keprefa
13.08.15,10:58
Dobrý deň !
Náš syn bol uznaný na 60% za invalida, 16.4.2015 mal 18 rokov, je študent na špeciálnej škole ( v júni 2016 - končí školu ), v júni 2015 sme boli pri posudkovej lekárke, kde po uznaní tých spomínaných 60%, boli zaslané dokumenty na schválenie ID do Blavy ( zatiaľ rozhodnutie nemáme ) - to sú základné informácie. Moje otázky:

1. Ako sa dá zvýšiť OMB ( dobrovoľné poistenie 1 deň,alebo 1 rok ? samozrejme z maxim. vyrov. základu , prípadne sa to už teraz neoplatí ? )

2. Máme počkať na rozhodnutie o priznaní a výške ID a až potom požiadať ?

3. Požiadať spätne o ID z mladosti, až keď bude mať 21 rokov ?

Poprosím poradiť najlepší postup ( nemusí ísť postupne podľa mojich otázok ), pretože chceme ako rodičia postarať sa o syna ( nie je sebestačný, potrebuje celodennú starostlivosť ), v prípade ak by sa nám niečo prihodilo, aby syn neskončil medzi bezdomovcami, pretože nebude mať na ústav, opatrovateľku, a aby sme si nič v budúcnosti nevyčítali, že sme neurobili nič pre jeho ( už aj tak zlú ) budúcnosť.

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem !
Mila123
13.08.15,09:05
pýta sa aj keď už má odpoveď od J.M.
keprefa
13.08.15,09:06
A kde je presne tá téma ????
veronikasad
13.08.15,09:07
Zrejme si písala súkromnú správu Janke Motyčkovej, odpoveď máš vo svojom profile.
keprefa
13.08.15,09:09
Prosím fundovanú odpoveď, nie zbytočné komentáre
Ďakujem za pochopenie !
keprefa
13.08.15,09:10
Ďakujem už to mám !
keprefa
13.08.15,10:09
Mám odpoveď, ale stále je to dookola ,možnože, bolo by dobré, to isté ako na SP, kde Vám to nepovedia, ja chcem jednoznačnú odpoveď, pretože syn mal 16 rokov 16.4.2013, a v zákone je napísané, že poistenec si môže vybrať obdobie, po dovŕšení 16 roku, a zaplatiť spätne dobrovoľné poistenie a výšku vymeriavacieho základu ( samozrejme z maximálneho vym. základu. V mojej otázke sa nejedná o recept na fazuľu ale ide o osud postihnutého človeka, ja pracujem v inom obore, takže preto tá otázka, lebo na fóre som sa nedozvedel presnú, a jednoznačnú odpoveď na túto tému , prípadne na náš prípad !!!
veronikasad
13.08.15,10:13
jojoj, trošku drsné slová. Uvedom si, že si na stránke, kde si radíme navzájom, nie v bezplatnej právnickej kancelárii. Dostala si naozaj fundovanú odpoveť od odborníčky, p. Janky Motyčkovej.
keprefa
13.08.15,10:18
Prečo sa raz a navždy nenapíše presne čo má človek robiť, napr. zaplať ty somár pretože ..., alebo neplať pretože...., niektoré, akože, odpovede sú neodborné, ale ak tomu rozumiem dám jednoznačnú odpoveď , aby porozumeli všetci, zaujímavé, že článku " Mladý invalidi sú zvýhodnený " zo SME z 12.9.2013, porozumeli na tomto fóre všetci ( preto toľko otázok )
veronikasad
13.08.15,10:22
Tak napíš do SME ... (prepáč, ale tvoj spôsob komunikácie na tomto fore sa mi nepáči). Tvoje doplňujúce otázky Janka určite nebude hladať v tvojom profile ...
keprefa
13.08.15,10:25
Prepáčte mi za moje "drsné slová", ale hovorím z hnevu, a som sklamaný, pretože zákony sú pre ľudí , na Slovensku sú len aké má povinnosti, aké zákony má dodržiavať obyčajný človek, ale aké má práva, prípadne povinnosť zo zákona štát, o všetkom informovať !!! ( inštitúcie ), to nikoho nezaujíma ! Potrebujem jednoznačnú odpoveď . Ak som niekoho urazil nech prepáči, ale zatiaľ nič neviem, ako to riešiť !
veronikasad
13.08.15,10:25
Inak, spočítala si si, kolko by si zaplatila ročné poistné z maximálneho vymeriavacieho základu ? Platiť treba za celý kal.rok, nie tak ako sti to rozpísala vo svojom profile .
keprefa
13.08.15,10:31
Vy ste p. Jankin hovorca, čo je na tom zlé že chcem fundovanú odpoveď ? Prečo mám písať do SME ? Chcem uviesť iba príklad, z novín - odborného článku , čo ľudia majú vedieť a nevedia a ako sa to dá vyriešiť.
veronikasad
13.08.15,10:34
ach jaj, to bude z toho tepla. Nie som Jankin hovorca, nepotrebuje ho. Zaujíma ma rovnako problematika dôch.poistenia (včera som dostala výmer o SD a dnes posielam odvolanie) - ešte sa mám od Janky veľa čo učiť ...
Dav
13.08.15,10:37
pani RNDR. Motyčková Janka je tvorca mzdového programu, expertka na problematiku miezd, sociálneho a zdravotného poistenia... nie sme jej hovorkyne, ale poznáme jej kvality.
keprefa
13.08.15,10:39
Toto som napísal p. Janke ( neviem či je to drsné a doteraz nemám odpoveď

Dobrý deň !
Ďakujem za odpoveď, polovicu Vašej odpovede som pochopil s Vašich odpovedí na tomto fóre a v zákone,mimochodom ja som napísal vo svojom príspevku, že samozrejme z max. vyrovnávacieho základu, a nie je možné od 16.4.2013 - 16.4.2014 ?, je tam celý rok. Čiže podľa Vašej odpovede máme doplatiť dobrovoľné poistenie pred doručením rozhodnutia, na ktoré čakáme ( napr. zaplatiť dnes ? ). Ak som dobre pochopil zákon sa menil 1.11.2013, takže syn spadá do tejto kategórie ( toho 1 - dňového dobrovoľného poistenia, alebo to zlé chápem, keď v zákone je napísané, že poistenec si môže aj spätne vybrať obdobie v ktorom chce zaplatiť dobr. poistenie a vymeriav. základ ! ), pretože 16 - rokov mal 16.4.2013
Ďakujem

Takže ak poznáte odbornú odpoveď tak poprosím
veronikasad
13.08.15,10:44
Už som ti napísala, že si píšeš sám sebe. Do tvojho profilu ti Janka doplňujúcu otázku hladať nebude. Odpoveď si tam našiel len preto, že okrem 3 založených tém si jej napísal aj odkaz do profilu.
Viem si tu nový, nevieš robiť s Poradou ...

Drsný bol tvoj komentár v tejto téme, nie doplňujúca otázka
keprefa
13.08.15,10:59
Na záver našej debaty s Vami:

Vážená p.Veronikasad neviem koľko rokov máte, ani ma to nezaujíma ale tu tu ide o INVALIDNÝ DOCHODOK a nie Váš STAROBNÝ DOCHODOK. Môj syn má ešte len 18 rokov, a bude mať celý život problém so svojou diagnózou, a ešte jedna maličkosť, bez urážky, má život pred sebou, Vy ste ho možno prežila v zdraví, tak poprosím nemiešajte hrušky s jablkami. Pre p. Dav, ja nespochybňujem kvality, odbornosť p. Janky, len chcem jednoznačnú odpoveď.

Ďakujem za odborné odpovede ( obohatili môj aj tak bezstarostný život ) a nech sa Vám darí v živote.
veronikasad
13.08.15,11:09
Na záver debaty sa opýtam ja - Máš dostatok prostriedkov na zaplatenie ročného dobrovolného poistenia z max.vymeriavacieho základu - nebude to 100, ani 1000€, časy, keď sa dalo získať materské z jednodňového max. vymer.základu sú už dávno preč ... (neviem o čom bola téma na SME)
Nemiešam hrušky s jablkami, môj SD nijako s touto témou nesúvisí, to bolo len malé odbočenie k odbornosti p. Motyčkovej.
veronikasad
13.08.15,11:23
ak sa niekto bude čudovať kde zmizli komentáre - tak som to spôsobila ja. Zmazala som svoj prvý komentár a stratili sa všetky ostatné. Aj tak pre zadávatela naše rady neboli žiadnym prínosom ...
Consultix
13.08.15,15:42
A ajtak je to duplicitna otazka :)