Moravcová
11.08.15,15:31
Prosím vás o radu.
V roku 2013 som si na Daňovom úrade založila DIČ za účelom vydania a predaja knihy. Zobrala som si úver 10.000 eur na vydanie knihy, z toho 9.000 eur vyplatila grafičke a knihu som vlastným nákladom vydala. Za rok 2013 som daňové priznanie nepodala nakoľko mi na DÚ povedali, že zatiaľ som nič nepredala tak načo. Za rok 2014 som predala knihy v hodnote 6.800 eur, avšak náklady som mala 2.000 eur a plus 3500 eur splácanie úveru, ktoré mi však účtovníčka nezarátala do Daňového priznania, čo spôsobilo že som musela zaplatiť daň, a vzhľadom na vysoký príjem /6.800 e/ odomňa požaduje aj zdravotná poisťovńa výmer za rok 2014 a to 350 eur. Hoci realita je iná, nakoľko som mala vysoké výdavky aj kvôli splácaniu úveru, lenže to splácanie nie je uvedené v Daňovom priznaní. Teraz mi prišiel zo zdravotnej poisťovni nedoplatok 350 eur. Môžem ho čakať asi aj zo sociálnej poisťovni? Som nezamestnaná, bez príjmu. Založila som si DIČ len za účelom že vydám knihu a po predaji ho ihneď zruším. Išľlo o jednorázovú činnosť. Prosím vás o pomoc a radu ako mám vysvetliť zdravotnej poisťovni, že nemám na odvody, hoci chápem, že som zarobila na papieri viac ako ich stanovená čiastka a preto odomňa pýtajú peniaze, ale stále ešte splácam úver na knihu, ten úver, ktorý mi účtovníčka nezahrnula do daňového a teraz som, že úplne na mizine a s nedoplatkami. Viete mi poradiť? Nechcem sa dostať do ešte väčších problémov...
veronikasad
11.08.15,13:44
Poskytnutie úveru nie je príjem ovpl.základ dane, rovnako ako aj splátky úveru nie sú výdavkom ovpl.základ dane. Preto sa tieto položky neuvádzajú v DP. Účtovníčka postupovala správne.
Chybu si urobila, že si nepodala DP za rok 2013, v ktorom by si vykázala stratu z výdavkov, ktoré si zaplatila grafičke. Stratu si si potom v nasl. rokoch mohla umorovať.
Moravcová
12.08.15,11:23
Ďakujem pekne za odpoveď. Áno bola to zrejme chyba. Na Daňovom úrade som sa pýtala a tam mi povedali v daný rok že za 2013 si nemusím podávať daňové. Pretože úver aj vydanie knihy a zaplatenie grafičke prebehlo v decembri 2013 a že ešte som aktívne nepredávala tak nemusím. Zrejme som mohla. Už sa to asi nedá ??? Čiže nič iné mi nezostáva len zaplatiť odvody 350 e zdravotnej poisťovni?