renie89
14.08.15,11:46
Dobrý deň,

Som zamestnaná na trvalý prac. pomer. Uvažujem nad ďalšou prácou - konkrétne by išlo o realitného makléra. Akú zmluvu, resp. Dohodu je najlepšie uzatvoriť s realitnou kanceláriou? Na čo si dať pozor v tomto prípade? Ako prebieha zdaňovanie príjmu, odvody, atď.?
veronikasad
14.08.15,09:49
Táto práca sa dá robiť bez živnosti ?
renie89
14.08.15,09:54
Áno, je možná spolupráca aj formou dohody. Neviem či to však nie je obmedzené, koľko maximálne môžem zarobiť
veronikasad
14.08.15,10:00
Príjem na dohodu v zmysle Zákonníka práce obmedzený nie je, druh dohody je obmedzený počtom odpracovaných hodín - hod. mzda nesmie byť nižšia ako minimálna.

Dohoda o pracovnej činnosti - 10 hod týždenne (to bude tvoj prípad, lebo ide o opakovanú činnosť)

Dohoda o vykonaní práce - 350 hod. v kal.roku u jedného zamestnávatela.

Odmeny z dohôd s pravidelným príjmom sú predmetom odvodov u dohodára aj zamestnávatela, rovnako dohodár z nej platí daň, nakolko odpočitatelnú položku budeš mať uplatnenú u svojho zamestnávatela.

Zisti u svojho "zamestnávatela" či náhodou neuvažuje o nejakej forme dohody v zmysle Občianskeho zákonníka.

A ešte dovetok - o výkone inej zárobkovej činnosti by si mala informovať svojho zamestnávatela a vyžiadať si od neho súhlas.
renie89
14.08.15,10:10
samozrejme budem informovať súčasného zamestnávateľa. mám to uvedené aj v pracovnej zmluve, že je to mojou povinnosťou.

čo sa týka tej dohody, pravidelný mesačný príjem nebudem mať. budú to len provízie z predaja.
veronikasad
14.08.15,10:15
A naozaj ťa chcu zmestnať na dohodu podľa Zákonníka práce ? Nebude to nejaká dohoda podľa občianskeho zákonníka ?
renie89
14.08.15,10:18
neviem presne o akú dohodu pojde. ja som mala len tú výhradu, že živnosť to nemôže byť kvli súčasnému zamestnaniu.
veronikasad
14.08.15,10:21
Budeš sa musieť rozhodnuť či zamestnanie alebo živnosť, lebo ani tú druhú plánovanú činnosť bez živn.oprávnenia robiť nemôžeš.
veronikasad
14.08.15,10:22
Neviem či makleri potrebujú živn.oprávnenie, alebo im stačí registrácia na daňovom úrade.
Katy a R
14.08.15,11:15
môžeš mať pracovných pomerov koľko chceš - resp koľko zvládneš ;) .... treba len pozrieť, či nemáš nejaké obmedzenie v pracovnej zmluve v terajšom PP?
Ak budeš mať naozaj PP podľa ZP - tak o všetko sa stará zamestnávateľ. Ty len "makať" ....
Ale píšeš o províziách - tak takáto práca býva skôr ako samostatne zárobková činnosť - ak by to bolo tak, v takom prípade sa o všetko staráš sama - odvody, dane, registrácie - skrátka všetky povinnosti, ako aj iné SZČ osoby.