Benko
13.08.15,18:29
Prenájom je rovnaká suma, to by som mohlo byť opakované plnenie a teda posledným dňom v mesiaci. Ale kilometrovné je vždy iné, tak fakturovaná suma je vždy iná. V zmluve nemá určené kedy môže vystaviť faktúru. Má presne takúto formuláciu:
Nájomné je splatné mesačne pozadu na základe faktúry vystavenej prenajímateľom v lehote určenej vo faktúre.
Vychádza mi z toho, že mesačne bude fakturovať, ale stále neviem, či s dátumom dodania posledný deň v mesiaci alebo s dátumom prvý deň v ďalšom mesiaci. Napríklad za jún vystaví faktúru v júli ale s dátumom dodania 30.6.2015? Alebo môže vystaviť v júli s dátumom dodania dňom vystavenia faktúry.

Doplnene 16.8.2015, 15:59
Pretože ide o opakované plnenie t.j. poskytovanie nájmu a k tomu je úhrada za presne odjazdené kilometre, mohlo by sa vzťahovať na môj prípad vzťahovať toto:

V prípade, ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tovary.
Píšu tu síce nájom nehnuteľnosti, ale druhá polovica je o presne fakturovanom množstve.
Consultix
14.08.15,06:53
Ak riesis datum dodania sluzby, tak je dodavatel platca DPH a lehoty na vystavenie faktury urcuje Zakon o DPH.

§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až e). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
Datumom dodania by mal byt vzdy posledny den mesiaca, pricom v nadvaznosti na to ma vystavit fakturu do 15dni.
Benko
15.08.15,15:18
Celý rok má všetko vystavené 1. v nasledujúci mesiac. Vedel by mi prosím niekto poradiť ako doplniť zmluvu tak, aby to nebolo opakované plnenie, ale aby bolo jasné zo zmluvy, že dátum dodania môže byť najskôr 1. deň nasledujúceho mesiaca. Ďakujem
Consultix
15.08.15,16:00
Ak sa raz nieco dodava opakovane, tak je o opakovane plnenie. Zmenou v zmluve zakon nezmenis. Aj keby si v zmluve ustanovil inu definiciu, ktora je v rozpore so zakonom, bude to ustanovenie neucinne.
Preco je pre Teba take dolezite, aby dodanie bol az v dalsom mesiaci? Co tym sledujes?
Benko
15.08.15,16:31
Lebo je august a od januára má všetky faktúry nesprávne.
Consultix
16.08.15,09:10
Potom ale nie je treba menit zmluvu, ale vratit fakturu, ze nie je vystavena v sulade so zakonom.
Benko
16.08.15,11:11
Klient chce radšej nájsť spôsob ako upraviť zmluvu. On tie faktúry vystavoval. Odberatelia majú všetko za 8 mesiacov poúčtované a podané DP k DPH aj KV. Museli by asi aj oni robiť na každý mesiac dodatočné daňové. Asi bude jednoduchšie, nechať všetko tak ako je a od nového mesiaca vystavovať faktúry ako treba. A veriť, že nepríde daňová kontrola.
Ďakujem za čas a snahu.
Consultix
17.08.15,08:00
Tak chyba je aj na strane najomnikov, resp. ich uctovnikov, ked 8 mesiacov prechadzali taketo faktury kontrolou pred zauctovanim...
Consultix
17.08.15,08:02
Osobne si myslim, ze to nie je v tomto zmysle riesitelne. Ustanovenie sa tyka vyslovene najmu nehnutelnosti a tovaru,co kilometrovne jednoznacne nie je... Aj ked o energiach sa v konecnom dosledku uctuje tiez ako o sluzbe, ale to je uz zlata nekonzistentnost nasej legislativy.