MT1989
11.08.15,13:36
Dobrý deň poraďáci,
potrebujem poradiť ako zastaviť alebo vyriešiť dražbu domu. V skratke aby ste mali predstavu o čo ide: Rodina A potrebovala peniaze, avšak nemali možnosť zobrať si hypotéku, preto cez rodiinú známu im pomohla rodina B. Rodina B vybrala z banky hypotéku, dom rodiny A bol založený. Hypotéka sa rozdelila medzi rodinu A a B, samozrejme aj rodinná známa dostala odmenu za sprostredkovanie. Dohoda bola nasledovná - kedže rodina B mala na svoje meno hypotéku, rodina A im posielala mesačne splátku vo výške cca 100€, primerane k podielu hypotéky ktorá sa rozdelila. Rodina B mala banke platiť celú mesačnú splátku, čiže svoju časť hypotéky plus tých 100€ od rodiny A. Avšak rodina B neplatila banke nič, že vraj zlá finančná situácia. Ešte aj tych 100€ od rodiny A si nechala a použila na svoje veci. Rodina A platila poštovou poukážkou, čo môže aj zdokladovať. Rodina A sa o neplatení hypotéky dozvedela až prišli papiere o dražbe. Prvá dražba dopadla neúspešne. Rodina B prerušila veškerú komunikáciu, s bankou aj rodinou A. Malá perlička o rodine B je že už pred touto hypotékou si jednu brala, v tom čase sa tvárila že na to má, i keď pravda bola taká že neboli na tom finančne dobre a hypotéku by nezvladali platiť, dá sa povedať že banku oklamali. Aby si aspoň nejako zachránili prvú hypotéku a svoj vlastný dom, preto "pomohli" rodine A. Toto všetko sa rodina A dozvedela bohužial už pozde. Momentálne je na dom rodiny A vyhlásená druhá dražba. Rodina A nemá na zaplatenie hypotéky a ani vyrovnanie dražby (odkúpenie nehnuteľnosti). Preto chcem vedieť aké má možnosti rodina A? Právne, neprávne, proste hocijaké, nakoľko nemá peniaze a ani možnosť opustiť svôj dom a ísť bývať niekam inam. Rodina A kedže im ide o strechu nad hlavou je ochotná prevziať hypotéku na seba a platiť ju riadne ako sa má. Ale banka takúto možnosť akosi nechce a ďalšiu hypotéku si pre zápis v registri neplatičov (iné,predošlé dlžoby) a slabý príjem nevybavia. Je na slovensku možnosť akýmsi spôsobom to to vyriešiť? Je tu niekto kto sa týmto zaoberá? Kto by pomohol? Podľa mňa, kedže rodina B oklamala rodinu A a k tomu si ešte aj nechávala peniaze, ktoré im rodina A posielala na splátku, by mohlo ísť o podvod a dalo by sa s tým obrátiť na súd. Akákoľvek pomoc a rada mi príde vhod. Ospravedlňujem sa za možno nedokonalý a nepodrobný popis, ale je to celé dlhé a času je málo. Ak chce niekto vedieť detaily tak napíšte. Ďakujem
Chobot
11.08.15,12:27
Popis je dobrý, pochopili sme. Čo k tomu povedať?

Nuž, čo si obe rodiny navarili, to si aj zjedia. Nechápem rodinu A, že išla do takého rizika a boli ešte aj takí lajdáci, že sa o úver nezaujímali. A že to nechali dôjsť do štádia dražby.

Obávam sa, že v tomto štádiu už niet pomoci. Dom bude asi vydražený, predaný. Aj keď nemajú kam ísť, budú musieť z domu odísť. Ak to kúpi hrubokrký záujemca, ten už si spôsob, ako ich dostať z domu nájde. A následne sa môžu s rodinou B súdiť do súdneho dňa. Či ide o podvo, to by musel posúdiť vyšetrovateľ a prokurátov na základe trestného oznámenia. Možno sa preukáže, že to nebol podvod, ale iba bezdôvodné obohatenie. Rodina A môže od rodiny B vymáhať tie peniaze, ktoré im zaplatili. A ak mi zoberú dom, tak aj hodnotu domu si môžu súdne vymáhať.

Strašnú hlúposť spravila rodina A, ale to už asi teraz vedia.

Jediné, čo sa dá poradiť je, že nech si hľadajú náhradné bývanie, trebárs aj podnájom a nech si pripravia peniaze a nervy na súdny spor, ktorý sa bude vliecť roky.
Oliwa
11.08.15,17:59
Nechápem, prečo tých 100 eur platili rodine a nie rovno do banky na účet... Netušíme, o aké časové obdobie ide, ale dom sa do dražby nedostane z mesiaca na mesiac, tobôž už do druhej... A ako chcú poštovými poukážkami zdokladovať, že posielali peniaze na splácanie úveru??? Variabilným symbolom, či ako? Žasnem, ako majú niektorí ľudia "ošetrenú" strechu nad hlavou...
Ak nemám peniaze na dom, ani možnosť zobrať si hypotéku, tak si ju proste nezoberiem a prikryjem sa takou perinou, na akú mám... Ááále nie, niekto chcel dobehnúť banku... a teraz ich dobehla banka /a okrem nej aj rodina a rodinná známa/...
Drahá skúsenosť. A to nie som si celkom istá, či im nehrozí niečo zo strany banky, keďže ju vedome "uviedli do omylu" s cieľom získať peniaze... Ďalej ako napísal Chobot... Vyriešiť podstatne skromnejšie náhradné bývanie, zvážiť, či vôbec majú dôkazy a šancu na podanie trestného oznámenia, vziať rozum do hrsti, psychicky sa pozviechať a začať odznova... Sú aj iné hodnoty v živote ako kopa tehál...
misoft
11.08.15,18:07
Jediné, čo s tým zdokladujú bude to, že to posielali rodine B. Ak nemajú žiadny papier o dohode, ako sa bude platiť tá hypotéka, rodina B môže tvrdiť, že im niečo splácali......
Oliwa
11.08.15,18:17
Veď to som mala na mysli... Rodina B môže dokonca tvrdiť, že im tie peniaze darovali, alebo ich podporovali v čase ich finančnej núdze...
branislavp
12.08.15,01:19
Poraď sa na prokuratúre, či je možné takýto prípad riešiť cez nich. Tam je to bezplatné. Uvidíš, čo tam poradia.
dmc
12.08.15,04:26
V tomto pripade ide o spor obciansko-pravny a nie trestno pravny. Prokuratura ich odporuci na obciansko-pravne konanie. Tu ide o ludsku hlupost a naivitu ktora sa bohuzial tresta sama. Preukazat umysel strany B - ze v case ked si brala hypoteku vedela ze nebude moct splacat bude takmer nemozne. Banku to velmi nezaujima - pretoze ma rucenie nehnutelnosotu strany A - ktora z rucenim suhlasila.

...ale zase za opytanie nic neda.....
MT1989
12.08.15,06:10
práve takéto rady som očakával, to že je rodina A v koncoch viem aj bez Vás, ale ďakujem za komentár, avšak predpokladám že to nieje ojedinelý prípad na slovensku a už vôbec neverím že to nemá riešenie
Chobot
12.08.15,06:30
Má to riešenie. Zohnať peniaze a zaplatiť úver. Inak prídu o dom.

Ak prídu o dom, ďalším riešením je robiť naprieky a neodsťahovať sa z domu, ale súdiť sa so všetkými naokolo, naťahovať súdny spor a žiť roky v neistote.

Poznám jeden prípad, kedy nový majiteľ si vydražil podobne zhabaný dom (vlastník neplatil úver), ten podal žalobu proti nútenej dražbe a prípad sa naťahuje asi 12 rokov. ZAtiaľ tam pôvodný majiteľ býva, nový majiteľ má dom na LV-čku, ale nemôže s ním nič robiť. Ani predať, ani rekonštruovať ani vysťahovať pôvodného vlastníka. Tu som písal viac:

http://www.porada.sk/t235661-exekucia-spoluvlastnickeho-podielu.html
dmc
12.08.15,06:39
riešenie samozrejme má - len nebude príjemne pre rodinu A.
dmc
12.08.15,06:41
Oliwa
12.08.15,08:41
Lenže v tej diskusii píšu, že toto bola dobrovoľná dražba veriteľa a nie exekučná...Čo je v prípade otázky MT1989 pasé...
majkii
12.08.15,18:37
Tento príbeh mi pripomína trápenie môjho známeho, ktorému som sa v spore snažil pomôcť, žiaľ neúspešne. O neplatení úveru sa rodina A dozvedela až pred konaním dražby preto, že banka riešila vec s dlžníkom a nie s vlastníkom zabezpečovanej nehnuteľnosti.
Nebudem ti dávať falošné nádeje, existujú v podstate dve možné riešenia a záležia na viacerých okolnostiach najmä od výšky dlhu:

1.) rodina A sa dohodne s rodinou B na predčasnom splatení úveru, v tom prípade sa od dražby upustí. Tu musím pripomenúť, že rodina A získala peniaze z úveru, a zabezpečila úver svojou nehnuteľnosťou, takže je v jej záujme splatiť istinu a poplatky. O peniaze, ktoré posielala rodine B na splátku úveru vrátane úroku z omeškania sa môže rodina A domáhať na súde, pozor však na premlčanie.
Otázkou je, kto zaplatí poplatky za dražbu, tie nebudú malé, budú v tisícoch eur.

2.) rodina A môže vstúpiť do opakovanej dražby (nie je vylúčená z dražby na rozdiel od rodiny B) a nehnuteľnosť v dražbe môže kúpiť podľa možnosti za čo najnižšiu cenu. Táto možnosť je výhodná vtedy, ak výťažok z dražby bude nižší ako hodnota predčasne splatenej časti úveru. Rozdiel v úvere a výťažku totiž banka bude vymáhať od dlžníka t.j. od rodiny B. Ešte jedna vec, náklady držby sa odpočítavajú z výťažku, o to viac bude rodina B platiť.

Riešenie cez prokuratúru podaním trestného oznámenia nebude mať odkladný účinok na dražbu, taktiež v konaní bude ťažké preukázať úmysel rodiny B spáchať podvod.
Rodina A by mala urgentne zháňať peniaze na splatenie úveru alebo vydraženie nehnuteľnosti. Potom, môžu prísť na rad ďalšie právne kroky.
majkii
12.08.15,18:51
polož si otázku, čo v tejto chvíli rieši trestné oznámenie, resp. čo ním chceš dosiahnuť? neplatnosť úverovej zmluvy?
Treba si uvedomiť, ak by aj bolo začaté konanie, to môže trvať roky a počítať sa bude až právoplatné rozhodnutie súdu. Dovtedy bude mať chalupa dávno nových vlastníkov.
Samozrejme a jednoznačne treba podať TO, ale nespoliehajte sa na to, že dražbu odvrátite.
branislavp
12.08.15,20:26
Poznám prípad, čerstvý, keď matka darovala rod.dom svojej dcére, ktorá ju mala doopatrovať. Dcéra vyriešila bývanie svojho syna tak, že prepísala ten dom na syna. Syn býval s babkou v tom dome, zobral si hypotéku na rekonštrukciu bytu-prístavba. Všetko išlo a vyzeralo tak, že je všetko O.K., až sa jedného dňa syn vyparil z domu a zanechal dom v ohrození - dospelo sa ku dražbe. Babka, ktorá žila v tom dome s vnukom prispievala na chod domácnosti . Dom vydražila určitá firma aj s babkou v ňom. Babku o tom všetkom rodina nechcela informovať, šetrili ju, aby nedostala infarkt. Prednedávnom došlo ku zmene vlastníctva toho domu, firma odpredala ten rodinný dom dcére, ktorej ho vlastne predtým darovala jej matka.
Ja si myslím, že každý prípad je iný, preto som poradila, urobiť aj takýto krok neodkladne-navštíviť osobne prokuratúru a bolo by vhodné priniesť aj tú dohodu o splátkach rodiny A.
branislavp
12.08.15,20:57
Pokračujem ďalej. Z príspevku MT 1989 je hneď jasné a zrozumiteľné, že rodina B mala v úmysle poškodiť v zlej finančnej situácii rodinu A. Práve takí nešťastníci a naivní sa svojim nepremysleným konaním dostali do poriadnej kaše. V dobrej viere sa dohodli tak ako sa dohodli a tak sa ešte väčšmi dopracovali do nezávideniahodnej situácie.
Keď je tento prípad v takej polohe - v dražbe, urýchlene treba konať, ale rozumne, aby sa opätovne rodina A nedala niekým dobehnúť. Nutné je navštíviť aj opakovane banku, ktorá dala hypotéku, riešiť tieto problémy s ňou.Poučný príspevok je aj od majkii.
MT1989
13.08.15,08:12
komunikácia s bankou bola, a nie jedna, bohuzial neuspešne, kedže hypotéka je na rodinu B, po začatí dražby (prvej) banka s rodinou A už vôbec nekomunikovala, že sa ma obrátiť na dražobnú spoločnosť, tá však tiež nič, bud zaplatíte alebo bude dražba, aj to bolo len medzi 4 očami kedže je to cele medzi rodinou B a bankou, čiže rodina A nedostala ani šancu nejako riešiť túto situáciu, ani od banky ani od dražobky, nahliadnutie do spisu, proste nič, pričom sú vlastníkmi, nemalo by byť v snahe banky takúto vec riešiť? viem a chápem, ide im o peniaze a chcú ich spať ale v rámci dobrých mravov a reputácie banky by mali aspon nejakú ochotu prejaviť nie len tak zobrať niekomu strechu nad hlavou
Oliwa
13.08.15,08:48
Sorry, ale odvolávať sa na dobré mravy, keď ide o prachy... Biznis je biznis, žiaľ... Nemôžeš očakávať od banky viac empatie ako od vlastnej rodiny...
branislavp
13.08.15,14:57
Ešte ma napadla jedna myšlienka, topiaci sa aj slamky chytá. Urobte všetko preto, aby ste sa osobne stretli s p. prezidentom
Všetko mu pravdivo vysvetlite a žiadajte u neho pomoc, radu. Myslím to úprimne vážne. Hodne šťastia.
majkii
13.08.15,21:39
MTI989, nepíše sa mi to ľahko, ale rodina A podvádzala, keď chcela úver od banky no nespĺňala podmienky, tak cez rodinu B obišla podmienky banky. Rodina A ako si spomínal nemôže prevziať úver, keď nie je bonitná a banka to dobre vie a považovala by to za rizikové aj vzhľadom na úverovú minulosť rodiny A. Takže očakávať ústretové kroky od banky je nereálne.
Treba si ešte uvedomiť, že v tomto prípade je v prvom rade banka poškodenou stranou
branislavp
14.08.15,03:17
majkii, úplný súhlas,aby sa dostali k hypotéke podvádzali obidve rodiny, banka to rieši založenou nehnuteľnosťou.