Zsolt Horváth
14.08.15,09:19
Zdravím.

Dňa 24.06.2015 som odoslal tovar na reklamáciu. Predpokladám že tovar dostali nasledujúci deň t.j. 25. resp. najneskôr 26.06.2015. 29.06.2015 som sa informoval e-mailom o obdržaní zásielky - bezvýsledne. Následne som tma telefonoval a oni ma uistili o obdržaní zásielky. Do 30.07.2015 som nedostal žiadnu informáciu o tom v akom stave je moja reklamácia aj napriek e-mailu z tohoto dňa. Približne deň dva potom som zásielku obdržal s tým že reklamácia bola zamietnutá. Žiaľ obal z tovaru s dádtumom dodania som vyhodil, ale nakoľko to bolo doručované zásielkovou službou, dalo by sa zistiť kedy bol tovar dodaný ku mne. Podľa mňa reklamácia nebola vybavená v zákonom stanovenom termíne t.j. 30 dní. Chcel by som sa spýtať, že ako postupovať ďalej? Dokedy môžem žiadať prípadne o vrátenie peňazí resp. namietať voči výsledku reklamácie? Ďakujem za pomoc.
Consultix
14.08.15,07:26
Reklamoval si ako spotrebitel (obcan), alebo ako podnikatel (zivnostnik, pravnicka osoba)?
Zsolt Horváth
16.08.15,07:53
Ako občan - spotrebiteľ.
veronikasad
16.08.15,08:01
Ako sa počítajú dni na reklamáciu?

V súlade s ustanovením § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa je predávajúci povinný vybaviť reklamáciu do 30 kalendárnych dní, bez ohľadu na to, akým spôsobom kupujúci tovar kúpil. Podľa § 2 písm. m) tohto zákona, vybavením reklamácie sa rozumie ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátenie kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia alebo jej odôvodnené zamietnutie. Podľa § 122 ods. 1 Občianskeho zákonníka lehota určená podľa dní začína sa dňom, ktorý nasleduje po udalosti, ktorá je rozhodujúca pre jej začiatok.


Ako postupovať pri nedodržaní zákonnej lehoty na vybavenie reklamácie?

Podľa § 18 ods. 4 zákona o ochrane spotrebiteľa, vybavenie reklamácie nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť, t.j. právny nárok na zrušenie kúpnej zmluvy (vrátenie peňazí) alebo na výmenu tovaru.

Uplatnenie práva vyplýva zo zákona o ochrane spotrebiteľa a z § 623 ods.1 Občianskeho zákonníka. Svojho práva sa môže spotrebiteľ domáhať u predávajúceho preukázateľným spôsobom napr. doporučenou poštou. Lehotu na vrátenie kúpnej ceny určuje spotrebiteľ.

Vzťah medzi spotrebiteľom a predávajúcim je občiansko-právny. Za predpokladu, že predávajúci ani po takomto preukázateľnom vyzvaní sumu nevráti, o nároku môže v ďalšom rozhodnúť iba súd.

Právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie v reklamačnom konaní upravuje § 18 zákona o ochrane spotrebiteľa, v zmysle ktorého, ako je vyššie uvedené, predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi písomný doklad o spôsobe vybavenia reklamácie do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie. Pre nedodržanie zákonnej lehoty na vybavenie reklamácie, môže spotrebiteľ podať podnet na vykonanie kontroly na príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho. K podaniu je nevyhnutné priložiť kópie dokladov (doklad o zaplatení ceny za výrobok, potvrdenie o uplatnení reklamácie a pod.). Bez predloženia relevantných dokladov nie je možné vykonať kontrolu u predávajúceho.

viac info : https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAAahUKEwjCv-ODnq3HAhWFWxQKHcKdC9s&url=http%3A%2F%2Fwww.soi.sk%2Fsk%2FNajcastejsie-otazky.soi&ei=glDQVcL2FIW3UcK7rtgN&usg=AFQjCNHrQEjQV-o4ChtlQ65r14xXckvcPA&sig2=Cwz-eKnRO_jGUn08IlJvGQ
ivka70
16.08.15,08:35
30 dni sa pocita od prevzatia reklamovaneho tovaru, ako chces dokazovat datum prevzatia predavajucim? Predpoklad, ze na druhy den od odoslania zasielku prevzal, je na 99,9% mylny. Pozname sluzby durucivania. Namietat vyskedok reklamacie mozes, tych 30 dni len ak vie dokazat, ze nedodrzali.
veronikasad
16.08.15,08:38
čiže keď uložná doba na pošte je 18 dní a dodávatel reklamáciu prevezme posledný deň, doba reklamácie sa predlžuje o 18 dní ?
ivka70
16.08.15,08:43
V podstate ano, reklamacia nemoze bezat, kym tu vec predavajuci nema na posudenie.
V obchode je to jednoznacne - prevzatie,, ale pri posiela i nemoze predavajuci "trpiet" a mat skrateny zakonny vas o dobu casu tovaru na ceste.
veronikasad
16.08.15,08:46
V tomto prípade "netrpí" ale využíva úložnú dobu zásielky na pošte.
ivka70
16.08.15,08:56
To je pravda, ale pomoct mu to nepomoze, vybavit ju musi tak ci tak a kym to nema, nemoze zacat s reklamaciou.
Ako isty trucpodnik by to mohlo byt zneuzivane.
Ale inak sa pri reklamacii podielanej niekam stanovit zaciatok reklamacneho procesu neda.
Consultix
16.08.15,08:59
O reklamacii sa ale dozvie az prevzatim zasielky/balika, takze sa to nemoze pocitat od ulozenia zasielky. Datum prijatia reklamacie = prevzatie musi evidovat predavajuci. Okrem toho, kazda doporucena zasielka 1. triedy a baliky maju tracking na stranke posty, kde vidim, kedy si adresat prevzal zasielku.
veronikasad
16.08.15,09:00
A za vybavenú sa považuje tiež až dňom prevzatia zásielky na počte zákazníkom ? Alebo 30-dňová lehota je dodržaná ak zásielka bola podaná 30. kal. deň na pošte ?
Consultix
16.08.15,09:12
Tym, ze to vyexpedoval, tak to zo svojho pohladu vybavil. Podla mne je odoslanim reklamacia vybavena (samozrejme ak sa splnili ostatne zakonne povinnosti, teda je to aj realne vybavene, nie len vratene...)
Consultix
16.08.15,09:15
V kazdom pripade by Ti mali dorucit s tovarom aj reklamacny protokol, v ktorom by malo byt uvedene, kedy bola reklamacia prijata a kedy bola vybavena. Pripadne si vyzdiadaj tieto informacie listom, a ziadaj, aby datumy, ktore uvedu podlozili aj prislusnym dokumentom. Napriklad podaci listok... Potom budes mat od coho sa odrazit.
misoft
16.08.15,10:55
@ivka70: To s tou úložnou dobou - nemáš pravdu! Mňa - ako zákazníka toto by vôbec nezaujímalo. Podal som to xx.xx.xxxx, tam na pištu to príde xx.xx.xxxx +1 a už beží doba! Pošta im to doručí, neprevezmú, uloží sa. Ale to je ICH PROBLÉM! Nie môj. A po tridsiatich dňoch ho musím mať späť - nie po xx.xx.xxxx + 1+ 30 + 18!
ivka70
16.08.15,12:11
Misoft, nemas pravdu, to by tak napriklad fungovalo aj pri odoslani vypovede??? Ty musis vec na reklamaciu dorucit, az potom zacina reklamacne konanie.
A dorucenie neznamena, ze podas na poste. A uz vobec ziadny + 1 den.