janc1c1
11.08.15,22:06
dobry den

Kupujem nove auto a s predajcom som uzavral zmluvu o buducej kupnej zmluve. Zaviazali sme sa ze do 31.7. uzavrieme kupnu zmluvu s danou cenou a autom. Pri uzatvarani zmluvy o buducej zmluve som zaplatil "zalohu" preddavok.

Dnes je 11.augusta. Predavajuci nema auto a tak nevieme uzavriet kupnu zmluvu. Chcem ziadat aby mi vratil preddavok kedze uz 11 dni sa bezdovodne obohacuje. Ake mam moznosti vyjednavania?

Kedze taketo veci nerisim casto (auto kupujem druhy krat v zivote) tak som si nedal pozor a vobec som nepredpokladal ze to nestihnu v termine dodat. Takze vzniknuta situacia nieje podchytena v zmluve o buducej kupnej zmluve. Je tam iba opacna situacia, ze ak by som porusil zavazok Ja ako kupujuci tak pridem o zalohu - preddavok.


velmi pekne dakujem za koments ...
Consultix
11.08.15,22:02
Odpoved najdeme v Obcianskom zakonniku:


§ 50a
(1) Účastníci sa môžu písomne zaviazať, že do dohodnutej doby uzavrú zmluvu; musia sa však pritom dohodnúť o jej podstatných náležitostiach.
(2) Ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté.
(3) Tento záväzok zaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastníci pri vzniku záväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožno spravodlivo požadovať, aby sa zmluva uzavrela.
Mozes sa teda v tomto pripade obratit aj na sud, ale som toho nazoru, ze buduci predavajuci uz nie je schopny plnit predmet zmluvy, takze sa uplatni odsek 3.

Druhym pohladom je, ze by si vzhladom na uvedene odstupil od zmluvy, nakolko druha strana hrubo porusila podmienky zmluvy. Potom plati:

§ 48
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

Kedze sa zmluva zrusuje od zaciatku, on je povinny vratit zlozenu zalohu.

Posli mu vyzvu s primeranou lehotou na vratenie zalohy a ak to nesplni v urcitej lehote, mozes podat na navrh platobneho rozkazu, alebo ho zalovat o vydanie bezdovodneho obohatenia.

A do tretice, ak suma zalohy presahuje 266 EUR, podla trestneho zakona sa to povazuje za malu skodu a je mozne pohrozit aj tymto:

§ 221 Podvod
(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
buchač
12.08.15,03:52
Koments´....???

Nuž, nech sa páči.:

1. Čo je to nové auto ? Úplne nové...alebo LEN nové pre Teba ?
2. Kto je predajca ? Oficiálny díler alebo súkromná osoba ?

Ak sa zamyslíš nad odpoveďami, tak Tvoj príspevok - text dostáva okamžite úplne iný - nový význam.
janc1c1
12.08.15,05:05
1) cisto nove auto
2) oficialne predajca

mam zalohovu fakturu na ktorej je napisane ze mi fakturuju zalohu za auto.

Doba cakania bola 4mesiace ktore uplinuli. Predajca mi 10.8. povedal ze auto je uz tyzden na sklade len im meska dobrava. Myslim si ze ma zavadzaju.
Chobot
12.08.15,06:48
Písomne ho vyzvi, že z dôvodu, že neboli dodržané podmienky zmluvy, tak od zmluvy odstupuješ a žiadaš vrátiť zaplatenú zálohu. V prípade, že tak neurobia do 15 dní, budeš si svoje nároky uplatňovať súdnou cestou.

Ak nevrátia, dáš návrh na vydanie plat. rozkazu z dôvodu bezdôvodného obohatenia. Možno bude súd, možne nie. Možno ti to auto dodajú alebo vrátia zálohu.
buchač
12.08.15,07:05
Kupujem nove auto a s predajcom som uzavral zmluvu o buducej kupnej zmluve. Zaviazali sme sa ze do 31.7. uzavrieme kupnu zmluvu s danou cenou a autom. Pri uzatvarani zmluvy o buducej zmluve som zaplatil "zalohu" preddavok.


janc1c1 (Dnes 08:05) 1) cisto nove auto
2) oficialne predajca

mam zalohovu fakturu na ktorej je napisane ze mi fakturuju zalohu za auto.

Doba cakania bola 4mesiace ktore uplinuli. Predajca mi 10.8. povedal ze auto je uz tyzden na sklade len im meska dobrava. Myslim si ze ma zavadzaju.
Myslím si, že myslíš zle.

1. Oficiálny predajca nemá záujem odrbávať takýmto štýlom.
Ono stačí, ak odrbe zákazníka inak a iným spôsobom.

2. Keď si už čakal na auto 4 mesiace, ten týždeň Ťa už nezabije.

P.S.:
Nikdy by som nedal nejakú zálohu vopred v nejakej väčšej cifre...už veru nie.

Poznámka :
Tú si radšej nechám pre seba...v týchto horúcich dňoch by ju nie každý vedel stráviť...
janc1c1
12.08.15,07:18
na zalohy som alergicky a po tejto skusenosti uz budem obozretny

doveroval som oficialnemu predajcovi ktory ako pises hadam nebude odrbavat takymto stylom

ano, uz som cakal 4 mesiace tak uz vydrzim, prave bezi 2 tyzden navyse, lenze naco potom do tej zmluvy davaju termin ked ho nevedia garantovat :-)

Dalsia zaujimava situacia je ze auto medzi tym zlacnelo o 4.5% ceny = 900euro
Niesu ochotny to kompenzovat. Takze to, ze nedodali nacas mi dava sancu s tym nieco spravit.

Predajca so mnou nekomunikuje a mam pocit ze si nevazi zakaznika. 15.7. ma ujistil ze to stihnu. Ups, nepodarilo sa a ani sa od vtedy neozval. Musel som sa 10.8. ist spytat ja. Termin bol do 31.7.
janc1c1
13.08.15,09:27
Uz som mal pripravenu vyzvu o vratenie preddavku, chcel som ju odniest vcera poobede ale predtym sa ozvala pani, ze auto bude 14.8. u nich na predajni.
Este, ako som pisal tu vyzvu tak som zavolal importerovy, ci mi nevie nejako pomoct, respektive zistit ine informacie. Mozno to pomohlo ...

vdaka za komenty