Erik Veselý
11.08.15,12:50
Dobrý deň všetkým.

viem že je tu viac vlákien s témou "sused má okno do mojho dvora" čítal som ich ja Vás ale poprosím o radu k troška inej variante tohto problému.

Máme peknú širokú záhradu bez akejkoľvek stavby (je to ale stavebný pozemok priamo v obci a raz tam niečo azda postavíme).

Sused má dom priamo na hranici, teda obvodový múr jeho domu prakticky tvorí hranicu. A v tom obvodovom múre mal roky taký nempriehľadný mliečny svetlík neotvárateľný šírka asi 0,5 m výška asi 1,2 m.

Dnes dojdem na záhradu a čo nevidím = cez víkend si šikovne vybúral svetlík a zamuroval normálne jednookno tej istej veľkosti s bežným sklom a sieťkou proti hmyzu. Ani som si ho najprv nevšimol ale kukali z toho okna na mňa, sledovali ma ako robím na záhrade :) a človek to nejako vycíti tak kukám a hop, normálne okno.

Ńa moje prekvapenie reagoval agresívne s tým že na to nepotreboval ani moje povolenie, ani môj súhlas lebo na mojom pozemku neni žiadny dom. Pozemok mám široký asi 10 m a z druhej strany ďalší sused má dom ďaleko, takže som jediný komu to vadí...

Moja otázka:

Prosím Vás naozaj k tomu oknu nepotrebuje / nepotreboval môj súhlas len z toho dôvodu že ja tam nemám žiadny dom? Čo s tým môžem spraviť..?

Ďakujem Vám pekne za odpovede.
Peggynka
11.08.15,11:05
Na to ti odpovedia na miestne príslušnom stavebnom úrade;ak je to stavebný pozemok ,budeš v budúcnosti stavať a znižuje to hodnotu pozemku.
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/je-potrebne-povolenie-na-osadenie-okien-smerom-k-susedovi/
arizona
11.08.15,12:13
Tak mu ten pohlad spijemni. Taka pekna latrinka,kopa hnoja,ci nieco podobne spravia svoje :D
Chobot
11.08.15,12:39
Pokiaľ nemenil rozmer okna, tak na výmenu okna nepotrebuje súhlas nikoho, ani stavebné povolenie ani ohlásenie stavby. KEby aj stavbu ohlásil, ty by si nebol účastníkom konania a nemal by si možnosť voči tomu namietať.

Ak je ten dom na hranici pozemku, vybuduj na svojej strane pred tým oknom vysoký plot, trebárs aj z dreva, aspoň do výšky hornej hrany okna, nech si pozerá na ten plot.
Peggynka
11.08.15,12:59
Mal tam svetlík s mliečnym sklom 500x1200mm a ten vybúral a dal okno -zmena vzhľadu domu :)
misoft
11.08.15,13:10
A čo takto mu tam brečtan nasadiť? Kua - ten bude mať radosť....
Erik Veselý
11.08.15,13:40
Ďakujem za jasnú a jednoznačnú odpoveď, aj keď obsahuje presne to čoho som sa obával :-) Vďaka Poraďáci, ste super.
Kabaka123
11.08.15,14:13
:):):)
arizona
11.08.15,15:54
Chobot,mylim,ze sa mylis. Lebo ked niekto chce robit okno smerom k susedom,potrebuje ich suhlas,musi predlozit projekt. A tie okna k susedom maju zvacsa podmienku,ze musia byt malych rozmerov a mliecne. Takze ak dostali suhlas mat mliecne skla,nemozu ich po case zmenit za ine,priehladne. Mozno na stavebnom urade sa da dohladat povodny projekt,kde je to uvedene
bodliak
11.08.15,16:46
Chodil by som mu cez to okno čumieť do domu.
misoft
11.08.15,18:09
marleau
11.08.15,19:12
2 veľké tuje by som tam teatrálne za hlasnej hudby sadil celú sobotu, nech teda čumia
viktorviktor
12.08.15,10:55
nič, okno neurobil aby na teba mohol pozerať, potrebuje vetrať, v záhradkách pozerá každý na každého, keď budeš stavať tak to budeš riešiť a tvoj dom môže byť úplne inak otočený a na poschodí urobíš okná na jeho dvor
korela
12.08.15,11:08
My na seba nevidíme zo žiadnej strany, lebo ploty. Ale okno by mi od suseda prekážalo najmä z toho dôvodu, že človek si môže vychutnať práve zvukové súkromie pri dome, nie niekde v záhrade. Aj keď to závisí od veľkosti pozemku. Pokladám to za prirodzenú "utesnenú" zvukovú clonu. Aspoň jedno miesto by malo na pozemku takéto existovať. Inak je komfort fuč.
Nakoniec je to aj v zákone.
Raz som čítala vyhodnotenie slovenskej klasickej dedinskej architektúry architektmi.
Dedina - na každej parcele dlhý dom, za ním hospodárstvo, celé ulice rovnaké. Ľudia mali vo dvoroch súkromie, ani domáce zvieratá ich tak nerušili ako dnes. Ľudia si nevideli do hrncov.
Najmä 70. roky sa podpísali pod nový vzhľad obcí a stratu súkromia výstavbou štvorcov. Je rozdiel medzi dedinským domom a mestskou vilou a spôsobom života.
Preto je toľko ľudí nespokojných. Je to neprirodzené.
viktorviktor
12.08.15,11:23
no určite nevideli do hrncov keď ich v dvore bývalo 7 rodín, to nepoznáš ako nevesta vybehla ráno na potrebu, pobehovala po dvore a pokrikovala z ktorých som ja dverí :-)))
bjuty smis
12.08.15,11:26
a ako mu v tom vetraní bránilo mliečne sklo ??
viktorviktor
12.08.15,11:31
...v tom obvodovom múre mal roky taký nempriehľadný mliečny svetlík neotvárateľný ......
korela
12.08.15,11:45
Keby tam mal sklobetón, už to by bolo lepšie riešenie, ako iba mliečne sklo. Ak si chce odvetrávať nejakú miestnosť, všetko sa dá technicky vyriešiť bez obťažovania susedov.
On si vymenil okno, má ho otvárateľné, či nie?
Ty spomínaš na dedinské domy z akého storočia? Ja som nepoznala žiadny dom so siedmimi rodinami. Iba dobrý zvyk, že rodičia išli na starobu na výmenok. T.j. dpredu sa presťahovali mladí, rodičia sa utiahli dozadu. Výborná trojgeneračná usadlosť s výhodami, istotami, kontaktu, výchovy detí. Všetci sa navzájom potrebovali aj pomáhali si.
viktorviktor
12.08.15,11:48
horniaky a dolniaky východ a západ je rozdiel a čo je o 10, 20, 30 rokov staršie je už aké storočie :-), čo som nevidel nieje?
bjuty smis
12.08.15,11:51
a čo vadí zadávatelovi ? vetračka, alebo že naň čumia ?
buchač
12.08.15,12:25
viktorviktor (Dnes 14:48) ... čo som nevidel nieje?
===============================

Viktor, to je inak, aj keď máš pravdu...;)

Ono DOM so siedmymi rodinami a DVOR so siedmymi rodinami nie je to isté.

Niekto zle číta a potom mentoruje, mudruje.... :rolleyes:..ALE hlavne nerozumie danej problematike....lebo NIEKTO nepozná.
viktorviktor
12.08.15,12:44
téma je hore
/dvere sú na dome aj keď vo dvore/
expeeert
13.08.15,04:53
Lenže kým tam nestojí žiaden dom, tak tam de facto žiadny susedia nie sú, takže pochybujem že by stavebný úrad od nich požadoval dať mliečne sklo k susedom do záhrady...
buchač
13.08.15,05:05
Sa mi zdá, že si nepochopil. Tému neriešim, tá mi je šuma fuk...ja mám tri okná do dvora k susedovi a všetko v pohode....;)

Ale si pozri korelin príspevok a mal by si pochopiť.
Lebo TY vravíš o DVORE a ona o DOME so siedmymi rodinami.

...a to je kuwa rozdiel.
buchač
13.08.15,05:07
Máme peknú širokú záhradu bez akejkoľvek stavby (je to ale stavebný pozemok priamo v obci a raz tam niečo azda postavíme).
Pozemok mám široký asi 10 m a z druhej strany ďalší sused má dom ďaleko, takže som jediný komu to vadí...
===============================
Ono 10 metrov nejak nic moc...
korela
13.08.15,06:41
buchač (Dnes 08:05) Sa mi zdá, že si nepochopil. Tému neriešim, tá mi je šuma fuk...ja mám tri okná do dvora k susedovi a všetko v pohode....

Ale si pozri korelin príspevok a mal by si pochopiť.
Lebo TY vravíš o DVORE a ona o DOME so siedmymi rodinami.

...a to je kuwa rozdiel.
---------------------------------------
Keď už tak siedmimi. V tom je fakt rozdiel. 3x a dosť.
"Tému neriešim, tá mi je šuma fuk.....ja mám tri okná do dvora k susedovi a všetko v pohode...."
Dobrým zvykom na Porade je riešiť otázku v téme.
.
viktorviktor (Včera 15:44) téma je hore
/dvere sú na dome aj keď vo dvore/
Máš pravdu, téma je o okne.
korela
13.08.15,08:15
Máme desiatovú pauzu, keďže žiadna reakcia?
kukučka
13.08.15,08:37
Buď to právo má a potom nemá dôvod byť agresívny, alebo to právo nemá a ty požaduj, aby tam dal mliečne sklo.
Ak ti to prekáža dnes, bude ešte viac ak tam ty, či tvoje deti postavíte dom - potom bude neskoro na nápravu.
Nerobila som žiadne schválnosti, len tým zhoršíš vzťahy a znížiš sa na jeho úroveň a to je ešte horšie.
misoft
13.08.15,15:57
Zháňa sa brečtan a sprej Ledové květy......:D:D:D