som zistila v júli, urobím opravu s júlovým dátumom. Údaje sa mi zahrnú do KV DPH za mesiac júl aj s ostatnými dokladmi, ktoré mám za júl. Ale DDP DPH urobím len na tú duplicitnú čiastku za január a túto čiastku odpočítam z KV za júl, to znamená
, že KV nebude sedieť s DP? Nebude v tom na DÚ mišmaš?
Consultix
11.08.15,11:46
emma01: Link na metodicky pokyn je v mojej prvotnej odpovedi.
Vychadzal som z toho MP, na zaklade citacie v odpovedi. Tato definicia nespecifikovala, ci sa jedna o opravu v zmysle par 25, alebo nie.
Zakladna otazka je nasledovna: Bude sa vystavovat stornofaktura, alebo sa zrusi doklad?
Ak vychadzam z mojho softveru, tak mozem doklad zmazat, pricom zostane stale v systeme, doslova preciarknuty. Tak ako keby som viedol uctovne knihy v papierovej podobe. V tomto pripade podan DDP a DKV a opravim chybu, ktoru som mal za dane zdanovacie obdobie, kedze som do DP a KV uviedol polozky, ktore tam nemali byt.
Ak vystavim stornofakturu, tak ta sa povazuje za opravnu fakturu, a aj podla predmetneho MP by som ju mal zahrnut tak do KV, ako aj DP v obdobi, ked ju vystavujem.
Aby ste to nepochopili tak, ze spochybnujem kohokolvek tvrdenie, ale vyssie uvedene prispevky podla mna nie su jednoznace v tom, ci mam opravny doklad, alebo opravujem chybu.