ZuzanaFarkasovska
12.08.15,11:33
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Plánujem si prerobiť podkrovie rodinného domu na byt (doteraz to bola iba povala). Jediným vlastníkom domu je môj otec (mama už nežije). Po otcovej smrti by sme dedili dom s bratom v pomere 1/2 ku 1/2. Aké by bolo najlepšie riešenie, aby som ochránila svoju investíciu? Prerábkou podkrovia by som zvýšila hodnotu nehnuteľnosti, pričom pri dedičskom konaní by mal brat nárok na 1/2 už prerobeného domu. Je možné, aby mi otec daroval podkrovie a tým pádom naň nebude mať brat nárok? Prípadne ako inak sa to dá právne ošetriť?

Ďakujem za všetky rady.
Katy a R
12.08.15,09:40
treba sa len nejako "rozumne" dohodnúť - ak si chceš udržať dobré vzťahy v rodine (daj návrh).

ak je otec jediný vlastník, môže si s domom robiť to, čo on uzná za vhodné. Či už predá, resp daruje celý dom, alebo časť domu komukoľvek (tebe, alebo bratovi, alebo susedovi, alebo bezdomovcom ... ) - je len na ňom ;)
ZuzanaFarkasovska
12.08.15,09:50
Dohodnúť sa nie je problém. Chcem len, aby to bolo právne v poriadku, a aby to nebolo možné neskôr napadnúť :-) Brat má vlastné bývanie, takže dohoda je taká, že ho raz z domu vyplatím.
Katy a R
12.08.15,09:59
však keď sa viete dohodnúť - to je ideálne:) Ak je zmluva riadne spravená, či už kúpna, alebo darovacia - tak žiadne problémy nehrozia.
neviem ale - prečo už dom delíš (na brata a seba, čo chceš vyplácať brata, keď dom je otcov?). veď ten dom vôbec nemusí byť predmetom dedičstva? .. a čo ak sa otec ožení..
Mária27
12.08.15,12:45
Urobte s bratom dohodu, aj si tak dajte stavebné povolenie, že sa dom potom skolauduje na 2 bytx, pričom jedného bytu budeš výhradným vlastníkom ty, druhý a spoločné priestory budete mať napoly.
ZuzanaFarkasovska
12.08.15,12:52
dohodnúť sa vieme, ale chceme to mať na papieri. brat si uvedomuje, že by nebolo fér, aby som ja do domu investovala a neskôr ho budem musieť vyplatiť z domu s vyššou trhovou cenou. preto to chceme vyriešiť právne a chcela som radu, ktorá cesta bude najlepšia pre oboch. a čo sa otca týka, má už svoj vek, takže nepredpokladáme, že by sa mal ešte ženiť.
Peggynka
12.08.15,13:14
Ak je všetko v rodine v poriadku,tak by si mohla ísť cestou darovania domu tebe (ak by otec súhlasil) s vecným bremenom pre neho (doživotné bývanie) a zmluvu s bratom o vyplatení terajšej 1/2 hodnoty domu.Píšeš,že sa predpokladá,že dom bude v budúcnosti tvoj,tak ak by ti aj otec to podkrovie daroval,všetko by sa skomplikovalo (zrejme je aj technicky nemožné a do budúcna zbytočné robiť v dome dva byty).Ak je táto alternatíva schodná u otca,toto je najlepšie riešenie.Nikdy nevieš,čo sa môže stať (brat sa zmení,jeho žena bude zasahovať,môže sa medzitým stať niečo bratovi a všetko bude inak...a kopa iných alternatív).
A ešte takto: plánuješ to prerábať tak,že tam bude samostatný vchod, kúrenie,voda,plyn,elektrina?
arizona
12.08.15,14:19
Mozete urobit aj tak,ze si date teraz dom ocenit znalcovi. Neskor,pri nadstavbe si odkladajte vsetky blocky,aby ste si vedeli porovnat cenu domu pred prerabkou a po pristavani. Nie je to sice vypocet na 100%,ale pomoze.
V pripade dedicstva by ste prededili iba hodnotu domu pred pristavovanim.