Clinton
14.08.15,09:03
Od 1. júna 2014 musí predajca poľnohospodárskej pôdy s rozlohou nad 2000 m2 zverejniť svoju ponuku v Registri ponúk Ministerstva pôdohospodárstva SR a na verejnej tabuli príslušnej obce minimálne na 15 dní. Až keď nezareaguje žiadny agropodnikateľ, môže pristúpiť k predaju inému záujemcovi za tú istú cenu. Ku vkladu do katastra potrebuje príslušnému okresnému úradu doložiť potvrdenie o zverejnení ponuky od obce, a údajne aj od ministerstva z Registra ponúk. Akým spôsobom predajca preukáže zverejnenie ponuky na ministerstve? Musí byť písomné, alebo stačí doložiť kópiu ponuky stiahnutú z internetu? Je to zvláštne, ale právnička katastra mi to povedať nevedela. A ešte jedna otázka. Keďže ponuka inému záujemcovi ako poľnohospodárskemu podnikateľovi platí do 6 mesiacov od neúspešného zverejnenia v Registri ponúk, ako sa dopracovať k spätnému potvrdeniu o zverejnení ponuky, keď odvtedy môže uplynúť aj niekoľko mesiacov?
Mária27
14.08.15,14:59
. Kto chce pôdu predať, musí ponuku na jej predaj zverejniť na úradnej tabuli v obci a prihlásiť ju najmenej na 15 dní tiež do nového registra na webe ministerstva pôdohospodárstva.

https://pozemky.mpsr.sk/


Nadobúdajúci, ktorý zverejnenú ponuku akceptuje, ešte pred uzavretím zmluvy o prevode vlastníctva požiada okresný úrad, v obvode ktorého sa pozemok nachádza, o vydanie osvedčenia, že spĺňa podmienky a k žiadosti pripojí prílohy podľa zákona.
Clinton
15.08.15,17:35
Ďakujem za ohlas. To všetko uvádzam v samotnej otázke a je mi to jasné. Nie mi je jasný sposob potvrdenia od ministerstva - viď otázku...
Mária27
15.08.15,19:32
Možno ti pomôže priložený manuál. To potvrdenie (osvedčenie) dostane nadobúdateľ alebo iná osoba za tých istých podmienok ako nadobúdateľ, od okresného úradu len iného odboru ako je katastrálny. V osvedčení jeaj číslo z registra. Osvedčenie je prílohou zmluvy.
Clinton
16.08.15,08:49
Ďakujem, tento manuál mám. Ani v ňom sa nehovorí, akým sposobom ministerstvo vystavuje potvrdenie o zverejnení v internetovej ponuke, zvlášť v prípade že je potrebné pre účely záujemcu - nepoľnohospodára... Osvedčenie, o ktorom píšeš, mi okresný úrad vystaví až na základe potvrdenia od MP SR. Ešte skúsim zavolať priamo na ministerstvo a vyhľadať tam koimpetentnú osobu, ktorá by to mohla vedieť, aspoň dúfam...
Mária27
16.08.15,16:06
Tak to som predpokladala, že štátne orgány majú prístup do systému aj archívu priamo.
trisestri
10.02.16,09:34
je pravoplatny predaj ak kataster odmietne kupujucemu zapis do katastra z dovodu ze nepreukazal skutocnost ze v danom katastri podnikal min 3 roky a je povinost vratit kupnu cenu ak sa nerealizuje prevod cez kataster?- podla mna pravne nalezitosti ohladom platnosti prevodu si mal overit kupujuci pred kupou pozemku
clen
10.02.16,10:35
aké potvrdenie od ministerstva? Na vydanie osvedčenia (vydáva odbor pôdohospodárstva (pozemkový a lesný)!) si musíš podať žiadosť podľa § 6 zákona č. 140/2014 Z. z....a podľa zákona ti stačí len číslo ponuky z registra.... a až keď ti vydajú osvedčenie, tak ho priložíš k zmluve podanej na katastralny odbor....http://opozemkoch.sk/predpisy/index.php?ic=173
Clinton
13.02.16,11:26
to je pravda, ale podla mna je to hlavne povinnost predavajuceho...kazdopadne, tato zmluva bude neplatna, tento predaj kataster neakceptuje a vklad do katastra neumozni, takze k ziadnemu prevodu ani nedojde