miso1973
11.08.15,21:02
Dobrý deň, mám nasledujúce otázky.
Mám 21 rokov a môj otec zomrel v roku 2007. O jeho smrti som sa dozvedel v roku 2009 náhodne cez internet. (nevyplýva zo zákona povinnosť zavolať na dedičské konanie všetkých žijúcich dedičov? Kto ma mal povolať? ) Moji rodičia sa rozviedli keď som mal 4 roky, otca si nepamätám, nikdy mi neposielal výživné, celý život sa skrýval a nikto nevedel kde je. V našom meste mojej matke v roku 2009 oznámili, že nárok na sirotský dôchodok (SD) nevzniká, a tak sa o to už nejako nezaujímala. No mne to nedalo, a síce už čas pokročil, chcem sa do toho obuť. Toho času som vysokoškolák, a bol som na sociálnej povinnosti, kde mi pani povedala, aké všetky doklady sú potrebné. Problém je v tom že skôr, než získam potrebné doklady chcem zistiť, či na SD nárok vôbec mám, pretože 2 pracovníčky mi povedali 2 rôzne veci. Jedna tvrdí, že stačí, ak mal nebohý odrobených aspoň 10 rokov za celý život, čo určite mal. Druhá pani však tvrdí, že keďže zomrel v roku 2007, treba to posudzovať zákonmi z daného obdobia, a síce, že nárok vznikne len vtedy, ak mal za posledných 10 rokov riadne odrobených 5 rokov, a tu by už bol problém, keďže pracoval viacmenej na dohody a tých 5 rokov v rokoch 97-2007 by som asi len sotva vydokladoval. Vie mi niekto poradiť, či sa do toho teda pustiť? Čo sa dá robiť v prípade zamietnutia SD? Vďaka za akúkoľvek radu, v prípade doplňujúcich otázok rád dopoviem.
misoft
11.08.15,19:26
https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_sirotsky-dochodok
= ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok
Z toho potom vyplýva:
http://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s
= Ak však poistenec dôchodkový vek dosiahol v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2007, na vznik nároku na starobný dôchodok stačí, ak získal aspoň 10 rokov obdobia dôchodkového poistenia.
Katy a R
11.08.15,19:31
čo sa týka dedičského konania - ak nemal majetok (čo je dosť pravdepodobné, keď ti neplatil výživné) - tak ani žiadne DK nebolo. - to by si mohol zistiť u jeho rodiny??
treba pozrieť zák o SP - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461 - je tam aj história.
k sirotskému dôchodku - aktuálne platný § 76
Podmienky nároku na sirotský dôchodok
(1)*Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, mal nárok na predčasný starobný dôchodok alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
(2)*Nárok na sirotský dôchodok nevzniká nezaopatrenému dieťaťu v pestúnskej starostlivosti po pestúnovi alebo po jeho manželovi.
(3)*Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.
(4)*Nárok na sirotský dôchodok zaniká dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť fyzickej osoby, po ktorej vznikol nárok na sirotský dôchodok.
(5)*Nárok na sirotský dôchodok zaniká vždy dovŕšením 26. roku veku dieťaťa.
.......
a v roku 2007 platný § 76:
(1)*Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
(2)*Nárok na sirotský dôchodok nevzniká nezaopatrenému dieťaťu v pestúnskej starostlivosti po pestúnovi alebo po jeho manželovi.
(3)*Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu.
(4)*Nárok na sirotský dôchodok zaniká dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť fyzickej osoby, po ktorej vznikol nárok na sirotský dôchodok.
miso1973
12.08.15,07:31
Otec zomrel vo veku 44 rokov. V období medzi 1982-1989 určite pracoval. Po 89 robil aj ako živnostník, aj na doody, aj riadne na zmluvy. Tých 10 rokov dôchodkového poistenia sa teda ráta za aké obdobie?
miso1973
12.08.15,07:33
Vďaka, ja som si myslel, že dedičské konanie je vždy po smrti každého, hoci bol i nemajetný. Jeho nemajetnosťou som si však nie veľmi istý, v minulosti jeho rodina vlastnila pozemky, lesy a pod. S jeho rodinou nie sme v kontakte, nevieme o nich nič. Je nejako možné zistiť, či nejaké dedičské konanie prebehlo?
veronikasad
12.08.15,07:34
choď osobne na pobočku sociálnej poisťovne, tam ti povedia presné podmienky. Samozrejme bez tvojho rodného listu a úmrtného listu otca to nepôjde ...
miso1973
12.08.15,07:52
bol som na poisťovni, v našom meste, v okresnom meste, a budúci týždeň sa chystám aj do krajského mesta, pretože zatiaľ som dostal 3 rôzne protichodné ifnormácie, tak preto píšem aj tu, že možno niekto má podobné skúsenosti.
veronikasad
12.08.15,08:06
Skús ešte zadať písomný dotaz na infolinku SP (do formuláru pre otázky), s uvedením všetkých podrobností, ktoré sú ti známe.
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s
Katy a R
12.08.15,08:37
k DK - len tip - najskôr zistíš u toho, kto vybavoval jeho pohreb...
Peggynka
12.08.15,08:48
Na konanie o dedičstve je príslušný súd, v ktorého obvode mal poručiteľ naposledy bydlisko, a ak nemal bydlisko alebo ak bydlisko nemožno zistiť, v ktorého obvode mal naposledy pobyt.Šancu máš,keď aspoň vieš,kde býval,navštíviť dotyčný súd a zistiť,čo v Rozhodnutí o dedičstve je.
Andyke
12.08.15,08:54
Suma pozostalostného dôchodku (v Tvojom prípade sirotského) sa vypočítava zo sumy dôchodku, na ktorý mal alebo by mal Tvoj zomretý otec nárok v čase smrti.


Keďže zomrel v r. 2007, treba splniť podmienky podľa zákona platného v r. 2007.

Pripájam Ti §-y, ktoré platili v r. 2007 :
§ 76
Podmienky nároku na sirotský dôchodok
(1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

§ 72
(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.
miso1973
12.08.15,15:42
vďaka za rady...začarovaný kruh,nezistím u dotyčných nič :)
Peggynka
15.08.15,09:29
Zadala by so žiadosť o informáciu na polícii v zmysle toho zákona §28: http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253 a tam by to v Registri obyvateľov malo byť,pretože pri úmrtí sa to tam zadáva. A od toho by sa odvíjala aj adresa súdu,ktorý prejednával dedičstvo.
Peggynka
15.08.15,09:31
Pozri môj príspevok :) 15.8. o 12:29
Katy a R
15.08.15,09:52
pegy - myslíš, žeby ho ako syna nezavolali na DK, ak nejaké bolo? (žeby ho "nevypátrali " ?).... a keďže neplatil ani výživné, skôr myslím, že DK ani nebolo - nejaké dlhy mal - už len na tom výživnom;)
Peggynka
15.08.15,10:14
Aj tu občas vidíš,akú prácu odvedú notári na DK,takže si nerobím ilúzie...môže sa to stať.Za info z Registra sa platí,tak ušetrili :D Ono v tom registri je len posledný evidovaný pobyt a keď ho tam nenašli,nikto ho nehľadal...ktovie,kto ho pochoval a práve to by mohli v registri mať (miesto úmrtia).
Katy a R
15.08.15,10:17
ale ak niekto chce dediť - hádam by si aspoň mohol pozisťovať, ako vlastne to bolo s úmrtím - a kto ho pochoval .. či?
Peggynka
15.08.15,10:25
Máš pravdu,ale keby sa na DK riešila aj morálka,tak mnohí by nedostali ani cent .
misoft
15.08.15,10:25
Nuž - to niekedy záleží i na tých notároch.... Sú takí, ktorí si svoju prácu robia zodpovedne (a preto si svoje poplatky zaslúžia) a sú takí, ktorí to robia "zodpovedne" - ak na prvýkrát nenájde dedičov, vycapí papier u seba (najlepšie za zamknuté dvere).... svoje si "urobil".....
Katy a R
15.08.15,10:29
a ja som bola presvedčená - že poctivo a dôkladne hľadajú (aj v amerike a austrálii ...;)) ... som zase stratila ilúzie ....
Peggynka
15.08.15,10:49
Ti závidím,že si mala ešte ilúzie :eek: