henrieta12
11.08.15,11:35
Dvaja súrodenci spolu vlastníme rodinný dom. Brat má podiel 3/4 a ja 1/4. Brat dal ohodnotiť dom za symbolickú cenu a teraz ho chce predať. Ja ten dom nechcem predať. Brat chce odo mňa odkúpiť môj podiel za symbolickú cenu. Jeho právny zástupca sa mi vyhráža, že ak to neodpredám bude to riešiť cestou súdu. Môže mi súd prikázať odpredať môj podiel? On ten dom chce následne predať za trhovú cenu. Ja žiadam 1/4 z trhovej ceny, on mi ju nechce dať. Prosím poraďte.
Oliwa
11.08.15,09:36
Môže...
henrieta12
11.08.15,09:45
ja som mu ponúkala odpredať jeho podiel. ale on to nechcel kúpiť za cenu ohodnotenú znaleckým posudkom. chce to predať za trhovú cenu.
Oliwa
11.08.15,10:09
Ako si mu mohla ponúkať odpredať jeho podiel?Hádam svoj, nie?
sosak
11.08.15,10:16
Navrhni bratovi, že odkúpiš jeho 3/4 za cenu, za ktorú chce odkúpiť tvoj podiel.
henrieta12
11.08.15,10:23
to som mu navrhla, ale on stým nesúhlasí. On to chce predať za trhovú cenu.
sosak
11.08.15,10:29
Daj mu to písomne, doporučene, aby si mala doklad, že si mu navrhla odkúpenie jeho podielu za cenu, za ktorú ti ponúka za tvoj podiel, ohľadom jeho pofidérneho odhadu ceny domu.
dmc
11.08.15,10:31
a co takto celu nehnutelnost predat za trhovu hodnotu a peniaze si podla podielu rozdelit.
arizona
11.08.15,10:32
Daj si dom ohodnotit sam. Potom navrhni bratovi cenu,za ktoru si ochotny predat svoj podiel.
Ak brat odmietne,ty budes pred sudom kryty.

Sud moze,aj nemusi schvalit predaj tvojho podielu. Zalezi od okolnosti. Ak dokazes,ze si bol ochotny sa dohodnut o rozumnej cene,ale on odmietal a ponukal cenu podhodnotenu,mas velku sancu uspiet.
Nedaj sa vystrasit bratovym pravnym zastupcom.
Jednaj radsej pisomne,aby si mal dokaz.

Ty,ako spoluvlastnik nehnutelnosti mas predkupne pravo. Brat nemoze predat za trhovu cenu a tebe ponukat iba nejaku almuznu.
Peggynka
11.08.15,10:45
Máš predkupné právo: http://daneapravo.sk/nasledky-porusenia-predkupneho-prava-podielovych-spoluvlastnikov/ ...treba postupovať podľa zákona.Je zjavné,že on a aj jeho právny zástupca chcú vyťažiť z tvojej neznalosti zákona.Nedaj sa.
Peggynka
11.08.15,10:47
Asi o to ide...špekulácia zo strany brata,ako ju obabrať o peniaze :D
Consultix
11.08.15,12:41
Okrem toho by ma zaujimalo, ze co je to "ohodnotit dom za symbolicku cenu". Kazdy sudny znalec bo mal postupovat podla rovnakych predpisov a tabuliek. Takze dvom znalcom by mala vyjst v podsate rovnaka cena. Ak znalecka cena Tvojho brata je podozrivo nizka, tak jeho znalec zjavne nepostupuje uplne koser a kludne tym mozes argumentovat, ze narobis zle aj jemu...
Peggynka
11.08.15,12:55
Tu je diskutabilný aj postup právneho zástupcu-nátlak a zneužitie neznalosti zákona.
Andy Kralik
11.08.15,14:53
Všetko písomne a nedaj sa!
Mária27
11.08.15,16:27
Na súde môžeš povedať, aby dom prisúdili tebe, že bratovi vyplatíš o čosi viac :)