IvanaRO
11.08.15,13:24
Zdravím všetkých, poprosím o radu ako postupovať. Mám zákazkovú výrobu a stala sa mi až teraz prvá zlá skúsenosť s neprebratou dobierkou. Keďže tovar si zákazník objednal ako zákazkovú výrobu je nemožné daný produkt ďalej predať. Je možné vymáhať náklady na dopravu, skutočné výdavky alebo celú hodnotu dobierky?Ďakujem za rady Ivana
Peggynka
11.08.15,12:10
Závisí od toho,do akej miery máš prepracované Obchodné podmienky a či vieš dokázať,že zákazník bol s nimi oboznámený.Ak áno,tak postupuješ podľa zákona s vymáhaním škody,ktorú zákazník zavinil nedodržaním zmluvy.
arizona
11.08.15,12:10
Ano. A Predpokladam,ze mas aj v obch.podmiench uvedenu tuto skutocnost.
Consultix
11.08.15,12:13
Predpokladam, ze sa jedna o odberatela obcana, nie o podnikatelsky subjekt. V tom pripade sa riadime Obcianskym zakonnikom:

§ 644
Ak ide o zhotovenie veci na zákazku, vznikne objednávateľovi právo, aby mu zhotoviteľ podľa jeho objednávky vec zhotovil, a povinnosť zaplatiť zhotoviteľovi cenu za zhotovenie veci.

§ 650
(1) Objednávateľ je povinný prevziať vec najneskôr do jedného mesiaca od uplynutia času, keď mala byť vec zhotovená, a ak bola vec zhotovená neskôr, do jedného mesiaca od jej zhotovenia. Ak tak neurobí, je povinný zaplatiť dohodnutý poplatok za uskladnenie.
(2) Po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa, keď bola vec zhotovená, môže zhotoviteľ s vecou voľne nakladať. Pokiaľ sa mu nepodarí vec speňažiť alebo iným spôsobom s ňou účelne naložiť, má zhotoviteľ právo, aby mu objednávateľ zaplatil cenu zhotovenia diela. Objednávateľ má právo na vrátenie ceny za použitý materiál, ktorý dodal na zhotovenie veci.
Odberatel ma teda povinnost Ti zaplatit za dielo dodane na zakazku. Lehotu na prevzatie ma mesiac, takze nestaci uplynutie uloznej doby na poste. Napis mu vyzvu, aby si to prisiel prevziat, alebo nech uvedie sposob, akym mu mas dielo dodat (ak to nebolo dohodnute v zmluve).
Ak do 6 mesiacov si to neprevezme, mozes to spenazit lubovolnym sposobom. Ak sa Ti to nepodari, mozes ho zalovat o zaplatenie ceny za dielo.
IvanaRO
11.08.15,12:14
na e- shope máme obchodné podmienky vypracované dobre s tým nemám problém, lenže toto bola kúpa sprostredkovaná cez bazar a tu zákazník s podmienkami nemusel súhlasíť
IvanaRO
11.08.15,12:23
Ďakujem moc za radu
Mila123
11.08.15,12:27
ale ja sa pýtam, ako zákazník mám právo cez e shop vrátiť tovar bez udania dôvodov, dokonca mi musia vrátiť peniaze, alebo sa mýlim??????
Consultix
11.08.15,12:35
Peggynka, v tomto pripade to nie je vec obchodnych podmienok, ale vyssej pravnej formy: zakona. S lehotami, ktore som uviedol v odpovedi. O to viac, ze sa jedna o zakazkovu vyrobu a nie o predaj tovaru
Peggynka
11.08.15,12:35
Lenže ty si nepredávala hotový výrobok,ty si ho vyrábala;takže si mu mala zaslať návrh zmluvy s poznámkou,že ju môže upraviť a potom by si súhlasila/nesúhlasila s tým návrhom.A to by bola pre teba záruka,že sa domôžeš svojich práv.Na zákazkovú výrobu sú dôležité zmluvy (termín,cena,záloha,vzhľad a funkcia výrobku...).
Consultix
11.08.15,12:37
Presne ako pises. Ale zakon si nevyzaduje pisomnu formu. Predpokladam, ze je k tomu nejaka komunikacia z webshopu, alebo nasledne mailova komunikacia. Tym dodavatel unesie dokazne bremeno v pripade sudneho dokazovania.
IvanaRO
11.08.15,12:38
ja beriem tovar nazad aj bez udania dôvodu pokiaľ sa dá tovar ďalej predať. Ak si však dáte vyrobiť niečo na mieru je to niečo iné
Peggynka
11.08.15,12:39
Hehe,to si z palca vycucám? (Pochybujem,keď je to tak ako píše o 15:14 :D) Však nemá zmluvu :eek:
Peggynka
11.08.15,12:43
SOI spochybňuje aj Obchodné podmienky na e-shopoch z dôvodu,že zákazník je znevýhodnený,lebo nemá možnosť na nich nič meniť :eek: Katastrofa.Tento štát chráni najmä chytrákov.
Peggynka
11.08.15,12:45
Ale nie tovar vyrobený na zákazku,ten má iné podmienky.A je spravidla nepredajný.Pozri tu-neprebratá výroba:http://www.svetdvierok.sk/zlava-70/
bomo
19.10.15,10:24
Ak je tovar vyrobený na zákazku, vtedy spotrebiteľ nemá právo na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu. Teda takýto tovar nemôže vrátiť. http://www.uspesne-podnikanie.sk/predavate-tovar-cez-internet-dokedy-ho-moze-zakaznik-vratit