veronikasad
12.08.15,11:37
Ahojte,
od roku 2009 som bola poberatelom inv. dôchodku. V júni t.r. som dovršila dôchodkový vek a požiadala o priznanie starobného dôchodku. Ako živnostník som si platila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, tak som sa na posledný polrok pred dovršením dôch.veku zaevidovala na UP a poberala dávku v nezamestnanosti (živnosť bola prerušená).

Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP o priznaní SD s milým pozdravom, že obdobie evidencie na ÚP (01-06/15) mi na dôchodkové účely v zmysle § 60 Zákona č. 461/2003 nezhodnotili.

Pri výpočte ID bolo "dopočítané" obdobie až do dovršenia dôch.veku, vôbec ma nenapadlo, že by som toto obdobie mala riešiť napr. nejakou dohodou s min.príjmom ...

Odvolávať sa voči rozhodnutiu SP asi nemá zmysel, možno tieto informácie pomôžu iným ...
IIla
13.08.15,11:57
§ 60, ods. 4 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#p60): Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.

Myslím si, že by bolo vhodné sa na to v SP opýtať. Možno sa pomýlili...
veronikasad
13.08.15,12:00
posielam odvolanie, aj keď rozdiel vo výpočte SD je len 2,39€. Na infolinke mi včera tvrdila, že je to v súlade so Zákonom o soc.poistení.
Mária27
15.08.15,15:01
O ktoré konkrétne ustanovenie zákona sa opreli?
veronikasad
15.08.15,15:16
Majka, napísali len § 60 Zákona o soc. poistení. Poslala som Návrh na preskúmanie súdom, pretože zrovna v § 60 odst. 4 je napísané že obdobie dôch.poistenia je aj obdobie poberania ID priznaného a vyplácaného SP do dovršenia dôch.veku. Rozdiel je smiešna suma (necelé 3€), ale už ma štvú, lebo sa s nimi viac ako pol roka naťahujem kvoli plateniu poistenia v nezamestnanosti a napriek rozdielnemu stanovisku MPSVaR trvajú na svojom ...
Mária27
15.08.15,20:35
Nedaj sa! Stalo sa mi, že až 3 pracovníčky sociálky tvrdili čosi, nikto nedával nádej, len sudkyňa okamžite pochopila.
Aj keď to pošlú na súd - môžeš sa zastupovať sama, si dobrá.
veronikasad
16.08.15,05:23
Majka, ďakujem. Dám sem vedieť ako to všetko dopadlo. Nikdy ma nenapadlo, že kvoli výpočtu svojho dôchodku budem chodiť po súdoch.