Jaronimo
10.08.15,12:59
Dobrý deň,
som denný doktorand. Minulý rok som menil SZČO na s.r.o., čiže som podával 2 daňové priznania. SZČO bola ukončená 30. 9. 2014 (vznikla v roku 2012). S. r. o. prešla na mňa 10. 9. 2014. V oboch som (bol) neplatca DPH a reg. podľa par. 7. (dúfam, že som nezabudol napísať žiadne potrebné info).
Minulý rok som podával odklad, čiže som bol v tom, že ak živnosť ukončím do konca septembra, tak žiadne odvody neplatím. Vzhľadom k tomu, že som denný doktorand, by som ZP nemal platiť (pokiaľ viem).
Teraz mi však prišlo vyúčtovanie zo ZP o nedoplatku. Počul som, že v ZP s tým majú trocha bordel, tak ma zaujíma, či sa to týka aj mňa.
Viete mi prosím poradiť, či to mám riešiť so ZP a dať odvolanie alebo som niečo prehliadol?

Ďakujem za rady :-)
Jana Motyčková
10.08.15,11:05
Poistné do ZP je v prvom rade závislé od výšky základu dane. Len posudzovanie minimálneho základu je závislé od doby poistenia a od toho, že ste doktorand. Ak ste mali základ dane v DP podľa §6 , tak platíte aj poistné z VZ = základ dane + poistné uplatnené v nákladoch (to asi nemáte) deleno 1,6,. Ak ste boli celý čas študent/doktorand, nevzťahuje sa na vás minimálny základ.