SamuelG
10.08.15,13:51
Dost casto v lete nosim farebne kosele. Bohuzial v poslednej dobe kupim koselu vybehnem s nou von do tepleho slnecneho pocasia, pridem domov prehodim spotenu koselu na vesiak nech sa vyschne pred tym ako ju hodim do spinaveho pradla no problem je ze po vyschnuti su zrazu na koseliach poskodene farby na miestach kde som sa spotil. Nie v podpazusi ale v oblasti brucha a chrbta.

Keby sa to stalo raz tak ok lenze len toto leto som znicil 4 kosele tymto sposobom a to som ich mal len raz na sebe. Kosele som kupoval v obchodoch ako terranova, new yorker, C&A atď.

Neviete kde by mohla byt chyba a ako sa tomu da zabranit? Rozumiem ze v predmetnych obchodoch nemozno ocakavat extra kvalitne oblecenie ale ze by robili az take smejdy ktore nevydrzia ani jedno normalne prepotenie (nie som clovek co sa poti nejak extra moc) sa mi nechce verit.
lujza.j
10.08.15,11:55
Mozes mat agresivny pot....dane znacky neriesim...lacny textil.....
avalik
10.08.15,11:55
Vypral si ich pred prvym pouzitim? Reklamoval si v obchode?
veronikasad
10.08.15,11:59
skús košelu hneď po vyzlečení preprať. Ak sa fľaky vyskytnú aj vtedy - reklamovať ...
Peggynka
10.08.15,12:17
Keď sa pozrieš na zloženie potu: cca. 98% vody, zvyšok tvoria NaCl (chlorid sodný), močovina, kreatinín, kyselina mliečna a močová, amoniak a mastné kyseliny a ďalšie,ktoré závisia od stravy (mäso,chémia v jedlách...fajčenie,alkohol,lieky atď.),tak ti musí byť jasné,že je to agresívna tekutina,ktorá spôsobuje nestálosť farieb na nekvalitnom textile.
Chobot
10.08.15,12:29
Kúpiš Benetton a spraví ti to to isté. No nie je lepšie kúpiť 4 lacné tričká, ako jeden Benetton?
Katy a R
10.08.15,13:03
aj na drahom ...
ivka70
10.08.15,13:13
To sposobuje pot, u niekoho viac, u niekoho menej.
Nejde tak o mnozstvo potu ako o jeho zlozenie (agresivitu).
Nejde to ani chemicky vycistit a pochybujem, ze je to reklamovatelne.

Bud zacni nosit pod koselami tielka, ktore vacsinu potu zastavia alebo prejdi na biele kosele.
Peggynka
10.08.15,13:17
Tak tak,opravím to na "nekvalitnom" textile.VUCHV,ktorý to posudzuje, mám čoby kameňom dohodil :) a tu na str.24 je popísané,čo sa posudzuje:http://www.unms.sk/swift_data/source/dokumenty/skusobnictvo/odborne_seminare/seminar_k_hrackam_2311_2010/prednaska-VUCHV-vnencakova.pdf
arizona
10.08.15,13:34
Ako pisu viaceri, moze byt, ze mas agresivnejsi pot a ten sposobuje flaky.
Ale este moze byt problem aj v tom, ze pouzivas nejaky deodorant,ktory tiez moze sposobovat flaky na obleceni.
Skus vymenit,alebo na den dva nepouzivat.

Ak to nie je od dezodorantov,ale od potu, tak si myslim, ze je to reklamovatelne.Latky na obleceni by sa mali pouzivat take,aby vydrzali bezny pot, nemali by pustat farbu a robit flaky. A tyka sa to aj lacnejsich znaciek!
ivka70
10.08.15,13:59
Deodorant v oblasti chrbta a brucha?
Asi nie, ten by mohol sposobovat problem skor v podpazusi.
buchač
10.08.15,14:14
Môžeš mať kvalitnú košeľu do aleluja, no ak sa potíš, tak sa proste potíš.



ivka70
Bud zacni nosit pod koselami tielka, ktore vacsinu potu zastavia alebo prejdi na biele kosele.


Ak môžem doporučiť, tak si kúp radšej bavlnené tričká s krátkym rukávom a tie si daj pod košeľu...tielka sú o ničom.

Roky rokaté som tak chodieval a malo to niečo do seba....tomu ver.
lujza.j
10.08.15,14:28
ak sa podarí kupujem čoto v sekáči.....nič nie je čo bejvávalo:(ani handry...+ k tom agresívne pracie prostriedky....
a potom tu sú umelo vytvárane značky....beneton v it....bežný textil...
lacotinka
10.08.15,14:41
že vraj deodorant na :
chrbát
brucho :D
taiko
10.08.15,14:43
jaaaaj, preboha tielka nieeeeeee :D to uz radsej nejake tricko biele tenke. To aj pod pazuchami pomoze
taiko
10.08.15,14:44
nie, nie je. Kvalitne tricko vydrzi aj 6-8 rokov.
lacotinka
10.08.15,14:46
len si ho nesmieš obliekať častejšie ako raz za kvartál
taiko
10.08.15,14:46
Peggy pisala na kvalitnom, nie na drahom :)
Peggynka
10.08.15,14:55
Písala som na lacnom :),ale Katy a R ma vymákla :D,tak som opravila,lebo lacný nemusí byť nekvalitný a naopak :)
SamuelG
10.08.15,15:14
Tielka neprichadzaju do uvahy ved by som sa v tom uvaril. Uz v kosely je v tychto horkach na nevydrzanie nie to este s tielkom.
SamuelG
10.08.15,15:17
Dezodorant to nebude. Pouzivam sprejove antiperspiranty so striebrom ale len v oblasti podpazusia. Ironiou je ze sice tam sa potim najviac tak tam farba poskodena nie je. Asi slnko zosiluje korozivne ucinky potu a preto k poskodeniu farieb dochadza len na miestach kde sa slnko dostane.
SamuelG
10.08.15,15:20
Noo neviem o tom ze by som mal nejaky extra korozivny pot. Snazim sa zdravo stravovat, cvicim, vahu mam v poriadku, krvne testy a funkciu organov zatial tiez votrelca v rodine nemame tak vazne tomu nerozumiem. Ale ak to spravne chapem tak tento odfarbovaci fenomen potu na textile nepozorujem len ja ale viaceri takze asi je to normalne.
Peggynka
10.08.15,15:23
Hehe...pobavil si ma,že "zdravo sa stravujem"...to sa dá,len keď si dopestuješ/dochováš sám :eek:
ivka70
10.08.15,15:27
Skor v podpazusi pomahaju tie antiperspiranty
buchač
10.08.15,15:29
SamuelG (Dnes 18:14) Tielka neprichadzaju do uvahy ved by som sa v tom uvaril. Uz v kosely je v tychto horkach na nevydrzanie nie to este s tielkom.
=============================
Sorry, chcel som pomôcť...
Hm...ale teraz vystáva otázka/ky :

Na kerú máriu nosíš košele ? To musíš ?...asi veľmi nie, aspoň tak mi to prichodí z príspevku.

Košeľa a nevydržíš ???
Kuwa...tak to si potom ešte asi v takom hice nemal na sebe montérky a nemakal si na slnku.
Alebo nevieš, čo sú maskáče a cvičák v takej spare.
---------------------------------

Poznámka :
Škoda sa zapodievať takými drístami ..."problémami"...ujovinami.

P.S.:
Zničil si toto leto 4 košele ???
Kúúúúúwa, tak to musela byť teda festovná kvalita...
ivka70
10.08.15,15:29
To by si sa cudoval, ze tie tricka ci tielka maju cosi do seba.
Treba si hladat specialne, tenke, konstruovane na odvod potu. Su drahsie, ale investovat sa oplati.
Inak pri slusnom code dresse vo firme je kosela bez tricka ci tielka nepripustna :)
lujza.j
10.08.15,15:41
moj chlap v kuchyni...kuchársky rondon a pod...biele tričko.....o akom horku je reč...:eek:
buchač
10.08.15,15:42
ivka70 (Dnes 18:29) To by si sa cudoval, ze tie tricka ci tielka maju cosi do seba....je kosela bez tricka ci tielka nepripustna
=================================
Ivka

Ja Ta len doplním .
Niekde sa MUSELI - MUSIA.
My sme mali zakázané ... no aj napriek určitým postihom som porušoval ustrojovací predpis a nosil tričká pod bundošku.
...začal som ako prvý (na útvare) a neskôr sa to ujalo, keď som vysvetlil dôvody. Šak mariňáci nie zo srandy takto chodia oblečení.

Ale čo už...nech robí jak chce...
SamuelG
11.08.15,07:09
Nie nikdy pradlo neperiem pred prvym pouzitim. Nie nereklamoval. Som myslel ze asi ja robim nieco zle kedze sa to prejavilo u viacerych kosiel z roznych obchodoch
SamuelG
11.08.15,07:12
Noo ono kosela nie je triko. V tychto teplach by som musel prat koselu zakazdym ked pridem z vonku domov co by mi az tak nevadilo keby kosele nebolo potrebne zehlit bo to uz je celkom ze makacka ;) skor by som preferoval pripravok ktory pridam do prania a ktory by ochranil farby pred potom v kombinacii s ostrym slnkom ;) asi science fiction :D
SamuelG
11.08.15,07:16
Noo ja kupujem sem tam aj znackove drahsie veci ale popravde nevidim v nich rozdiel oproti tym lacakom. Vela krat aj u drahsich veci je kvalita otrasna.
SamuelG
11.08.15,07:18
Ja som nenapisal ze sa zdravo stravujem iba ze sa o t snazim ;) z mojho pohladu totiz sucastna veda vie prd o tom co je zdrave a co nie to ani nehovorim o kvalite potravin ;)
SamuelG
11.08.15,07:25
No ja si cenim kazdu radu. Chapem ze toto zrovna nie je problem co trapi ludstvo ale mna to celkom dost sere. A nie kosele nosit nemusim len v nich vypadam menej dementne tak ich mam preto rad ;) a mas pravdu monterky som este na sebe nemal v lete ;) a ano kvalita tych kosiel rozhodne nepatri k najlepsim ale co uz si clovek moze dovolit zo statneho platu ktory je vysmechom z ktoreho by nejeden zaplakal :D
lujza.j
11.08.15,07:30
Tiez mam statny plat...kostym za 1e zo sekaču:D:---
BXLmiami
11.08.15,09:23
V týchto teplách jednoznačne treba prať košeľu po každom použití.A taktiež najprv oprať až potom obliecť.
lujza.j
11.08.15,09:40
Samuel...sa mi zda,ze to moc prezivas:D:--- ...nosis kosele dobrovolne:eek:...divné....
avalik
11.08.15,10:51
Asi by si mal zacat ... nevies ake chemikalie boli pouzite pri vyrobe - farbenie, nekrciva uprava ... a kde vsade sa to valalo, v akych rukach ... na ustalenie farieb sa pouziva ocot do prania.
lujza.j
11.08.15,11:32
Nove veci neperie:eek: fuha.....okrem chemikalii...to mohol skusat aj pista lakatos:D...v dm-ke kupujem....dezinfekciu k praciemu prostriedku...
Kabaka123
11.08.15,11:40
môže to spôsobovať nestálosť farieb, priateľ má firemné kvalitné značkové trička adler a tiež púšťajú farbu a nemusí sa ani potiť, vyzlečie tričko a farbu má pod pazuchami... jeho tričká ani neperiem, iba samostatne namočím do prachu (resp.) s vodu a vyžmýkam...
Peggynka
11.08.15,13:02
Aj môj syn má firemné adler a všetky išli po vyfasovaní do vriacej vody a odvtedy nepúšťajú (tmavomodré).
Kabaka123
11.08.15,13:56
môj priateľ má čisto žlté, alebo čisto čierne, alebo z dvoch tretín čierne a jedna tretina žltá -a toto sa naozaj nedá skombinovať s ničím - ani s tmavým ani so svetlým... myslíte, že by vriaca voda zabrala aj teraz, keď už sú prané alebo to mám skúsiť iba pri nových?
Peggynka
11.08.15,14:39
Ak stále púšťajú,tak hej.Ja by som to strčila na pár minút do horúcej vody;alebo ich porazí alebo prežijú :D Aj žehlenie zafixuje farbu,len logika nepustí,keď je tam,že na 40°C pranie,tak ani žehliť by sa to nemalo na viac,ale ja kľudne do vody na 60°C,lebo žehlička by mohla prepáliť šitie,to je PES a ten neznesie :)
korela
11.08.15,18:55
A to sú tí pracovníci ochotní nosiť? Dal to niekto už posúdiť zo zdravotného hľadiska? Veď tá farba putuje do organizmu.
Peggynka
11.08.15,20:03
Keby len to :eek: deti robia na záchranke a oblečenie z "igelitu",nedá sa to prať na viac ako 40°C (všetko je to infekčné !) pritom je dané od hygieny,za akých podmienok treba takéto oblečenie ošetrovať.Nikto to nerieši,hlavne,že paráda.Potia sa v tom,no hrôza.
lujza.j
12.08.15,05:59
bettylou
12.08.15,06:09
a zato sa potíš viac na ostatných častiach tela, pretože telo sa nejak ochladzovať musí. :D
Peggynka
12.08.15,06:31
Dík,Lui,pôjdem kúpiť :)
tatiana:)
12.08.15,06:38
to máš dobré ja som si kúpila tričko oprala ho potom si ho obliekla spotila som sa a zafarbilo mi kožu a to nebolo tričko za 5€ skoro ma porazilo
lujza.j
12.08.15,06:58
Peggy...ale nadavam ako avivaz...ale pridam k prasku...neviem ci je spravny sk preklad...raz som mala take od formilu z lidla....
Peggynka
12.08.15,07:38
Ja prečítam nemecky :)
Kabaka123
12.08.15,08:49
ja tiež kupujem formil z lidla
lujza.j
12.08.15,09:52
Toto bol formil dezinfekcny...pridavok k prasku...uz ho viac krat nemali...
korela
12.08.15,09:55
Peggynka, pozrela som si zloženie červených záchranárskych oblekov, je tam vtkané strieborné vlákno kvôli antibakteriálnosti.
Inak som vždy podvedome vnímala ich oblečenie ako popisuješ, a hlavne nepohodlné. Ale zrejme to má tiež svoj dôvod, bezpečnosť v exteriéri. Kedysi pri pohotovosti v domácnosti prišiel lekár v bielom plášti, dnes navštívia človeka traja ľudia v červených krunieroch. A v horúčavách, naozaj nič závideniahodné.
V zložení vysoký podiel PES, zbytok bavlna - košele...
Peggynka
12.08.15,14:00