gymka
12.08.15,09:12
Poprosila by som odpoveď na otázku: syn má 23 rokov a pred rokom a pol zanechal štúdium na vysokej škole. Manžel mi vtedy povedal, že už nemám nárok na výživné a prestal platiť. Dnes bol syn na úrade práce, kde sa pýtal, či môžeme dostať nejakú soc. podporu, nakoľko sme obidvaja evidovaný na úrade práce. Pracovníčka mu okrem iného povedala, že potrebuje rozhodnutie súdu o skončení vyplácania výživného. Je to tak? Ako má ďalej postupovať? má nárok na doplatenie toho výživného za rok a pol? mám saobrátiť na súd, aby vydal rozhodnutie?
veronikasad
12.08.15,07:16
Syn nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi, ešte nedovršil vek 25 rokov. Je spoluposudzovanou osobou s tebou.
Keďže výživné sa započítava do príjmu, pracovníčka UP správne požadovala potvrdenie, dokedy mu bolo výživné posielané.
Ak o pozastavení výživného nerozhodol súd, otec dieťaťa nebol oprávnený výplatu výživného pozastaviť.
Mila123
12.08.15,07:16
pracovníčka má pravdu....
výživné sa nedá len tak zastaviť, zastavuje ho iba súd.....na základe návrhu predpokladám, že zo strany otca
gymka
12.08.15,07:21
dakujem, ale on mi povedal, že po súdoch chodiť nebude, vraj si to mám zariadiť sama. čo teraz?
gymka
12.08.15,07:22
On nechce chodiť po súdoch, vraj si to mám vbaviť sama.
veronikasad
12.08.15,07:23
Nech mu syn pošle výzvu na doplatenie výživného, uvidíš tú reakciu .. Hneď bude letieť na súd s návrhom na zastavenie výplaty ...
Neviem, či ste sa na zastavení výplaty výživného po prerušení školy dohodli, alebo to bola len iniciatíva otca. Aj v prípade dohody ju musí potvrdiť súd (práve kvoli ÚP, ak by syn nebol evidovaný, riešiť to nemusíš)
gymka
12.08.15,07:26
Tú výzvu má poslať syn, nie ja, ked výživné chodilo na moje meno?
ivka70
12.08.15,07:42
Syn je dospely, od 18 rokov musi vybavovat sam veci okolo vyzivneho, moze sa ale nechat zastupovat.
Inak, syn nebol evidovany na UP po zanechani skoly?
gymka
12.08.15,07:54
Bol evidovaný a vtedy mi exmanžel povedal, že preto už na neho nebude platiť. len teraz som aj ja na úrade práce.
MarcoM
12.08.15,08:05
Podaj trestné oznámenie pre neplatenie výživného. On veľmi rýchlo doplatí + bude riešiť zrušenie :)
ivka70
12.08.15,09:41
Podla mna zaevidovanim sa syna na Urade prace sa stal syn schopnym sa zivit sam a od tohto datumu nema narok na vyzivne.
To, ze si otec ukoncenie vyzivovacej povinnosti nedal potvrdit sudom nezmeni nic na tom, ze sud by platnost ukoncil k tomuto dnu.

Je pravda, ze pred poberanim davok v hmotnej nudzi je potrebne si zabezpecit prostriedky inou cestou a plati aj vyzivovacia povinnost medzi rodicmi a detmi, ale predpokladam, ze syn by musel o vyzivne opatovne ziadat a dokazovat, ze nie je schopny sa sam zivit.
Ak mu totiz vyzivne rok a pol nechybalo, v podstate akceptoval to, ze nan narok nema. Aj bez sudneho ukoncenia.

Syn by sa mal radsej zamestnat a nie ocakavat, ze ho bude zivit stat ci otec.
Dokonca je otazka, preco si mu bezplatny mamahotel trpela rok a pol ty.
gymka
12.08.15,12:01
netrpela som mu mamahotel, syn mi prispieval na domácnosť z brigád, každý mesiac 100eurami ( ved mohol zarobiť do 148 eur). Tu je skôr problém, že môj bývalý mi bude robiť napriek a naschvál nepožiada o súdne rozhodnutie, ktoré ja nevyhnutne potrebujem. a bude ma naťahovať , viem, ako to bolo pri platení výživného, vždy som sa mu musela prosiť aspo§ 3x a až potom zaplatil. Pritom je na to finančne veľmi dobre
Mila123
12.08.15,13:02
postraš ho, že mal platiť, i napriek tomu, že syn nechodil do školy, veď nemá súdne rozhodnutie o ukončené vyživovacej povinnosti.....
postraš ho, že podáš na neho trestné podanie za neplatenie výživného......(fakt sa dá podať, pretože neplatí....) a uvidíš, že na druhý deň návrh podáva
taiko
12.08.15,13:14
nuz ak vyzivne nechce syn, je to jeho vec. Vsak je to jeho vyzivne.
ivka70
12.08.15,13:27
A teraz uz nema syn ziadny prijem ani ty narok na podporu v nezamestnanosti? Teda ci vam vobec aj bez toho potvrdenia nejake davky v hmotnej nudzi vyjdu. A ak, pocitat treba aj s aktivacnymi pracami.