onchoice
13.08.15,08:08
Dobrý deň, poraďáci,

som konateľom s nepravidelným príjmom v slovenskej s.r.o. od Septembra roku 2011.

V novembri, roku 2014 som našiel super zamestnanie v Nemecku a zamestnal som sa tam ako normálny zamestnanec. Som teda zamestnancom nemeckej GmbH a konateľom slovenskej s.r.o. súčasne.
Momentálne za mňa platí odvody do zdravotnej, sociálnej atd.. môj zamestnávateľ v Nemecku. Ale:
..dohodli sme sa, že môžem popri ňom podnikať so svojou slovenskou s.r.o. v Nemecku + dotiahnuť k nemu nejakých slovákov pod svoju slovenskú s.r.o.. To chcem aj isto urobiť, no trochu so sa zamotal pri vybavovaní odvodov do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Naďalej chcem fungovať ako konateľ s nepravidelným príjmom a nabrať ešte k sebe, na začiatok 1 al 2, zamestnancov.
V zdravotej poisťovni ma presmerovali na Nemecko, vraj sa tam mám registrovať a pýtať si od nich formulár E106. Budem tak teda podliehať odvodom Nemeckému zdravotníctvu.

Zo sociálnej poisťovne si mám zase vyžiatať formulár A1 (nemecky: Entsendebescheinigung) a priniesť ho môjmu "novému" partnerovi do Nemecka.

Otázky: "Je tento postup z mojej strany správny? A ako postupovať v prípade zamestnancov na TP, či na dohodu? Kde ich prihlásiť a ako najlepšie odvádzať odvody za nich?"
Veľká vďaka každému za pomoc.
Ondrej
Jana Motyčková
13.08.15,06:57
Postup je správy, teba si vybaviť A1 - vybavuje sa podľa štátu bydliska to je pravdepodobne na Slovensku. V A1 určia príslušnosť k predpisom niektorého štátu - to potom platí pre Sp aj ZP.
Zamestnanci - ak budú prijatí priamo na prácu v Nemecku, budete všetko poistné za zamestnancov riešiť v Nemecku. Ak budú pracovať na Slovensku, budete poistné platiť na Slovensku. Ak budú prijatí na prácu na Slovensku a iba dočasne budú vyslaní na prácu v Nemecku, poistné budete riešiť na Slovensku (pre vyslaných zamestnancov sa tiež vybavuje A1).
onchoice
24.08.15,07:23
Vďaka za rýchlu odpoveď. A ako najrýchlejšie vybaviť A1?
Jana Motyčková
24.08.15,07:49
Treba ísť na SP, ako sa to dá urýchliť, to netuším.