bad
14.08.15,09:54
Ahojte.
Prosim o radu v nasledovnom pripade: sme neplatca DPH, spocitavam obrat za poslednych 12 mesiacov a vychadza mi, ze do konca jula sme dosiahli sice len obrat 21 tisic, ale na prijatych preddavkoch na 324 mam uz dalsich 32 tisic.
Su to preddavky za detsky tabor, budu vyuctovavane v auguste, ked tabor skonci. Maju aj tieto prijate preddavky vplyv na prekrocenie limitu? Mame podat ziadost o registraciu 20.8., alebo az o mesiac neskor?
Velmi pekne dakujem!
Vlaďa
karakul
14.08.15,08:08
"Obchodné spoločnosti a iné firmy účtujúce v podvojnom účtovníctve – prijatá záloha sa v podvojnom účtovníctve neúčtuje ako výnos; výnosom sa stáva až neskôr, po splnení dodávky. Ak je teda preddavok správne zaúčtovaný na účet preddavkov, nie je výnosom a do obratu na účely registrácie pre DPH nevstupuje.

SZČO s jednoduchým účtovníctvom, daňovou evidenciou alebo evidenciou pre paušálne výdavky (http://ludskourecou.sk/2012/05/pausalne-vydavky-uctovnictvo-alebo-danova-evidencia-volba-so-zvlastnymi-kriteriami/) – to, či sa prijaté preddavky považujú za príjem (a teda zdaňujú), nie je bohužiaľ ani v zákone o dani z príjmov či v účtovných predpisoch jednoznačne napísané. Vyplýva to však z pravidla, platného do roku 2008, podľa ktorého sa preddavky (nielen prijaté, ale aj poskytnuté) zdaňovali až po definitívnom dodaní – toto pravidlo zo zákona vypadlo a oficiálny výklad znie, že prijaté preddavky sa považujú za príjem a poskytnuté preddavky za výdavok. Prijaté preddavky teda do obratu vstupujú. Ide samozrejme o reálne zinkasované sumy – vystavené odberateľské zálohové faktúry, ktoré odberateľ nezaplatil, sú irelevantné."



http://ludskourecou.sk/2014/08/pocitaju-sa-do-obratu-platitela-dph-aj-prijate-zalohy/
bad
14.08.15,08:12
Dakujem, toto som na nete nasla, ale co §4 ods. 8 zakona o DPH? tam sa pise, ze obratom sa rozumeju "vynosy (prijmy)" . Tie prijmy v zatvorke mi nedaju spavat, lebo preddavok prijmom je.
Dáša_
14.08.15,08:12
hmm, ale obrat pre účely registrácie je 49 790 eur, takže tuším máš ešte čas.
Consultix
14.08.15,08:18
Nenapisala si podstatu: Uctujes JU alebo PU?
Consultix
14.08.15,08:31
Ak by uctovala v JU, tak prijata zaloha sa povazuje za prijem a zapocitava sa do obratu.
karakul
14.08.15,08:32
... zaradila to témy DPH / podvojné účtovníctvo
Consultix
14.08.15,08:34
Kedze nevieme v akej sustave uctujes, tak stale mas v pripade pochybnosti moznost podat ziadost o registraciu v zmysle par 4. ods. 1. Danovy urad si k tomu vyziada prislusnu evidenciu a ak budu toho nazoru, ze zaloha v Tvojom pripade sa nepovazuje za obrat v zmysle par 4. ods. 7, tak Ti tergistraciu zamietnu a podas ju po vyuctovani. Niekedy je treba proti statu bojovat s jeho vlastnymi zbranami :)
Consultix
14.08.15,08:34
Vynos v pripade PU, prijmy v pripade JU.
karakul
14.08.15,08:34
... nesranduj - však musíš vedieť, či účtuješ o príjmoch alebo výnosoch.
Dáša_
14.08.15,08:49
píše o účte 324
bad
14.08.15,09:10
uctujem v PU, toto je dobry napad, dakujem :-) ono nam to inak asi vyjde za jedno, ci sa zaregistrujeme teraz alebo o mesiac, lebo augustovu fakturaciu "stihame" spravit bez DPH a potom uz s nejakou vyraznou cinnostou do konca roka ani neratame :P
Consultix
14.08.15,11:24
A ako ma upozornila Dasa, spomenula ja ucet 324. Dnes uz radsej budem len utierat prach zo sanonov :)
Consultix
14.08.15,11:25
Nejako som dnes mimo...
Consultix
14.08.15,11:26
Prepac, ja som dnes akysi nepozorny. V tomto pripade Ti samozrejme zatial nevznika povinnost registrovat sa.