taiko
12.08.15,20:45
Čo si myslíte o tejto zmluve, mne sa vidi nejaká komlikovana a nejaká pozliepaná. Zaujímal by ma najmä názor na článok VI " Kupna cena".
Chobot
13.08.15,07:43
Pozrel som samotný článok VI. Nie je tami nič nezvyčajného.

Štandardná rezervačná záloha pre realitku alebo sprostredkovateľa.

Úhrada v hotovosti pri podpise rezervačnej zmluvy je tiež v poriadku. Dalo by sa ešte navrhnúť, aby táto suma bola zaplatená pri podpise kúpno predajnej zmluvy a nie už pri podpise rezervačnej zmluvy. Ale to je na dohode medzi kupujúcim a predávajúcim.

Zvyšnú časť sumy, financovaná cez úver, banka štandardne vypláca na základe podania vkladu záložného práva. Niekedy banka môže vyžadovať, aby záložné právo bolo už zapísané, až potom uvoľní peniaze. Kríza ale donútila banky, aby vyšli viac v ústrety klientom a vyplácajú už na základe potvrdeného návrhu na vklad a zapísania plomby na LV, čo sa udeje na nasledujúci prac. deň po podaní návrhu.

Ak by bol kupujúci vo výhodnejšie vyjednávacej pozícii, tak by mohol navrhnúť, že posledná časť sumy sa vyplatí až po predložení listu vlastnícva, kde už bude kupujúci vlastníkom. Tak by si zaistil, že v prípade problémov s prepisom (pozastavenie vkladu alebo zamietnutie vkladu) bude predávajúci aktívnejšie spolupracovať na odstránení problému. Ak dostane vopred peniaze, už ho nebude trápiť, že kataster má nejaké problémy so zápisom. My sme vyplácali poslednú časť až na základe zápisu vkladu o prevode vlastníctva. Teda LV už bol na moje meno, ten sa predložil banke a banka vyplatila peniaze až na základe tohto LV. Ale všetko je vecou dohody.

Prezrel som narýchlo aj zvyšnú časť zmluvy. Nie je komplikovaná, je štandardná a zdá sa, že obsahuje všetko, čo vyžaduje kataster na zápis. Netreba zabudnúť na potvrdenie od správcu domu, že majiteľ nemá nedoplatky na zálohách či ročnom zúčtovaní.
taiko
13.08.15,08:44
Dakujem Ti pekne. Mne sa len ten clanok Vi zdal nejaky komplikovany, vzhladom, ze to tam je vsetko v jednej vete. A aj to slovicko " najma " v suvislosti s tym,co treba banke dorucit sa mi videlo nejake nejednoznacne.
Principialne presne to co pises. Nie je mi z toho velmi jasne, ci banka uvolni peniaze uz pri doruceni podania vkladu zalozneho prava alebo az po zapisani zalozneho prava.
Chobot
13.08.15,09:31
Podľa zmluvy má banka vyplatiť na základe podaného návrhu na vklad (musí byť na návrhu podacia pečiatka s dtátumom) a na základe LV so zaznačenou plombou (kataster vydá na druhý deň). Možno bude banke stačiť aj výpis z internetu. Banka ako účastník katastrálneho konania tiež dostane potom oznámenie o povolení vkladu, ale zaznačenie plomby sa neoznamuje.

To, že je to ale v kúpnej zmluve, neznamená, že je tým viazaná aj banka. Treba si v banke overiť, či im skutočne stačí ten LV so zaznačenou plombou a potvrdený návrh na vklad. To bude zase uvedené v úverovej zmluve, na zákalde čoho banka povolí výplatu úveru. Treba si to skontrolovať, či to súhlasí s kúpnou zmluvou.